Kontracepcija

Qlaira

MinervaBB

Pozdrav,
Prošle godine u 6.mjesecu sam započela sa tabletama Zoely, nakon čega su iste povukli sa našega tržišta i u 11. mjesecu iste godine započela sam sa Qlair-om. Sa njima sam prezadovoljna i nemam nuspojava. Međutim u 3. mjesecu ove godine sam dobila zadnju menstruaciju. Ginekologica je rekla da je normalno, ali da trebam napraviti uzv. Nakon duljeg vremenskog perioda sam imala seksualni odnos sa snošajem na 8. tableti. Pilule uvijek pijem redovito, nikada nisam kasnila. Noćas na 15. tableti sam uočila smećkasti iscjedak koji je minimalan, nemam bolova ni ikakvih simptoma. Da li je to normalno? Obzirom da mengu nisam dobila posljednja 3 mjeseca?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije je došlo do probojnog krvarenja. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Budući da 3 mjeseca niste imali menstruaciju preporučam pregled. Menstruacija može izostati u oko 15% korisnica Qlaire.

MinervaBB

Hvala puno!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

MinervaBB

Opet ja! Nakon zadnje crvene tablete (odnosno na prvoj placebo) dobila sam smećkasti iscjedak koji nije obilan. Da li je to menstraucija?

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacija nastupa samo ukoliko je bila ovulacija. Budući da uzimate kontracepcijske tablete, to je bilo prijelomno krvarenje do kojeg dolazi nakon prestanka uzimanja aktivnih tableta. Takvo krvarenje je oskudnije i kratkotrajnije od menstruacije i normalna je pojava kod žena koje uzimaju kontraceptive, te se često pogrešno naziva menstruacijom.

radicka

Postovani,
Koristim qlairu vec 4-5 mjeseci. Imam 42 godine i dva mala mioma. Tu i tamo imala.sam probojna krvarenja u smedjkastom obliku. Obicno mi se javi od 22 tablete u pakiranju krvaruckanje koje traje oko 7 dana i zavrsi taman kad pocinjem novu kutiju. E sad mi se na ovoj 5 kutiji javilo krvarenje bas kao menstruacija i bolovi u donjem dijelu stomaka i to sve na 7-8 pilulu od pocetka 5 kutije. Moja doktorica mi je rekla da uzmem 2 pilule dnevno da nece smetati , desava se kod zena zrelije dobi. Ja se nisam sjetila da ju pitam da li samo jedan dan ili duze. Juce sam uzela 2 ujutru i navece po jednu u tazmaku oko 12 sati. Jutros sam opet popila. Pa sad razmisljam mozda nisam trebala.
Pitam Vas: Da li da uzmem i veceras pilulu pa da bude da sam 2 dana popila po 2 komada i dalje da nastavim po jednu, da li moze da mi naskodi i jesam li i dalje zasticena? I jos da li dalje nastavljam piti sledecu kutiju regularno kao i dosada iki treba da preskocim crvene ili bijele tablete obzirom.na ovo krvarenje?
Uh znam.da je mnogo pitanja ali vas molim da mi odgovorite. Unaprijed Vam hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste napravili. Ako je krvarenje stalo nastavite dalje s jednom tabletom do kraja kutije. Ukoliko krvarenje traje možete još tri dana uzimati po dvije tablete, a zatim po jednu do kraja. Neće se ništa dogoditi, a zaštita neće biti smanjena.

Postovani,
pijem Qlaira vec 4 god i uvek sam dobijala menstruaciju na 1. placebo piluli. Od pre 2 meseca pijem antidepresive Elicea od 20mg ujutru i bromazepam od 1,5 mg isto ujutru a Qlaira u 8 uvece, medjutim danas sam na drugoj placebo piluli i nisam dobila a imam simptome kao kad dobijem, bol u kicmi i donjem delu stomaka. Imala sam odnose bez dodatne zastite ali sa prekinutim snosajem. Da li navedeni lekovi umanjuju dejstvo pilula i zbog cega mi je izostala menstruacija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni lijekovi ne smanjuju učinkovitost kontracepcijskih tableta. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive menstruacije su oskudnije nego obično, a ponekad mogu i izostati.

Postovani,
i ovog meseca mi je izostala menstruacija. Radila sam ultrazvuk gde je debljina endometrijuma bila 8mm, radila sam beta hcg koji je bio negativan. Zbog cega se ovo desava? Redovno pijem Qlairu vec 4 god, pritom uzimam i antidepresive Eliceu kao sto sam navela ranije.

Zaboravila sam da dodam da i ovog i proslog meseca mi se na polovini blistera tj kada sam na 15. piluli Qlaire pojavi braon iscedak u vidu pojacanog sekreta koji traje 3, 4 dana i onda mi ciklus izostane na kraju meseca.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iscjedak koji se pojavio je zbog probojnog krvarenja. Probojno krvarenje se može javiti kod žena koje uzimaju kontraceptive. Nije opasno i ne umanjuje učinkovitost zaštite. Kod debljine endometrija od 8 mm trebala bi nastupiti menstruacija (na placebo tabletama).. Budući da Vam izostaje već drugi ciklus za redom savjetujem da se javite liječniku radi eventualnog korigiranja terapije.

Crvena_pahulja

Postovani doktore,
Prije 6 dana pocela sam uzimati Qlaira tablete, od prvog dana ciklusa. Pijem ih redovno u isto vrijeme ( 5 min gore dole)
S' obzirom da do sada nisam pila nikakve kontraceptivne pilule zanima me sljedece:
Kada pilule pocinju djelovati (od kada sam zasticena od trudn) od pocetka terapije ili treba proci neko vrijeme?
Partner ima zelju da svrsi bez kondoma i prekidanja, pa me zanima da li mu mogu ispuniti tu zelju, jer ne znam kako sve to djeluje.
Ovi forumi me samo zbune pa sam odlucila pitati Vas.

Takodjer me zanima da li vaginalete Macmiror uticu na Qlairu? Trebala bih nastaviti sa terapijum koju sam prekinula zbog ciklusa.

Oprostite na dugom textu i svakakvim pitanjima.
Hvala na razumijevanju.

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kada se tablete počinju uzimati od 1. dana ciklusa, zaštita nastupa odmah, tako da nema potrebe za dodatnom kontracepcijom. Macmiror ne utječe na učinkovitost tableta.

Crvena_pahulja

Jutro.
Moze li qlaira uticati na san ?
I moze li uzouzrokovati kiselinu?
Nemam neke simptome.. ne povracam, nemam prolive.. ni mucnine.. samo kiselina
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nesanica i kiselina mogu biti nuspojava tableta. Pokušajte neko vrijeme bez njih, pa će se znati da li su one uzrok problemima.

Aenaa

Postovani.. Pijem Qlaira pilule vec 7 mjesec.. Uvijek je mjesecnica stizala na prvoj crvenoj,a evo danas ni na drugoj ne dolazi.. Zadnji odnos je bio 03.01.,nakon toga mjesecnica je dosla 25.01.,a sada je nema.. Da li je poostoji mogucnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju, menstruacija ponekad može izostati.

Postovani, da li vaginalete arilin rapid (metronidazol) smanjuju dejstvo kontraceptivnih pilula (Qlaira)?