Kontracepcija

Qlaira

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako želite odgoditi menstruaciju nemojte uzeti zadnje dvije tablete nego počnite s novim blisterom.

Lucy16

Poštovani,

Pijem pilule Zoely ( 24 + 4 ). Pošto je trenutno nestašica istih, ginekologica mi je zamijenila Zoely sa Qlaira pilulama. Sutra trebam popiti 24. pilulu Zoely ( zadnju aktivnu ). U uputama za Qlairu ( kod prelaska sa drugih kombiniranih pilula ) piše da se počinje uzimat dan poslije zadnje aktivne pilule predhodnih pilula ( znaci u cetvrtak ), a gospoda u ljekarni mi je rekla da počnem sa Qlairom nakon što popijem sve iz Zoely blistera ( znaci u ponedjeljak ). Poslusat cu upute, samo me zanima sto Vi mislite da je najbolje ( da zastita od trudnoce bude potpuna, posto je to glavni razlog zasto pijem pilule )?

Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita neće biti smanjena bez obzira da li ćete uzeti 4 placebo tablete ili ne. Ukoliko ih ne uzmete (kao što piše u uputstvu), neće nastupiti krvarenje.

martinejvi

Poštovani, pijem zoely pilule nešto više od pola godine. Mogu reci da su mi super od prvog dana, nikakve nuspojave..medjutim defektura je i nemogu se više naručiti, pa mi je ginekologija prepisala Claxi...prvi put cujem i ništa nemogu naći o njima (ako mi možete pomoći koje su sličnosti) zoely sam pila 24+4, a na ovima piše 21+7.... I kada bi točno trebala početi piti Claxi..imam još tri aktivne tablete zoely i 4 placeba

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, s Claxi počinjete nakon zadnje placebo tablete. Uzimate ih 21 dan uz 7 dana pauze. Razlika tableta je u sastavu iako im je djelovanje isto: spriječavanje ovulacije i kontracepcijska učinkovitost, uz redovno i oskudnije krvarenje.

martinejvi

Hvala na odgovoru. Zanima me samo vezano za tu pauzu od sedam dana. Dali se onda mogu imati nezaštićeni odnosi i koliko je zapravo sigurno?

Ivo Balenović, dr. med.

Kontracepcija je potpuna tijekom svih 28 dana, dakle i za vrijeme pauze.

Lolica144

Poštovani, pijem Qlairu već par godina, danas 14. Pilula i nekakav smeđkasti iscjedak.. ne mogu do svoje dr,; pošto je subota.. trebam li se zabrinuti?? Hvala unaprijed na odgovoru..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Radi se o probojnom krvarenju koje je bezopasno i ne umanjuje kontracepcijsku učinkovitost.

Lolica144

Poštovani doktore, iscjedsk je još uvijek tu, ali uz laganu bol desnog jajnika...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko je prisutna bol u području jajnika savjetujem da se javite liječniku radi pregleda. Preporučljivo bi bilo učiniti i urinokulturu.

Lolica144

Poštovani doktore, ispričavam se ako sam dosadna, danas skoro nista, ne boli više ni jajnik, jel to možda i zbog stresa? Imam 23 godine, počinju ispiti na faksu, mislim, ne događa li se probojno krvarenje prvih mjeseci kad se počmu uzimati kontracepcijske pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Uglavnom se događa u početku, ali se može desiti bilo kada. Ukoliko kontinuirano uzimate kontracepciju uz redovne preglede ne može se raditi ni o kakvom drugom obliku krvarenja.

Lolica144

Poštovani doktore, u četvrtak sam popila 1.crvenu pilulu i navečer sam opet prokrvarila, samo što je bilo dosta tamne boje i trajalo je 3 dana, boljeli su me jajnici kao što inače nole kada dobijem menstruaciju, mogu li onda taj dan račumati kao 1.dan ciklusa s obzirom na onaj iscjedak 14.dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Taj dan računajte kao 1. dan menstruacije.

Lolica144

Poštovani doktore, na 21.piluli sam prokrvarila, dali da taj dan računam kao prvi dan menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da je krvarenje došlo 21. dan, to računajte kao prvi dan menstruacije.

AnTena11

Poštovani, majka sam 14-o mjesečnog djeteta kojeg još po noći ponekad dojim kad se probudi. Neka 1, nekad 2 puta u noći, po nekoliko minuta. Tek toliko da ponovno zaspe. Nakon poroda su mi mjesečnice jako obilne i to mi predstavlja problem, počela sam raditi i to uglavnom fizički posao gdje sam u pokretu. Od ginekologa sam dobila recept za qlaira tablete. Koliko su one štetne za dijete? Obzirom da on ne siše dugo i ne pojede puno mlijeka. Još ih nisam počela piti, za tjedan dana bih trebala početi kada dobijem mjesečnici. Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijske tablete nisu preporuka za žene koje doje iz razloga jer će doći do ablaktacije (prestanka produkcije mlijeka). Budući da ste pri samom kraju dojenja, tablete ne mogu štetno utjecati.

Lolica144

Poštovani doktore,
nakon trudnoće i više od 2 godine ne pijenja kontracepcijskih pilula prije 3 mjeseca sam opet počela koristiti Qlairu. Dakle, sad u 8 mjesecu sam pila 3 kutiju i na 20oj tableti se pojavio neki smeđi iscjedak, pilule pijem u isto vrijeme svaki dan. Danas bih trebala dobiti jer sam popila 2 crvenu pilulu ali još nije došla menstruacija. Je li to još uvijek probojno krvarenje zbog veće pauze pa tijelu treba više vremena ili što bi drugo moglo biti? Nisam se udebljala/ smršavila..
Lp!