Kontracepcija

preuranjena mjesecnica i yasmin

rashomonorama

poštovana,
koristim yasmin cetiri mjeseca i do sad nisam imala nikakvih problema s nuspojavama niti sam imala tockasto krvarenje za vrijeme uzimanja pilula. zadnju pilulu iz cetvrte kutije trebala bih uzeti 10.01.2008 i dobiti mjesecnicu dan poslije, ali ja sam dobila mjesecnicu 3.01.2008. dakle, tjedan dana ranije. nisam kasnila sa uzimanjem pilula, ali koristila sam 3 vaginalete i kremu canesten poslije posljednje mjesecnice. jesu li moguce da su gljivice i lijekovi uzrok poremecaja ciklusa ili je nesto drugo? s obzirom na poremecaj, je li smanjena kontracepcijska zastita?
unaprijed zahvaljujem,
s postovanjem,
rashomonorama

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Baratate krivom terminologijom - mjesečnica je krvarenje koje nastupa kao posljedica ovulacije. Izraz menstruacijski ciklus se također koristi samo u prirodnom ciklusu, dakle menstruacija - ovulacija - ponovna menstruacija.
Kako tablete stopiraju ovulaciju, sva krvarenja koja ste imali od početka uzimanja Yasmina su krvarenja uzrokovana prestankom uzimanja hormona. Kako se kod uzimanja tableta ne radi o menstruacijskom ciklusu, nego ciklusu uzimanja tableta, ne možete govoriti ni o poremećaju ciklusa.
Sve ovo gore samo da vam objasnim da nemate razloga za zabrinutost. Yasmin trenutno upravlja vašim hormonima, i sve čudno što se dešava je posljedica toga. Pijte tablete dalje redovno i sve će doći na svoje. Od trudnoće ste najnormalnije zaštićeni.

tijana98765

Koristim yasmin kao kontracepciju oko 18 meseci. Nisam imala nikakvih problema do ovog meseca. krvarenje je nastupalo treceg dana tokom pauze. ovog meseca je nastupilo dan ranije. u drugoj nedelji uzimanja nastao je jedan problem ne mogu se setiti jesam li popila pilulu izvadila je svakako jesam. nakon ovog pakovanja pauzu sampravila 4 dana i zapocela novo? postoji li sansa da je u toku pauze doslo do ovulacije ukoliko sam propustila tu pilulu ? izvinjavam se na veoma komplikovanom pitanju. molim vas da mi odgovorite.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze da li je krvarenje nastupilo drugog ili trećeg dana.