Kontracepcija

Propuštena pilula

Nataša Šemnički, dr. med.

ameliie ,

pipijte Ella one hitnu kontracepciju koja se pije i do 5 dana od nezaštićenog odnosa.

l.p.

ameliie

Poštovana doktorice,
hvala Vam stvarno puno što odgovarate, jedino Vas mogu dobiti jer sam u Zagrebu trenutno, a inace u Osijeku imam ginekologinju koju telefonski nikako ne mogu dobiti, a znam da se te tablete ne mogu dobiti bez recepta. Molila bih Vas da mi kazete mogu li recimo doci k Vama po recept (imam dopunsko osiguranje) ili liječniku opće prakse koji je tu u Zagrebu i kojeg također ne mogu dobiti..ne znam vise stvarno sto uciniti. Još jedna stvar koja je mozda jako bitna u svemu je da mi je ciklus skracen na 23. dana zadnje 2 menstruacije (toga se mogu sjetiti). Dobila sam zadnju 27.8.,samo 2 dana nakon popijene zadnje tablete, a isto tako i prosli mjesec pa po toj racunici mi tog dana 9.9. nisu bili plodni dani.
Hvala Vam na strpljenju i molim za konacni savjet-
Lp!

Nataša Šemnički, dr. med.

ameliie ,

najbitnije za naglasiti je da uz kontracepciju nema plodnih dana jer je njezin cilj spriječiti ovulaciju.
Nepravilnim uzimanjem tableta remetite ovaj mehanizam i omogućujete vašem hormonskom hormonskom sustavu da potakne ovulaciju i time uzrokuje potencijalnu trudnoću.
Dok će te pročitati moj odgovor završtit ću s radnim vremeno i neću biti u mogučnosti izdati vam recept.
Jedina je opcija da dođete na UZV i da prema nalazu procijenimo postojeću situciju o odredimo daljnji postupak.
Štiti te se i dalje kondomom.

L.p.

P!nk

Poštovani,
pijem Yaz pilule nekih 7 mjeseci, 11.11 sam zaboravila popiti 15. tabletu koju sam popila 12.11. zajedno sa 16. tabletom kako piše u uputstvu. Znači da sam 15. tabletu popila sa 24 sata zakašnjenja. Sada me zabrinjava da li sam postoji mogućnost za trudnoću pošto sam 11.11. imala spolni odnos? Da li trebam koristiti neko vrijeme druga kontracepcijska sredstva (npr. kondomi) i da li moram popiti neke druge tablete za sprečavanje trudnoće (npr. pilula za dan poslije)? Unaprijed hvala na odgovoru.

Nataša Šemnički, dr. med.

P!nk ,

popijte svakako hitnu kontracepciju.

l.p.

P!nk

Htjela sam još pitati imaju li neke tablete za hitnu kontracepciju koje mogu popiti jer je sutra 4. dan?

Valeen1

Poštovani/a!
Naime pijem yaz pilule 4mjeseca, trenutno sam na kraju 4 kutije pilula i dogodilo mi se da sam kasnila sa tabletom oko 5 sati i u toj zurbi da ju popijem sam popila umjesto predzadnje ruzicaste pilule zadnju pilulu iz kutije. Posto je subota moj ginekolog ne radi, zvala sam ginekolosku hitnu u zagrebu i rekli su mi da sada samo nastavim dalje odnosno na placebo tablete posto su mi one iduce na redu jer sam popila slucajno zadnju ruzicastu tabletu, ali su mi rekli da se savjetujem sa ljecnikom. Molila bih vas za odgovor da znam da li da dns popijem tabletu koju sam propustila slucajno ili da nastavim dalje?? Unaprijed hvala!

Nataša Šemnički, dr. med.

Valeen1 ,

nadam s da ste postupili po uputi

l.p.

Diana_35_Sa

Poštovani,

potrebna mi je pomoć oko slijedećeg. Naime, pijem tablete Diana 35 već zadnjih 5-6 mjeseci (pila sam ih i prije, ali prekinula zbog trudnoće i dojenja).
Uglavnom, u ponedjeljak sam propustila popiti tabletu (treći tjedan je u pitanju) i to sam primijetila u utorak u 19h kad sam trebala popiti tbl za taj dan. Međutim, nisam popila 2 (kako je inače navedeno u uputama, ali ja to u tom momentu nisam znala da trebam učiniti), nego sam nastavila i dalje sa jednom tabletom, imajući višak tbl od ponedjeljka.
No, čitajući forum i preporuke, ja sam ipak popila tu jednu zaostalu tabletu sada (10.30h) i planiram večeras (četvrtak) popiti zadnju u pakovanju.
Pitanje - da li da nastavim sa tabletama bez pauze ili sa pauzom (odnosno sa shemom kao i inače - pauza od 7 dana, novo pakovanje od petka)? Interesira me onda stupanj zaštite?
S poštovanjem i unaprijed hvala!

