Kontracepcija

Propustena kontracepcija

Djurdjina

Postovana,
obracam Vam se jer sam u panici. Naime, pijem Yazz vec godinu dana. Medjutim, juce (18.9.) sam primijetila da sam propustila jednu tabletu, ali nisam sigurna da li je to bilo u prvoj ili drugoj sedmici. Odmah sam po uputstvu juce popila obe, tabletu koju sam preskocila i tabletu za taj dan (12. i 13. po redu) i pojavilo mi se krvarenje u kombinaciji sa cokoladnim pranjem. U uputstvu pise da se treba javiti doktoru ukoliko je propustena tableta u prvoj sedmici i ako je doslo do odnosa u sedmici prije.
Odnose sam imala i prosle i pretprosle sedmice ali ne znam kad sam propustila tabletu, te ne znam sta da radim. Posljednji put sam imala menstruaciju 4.9.

Nataša Šemnički, dr. med.

Djurdjina ,

nastavite se štiti kondomom uz redovito uzimanje tablete te se javite ginekologu na pregled.

L.p

ana505

Postovana,ja pijem Logest i sinoć u 21 h s trebala popiti 15. Tabletu po redu,no zaboravila sam i popila sam je sad,u 13 h.zanima me kad da popijem ovu današnju tabletu,skupa s ovom ili redovno večeras u 21 h?i trebam li se štititi cijelu kutiju?lijep pozdrav,hvala

Nataša Šemnički, dr. med.

ana505 ,

Dodatno se štitite
Zaboravljene tablete pijete odmah dok ste shvatili da niste na vrijeme popili ostale u redovito vrijeme pijenje tableta u 21h.

l.p.

leelaa

Poštovana doktorice,

već godinama koristim Yasmin tablete. Propustila sam popiti na vrijeme 1. tabletu u 3. tjednu, te sam je uzela idući dan nakon više od 12 sati. Prema uputstvima je navedeno da ukoliko popijem propuštenu tabletu potrebno je nastaviti s novim pakiranjem bez pauze, no moj ginekolog me savjetovao da to nije potrebno te da slobodno napravim pauzu nakon ovog pakiranja te nastavim s novim po običaju. Molim vas informaciju na koji način postupiti te da li je i dokad je potrebna dodatna zaštita.

Unaprijed zahvaljujem
Lijep pozdrav

Nataša Šemnički, dr. med.

leelaa,

mogu će su 2 opcije: odmah prekinite piti tablete iz ove kutije i učinite stanku od 7 dana kako bih ste izazvali krvrenje.
Ili nastavite bez pauze piti novu kutiju ali tada može doći do preuranjenog krvarenja.

L.p.

leelaa

Poštovana doktorice,

već sam nastavila piti tablete tako da ću nastaviti s novim pakiranjem bez pauze.

Molila bih vas još samo informaciju da li je potrebna dodatna zaštita pri odnosu s dečkom te koliko dugo.

Puno hvala na odgovoru.

Lijep pozdrav

Nataša Šemnički, dr. med.

leelaa ,

primjenite dodatnu zaštitu barem 7 dana.

L.p.

DikanA

Poštovani,

Moja prva pilula nakon menstruacije, trebala je biti u srijedu 10.10., danas je subota 13.10. a ja sam ju zaboravila popiti.
Dali uopće ima smisla piti danas 13.10. tu prvu i onda nastaviti sa ostalim normalno ili nema smisla.
Ukoliko mogu početi danas sa tom "prvom", dali može doći do kakvih posljedica ili?

Hvala puno na Vašem odgovoru,

LP

Nataša Šemnički, dr. med.

DikanA,

do 5. dana ciklusa možete započeti sa tabletama ali niste zaštićeni pa je potrebna upotreba kondoma tokom te kutije.

L.p.

iva93

Dobar dan .mam jedan problem. Pijem pilule yaz vec godinu i pol i nikada mi se nije desilo da sam zaboravila popiti. Medutim u subotu,13.listopada dobila sam menstruaciju, i to tjedan dana ranije.
Popila sam rozu tabletu u uobicajeno vrijeme.. a cijelu subotu bilo mi je jako lose i 11 sati nakon tablete sam povracala... Iduci dan, u nedjelju sam shvatila da
mi je tableta od subote ostala u pakiranju i shvatila da sam nekoliko dana
pila tabletu od dana ranije...Nisam sigurna koji dan sam zaboravila popiti tabletu ali predpostavljam da je rijec o cetvrtku. Posto je bila nedjelja nisam znala sto da radim te sam popila bijelu tabletu buduci da je krvarenje zapocelo vec u subotu...Dali je to zbog propustene tablete
Sto da sad radim? danas sam popila jos jednu bijelu..I sada nisam sigurna dali da popijem sutra zadnju bijelu i krenem s novim pakiranjem ili da prestanem uzimati tablete..
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru

Nataša Šemnički, dr. med.

iva93,

krvrenje je zbog propuštene tablete.
Pređite na novu kutiju.

L.p.

Lupita1

Poštovana doktorice,

logest pijem godinu dana i do sada je sve bilo u najboljem redu. Kako sam išla na put tako sam odlučila odgoditi mjesečnicu te sam drugo pakiranje logesta počela piti odmah nakon kraja prvog. Desilo mi se da sam u 2. ili 3. tjednu zadnjeg pakiranja zaboravila uzeti tabletu koju inace pijem uvecer. Odmah sljedece jutro sam ju popila, a ostale tablete nastavila normalno uzimati. Pored pilula, decko i ja se uvijek sluzimo i kondomom.Inače, menstruaciju dobijem treći dan neuzimanja pilula, ovaj put je to bilo 4. dan. Prvi dan je bilo prilično u redu, crvenkasto, nesto slabijeg intenziteta nego inace. No, 2. i 3. dan jako slabo i smeđe je boje.

Da li imam razloga za brigu?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Nataša Šemnički, dr. med.

Lupita1,

obzirom da se dodatno štitite kondomom mislim da nema razloga za brigu.
Ako ćete se još sigurnije osječati učinite test.

L.p.

lelile

Postovani,

ja sam sticajem okolnosti propustila da popijem cak 3 tablete u prvoj nedelji. naime, u cetvrtak sam popila prvu, pa sam pet, sub. i nedelju propustila. danas je ponedeljak, ne znam da li da pocnem da pijem sada normalno ili da sacekam sledeci ciklus? hvala unapred na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte prvi dan sljedećeg ciklusa.

lady_88

Poštovana/i,

pijem Diane pilule već više od pola godine, i u trenutnom blisteru sam zaboravila popiti četvrtu pilulu po redu, odnosno, popila sam je nakon 17 h. Zadnji nezaštićen odnos sam imala večer kad sam popila drugu pilulu po redu. U uputi o lijeku piše ukoliko prođe više od 12 h od neuzimanja pilule (tijekom prvog tjedna uzimanja) da je se popije čim se sjeti, i da se sljedećih 7 dana treba koristiti dodatna zaštita. I još piše ukoliko je do spolnog odnosa došlo u sedam dana koji su prethodili neuzimanju tablete postoji mogućnost trudnoće, pa me taj dio malo buni, pošto sam imala odnos 2 dana prije neuzimanja tablete. Postoji li realna mogućnost trudnoće u mom slučaju?

Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da postoji. Sve ste dobro shvatili.

lady_88

Da nastavim piti dalje tablete ili da prekinem pa uskoro uradim test?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje s uzimanjem. Ako izostane menstruacija napravite test.