Kontracepcija

Provera tablete..

Klea185

Poštovani, već je 3. dan kako sam popila Proveru i još ne osjećam da ce menstruacija doći. Je li to normalno da dođe nakon vise od 3 dana i sto ako uopće ne dođe? Jedino sam primjerima da sam napuhnuta, malo su mi grudi osjetljive i imam pristice

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
krvarenje nakon Provere ponekad uslijedi i nakon tjedan dana. Simptomi koje navodite mogu biti nuspojava tableta.

Klea185

Poštovani,
još samo jedno pitanje. Jučer mi je bio 4. dan kako sam popila Proveru i cijeli dan sam imala krvavi iscjedak i blage grčeve kao na početku menstruacije, ali danas već nema ništa. Je li moguće da je to bila menstruacija pa je tako slaba zbog Provere ili će ona tek doći?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
krvarenje nakon Provere ne treba biti uobičajeno. Da bi znali da li je to bila prava menstruacija ili će ona tek doći potreban je ultrazvučni pregled da se odredi debljina sluznice maternice koja se menstruacijom ljušti. Dakle obilnost krvarenja ovisi o debljini sluznice maternice prije menstruacije.

Klea185

Poštovani,
sluznica je prije uzimanja provere bila debljine 4 mm.
Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Tada je to krvarenje vjerojatno bila menstruacija jer je sluznica bila tanka.

mala-lara

Poštovani doktore
Već sam vas pitala za savjet vezano za izostanak menstruacije. U međuvremenu sam bila i na ginekološkom pregledu i dobila terapiju provere za regulaciju ciklusa. Znači, do 12 mjeseca 2021 sam imala uredne cikluse svako 26 dana s urednim ovulacijama i gdje sam po bolovima točno i znala na kojem jajniku se upravo odvija ovulacija. U 12 mjesec sam primjetila izostanak ovulacije, i menstruaciju sam tada dobila sa zakašnjenjem od 12 dana, tj. nakon 38 dana. I zadnja je bila 31.1.2022. Ovulacija je nastupila nakon 30 dana , ali menstruaciju nisam dobila nakon toga. Na pregledu sam bila 16.3. kada mi je moj ginekolog dijagnosticirao sekundarnu amenoreju i dao mi terapiju provere 10 dana, da izazove krvarenje jer je debljina endometrija 13mm i treba van što prije. Uz to mi je rekao da na desnom jajniku postoji žuto tijelo, znak da je nastupila ovulacija, a na lijevom jajniku sličnu tvorbu, za koju misli da bi moglo biti zaostalo žuto tijelo ili benigni tumor promjera2.1 cm ili mm nisam sigurna. Rekao mi je da popijem ovu terapiju provere i da idući ciklus moj ako i kad se pojavi da dođem na pregled 5-6 dan ciklusa da utvrdimo točno o čemu se radi. Sutra pijem posljednju tabletu, i bojim se ako ni uz to ne nastupi krvarenje što me čeka? Po vašem mišljenju kolike su šanse da je ova tvorba na mom lijevom jajniku mogući tumor i da je on uzrok ovako naglom hormonskom disbalansu tj. izostanku menstruacije ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne radi se o nikakvom tumoru, a nakon tableta ćete sigurno dobiti krvarenje.