Nataša Šemnički, dr. med.

Diana_35_Sa ,

i jedan i drugi postupak ne osigurava vam sigurnu zaštitu i potrebno je koristiti kondom slijedeća 2tj.
Uobičajena preporuka je nastaviti bez pauze ali nije greška niti napraviti pauzu.

l.p.

anjaaaa

Poštovana,
pijem novynette, međutim zabunom sam dva puta popila po dvije tablete u danu, tako da sam završila s blisterom dva dana ranije, normalno sam napravila pauzu od 7 dana, u tom razdoblju imala sam odnose, nakon čega me uhvatila panika da je zaštita možda bila smanjena, otišla sam ginekologu po ecapelle i popila sam je negdje 68 sati nakon odnosa. Zanima me da li ipak postoji mogućnost da sam trudna?

b&b

Postovni, imam pitanje: Prvi mi je mjesec kako pijem Logest tablete za kontracepciju, ali sam zaboravila da popijem 15-tu tabletu, ali sam nastavila da pijem kutiju do kraja (16-ti dan u vrijeme kada sam trebala da popijem itd.). U zadnja dva dana imam blaga krvarenja. Da li ce to imati posljedice na redovnu menstruaciju? Da li treba da krenem sa drugom kutijom nakon 7 dana pauze? I da li cu biti zasticena kada budem pocela da koristim drugu kutiju ??
Hvala happy

lynard

Poštovana
Pijem Diane 35 pune dvije godine sad ide treća. Imam pitanje za koje nisam baš sigurna šta je točno. U ovom ciklusu zaboravila sam popiti 17.tabletu koju sam popila zajedno sa sljedećom drugi dan jer kad je zvonio alarm vidjela sam da sam dan prije zaboravila. Popila sam ih zajedno i završila znači sljedeća 4 dana normalno i napravila pauzu u utorak. Da napomenem nisam taj mjesec imala uopće odnose nego sam imala odnos tijekom pauze u četvrtak 22.11 dan prije kada mi inače dolazi menstruacija. Brine me to što je kondom pred kraj odnosa puknuo i mali komadić ostao u meni. Do ejakulacije nije došlo dečko nije svršio uopće tijekom odnosa jedino me brine eventualan predejakulat ako je on postojao u kondomu. Drugi dan dobila sam normalno menstruaciju kao i inaće tijekom pauze. Trebam li se brinuti ili mogu bez brige sad krenuti na drugo pakovanje 8 dan. Hvala

lynard

Za komadić kondoma skužila sam drugi dan kad sam ga izvadila zajedno sa tamponom.

Nataša Šemnički, dr. med.

anjaaaa ,

ne postoji

l.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

b&b,

nastavite piti bez pauze i štitite se kondomom 10 dana

l.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

lynard ,

slobodno nastavite piti jer ste odmentruirali ali se zaštitite kondomom sljedećih 7 dana

l.p.

b&b

Hvala Vam na odgovoru. Ali nisam znala sta da radim, (u nedjelju mi je bila zadnja tableta), tako da sam krenula sa pauzom od sedam dana happy. Molim Vas da me savjetujete sta dalje da radim, s' obzirom da bih voljela da nastavim da koristim Logest tablete !!!
Hvala!

Nataša Šemnički, dr. med.

b&b ,

nastavite pitii i štitite se dodatno kondomom

l.p.

andrea86

postovani,

pijem Qlairu vec 2 godine, i danas sam shvatila da sam propustila jednu tabletu (radilo se najvjerojatije o ponedjeljku- 5.tableta iz kutije), inace ih zaista pijem redovito i ovo je prvi put da se nesto ovakvo dogodilo. Dakle veceras sam popila dvije (propustenu i danasnju, osmu.) Problem je u tome što sam u nedjelju i srijedu imala nezasticene odnose. Postoji li mogućnost trudnoce i što da dalje radim, jako sam zabrinuta, a moj ginekolog ne radi.

Unaprijed hvala na odgovoru.