Kontracepcija

Trudnoća

IVANA

Poštovani,
Imam 26 godina i moja prva trudnoća je 28.07.2005. okončana spontanim pobačajem . Iako sam zadnju menstruaciju imala 26.05.2005. utvrđena je trudnoća od 5 tjedana a u otpusnom pismu navedeno 10 tjedana ( iako je je i u bolnici kad sam prokrvarila utvrđeno 5 ). Moj mi je ginekolog, u kojeg imam veliko povjerenje, nakon pretrage krvi ( citomegalovirus i toxoplazma, 105 titara a IgM negativan ), standardna krvna slika savršena,a nalaza urina koji je također bio uredan ( dva puta sam radila urin jer je prvi put otkriven 1 hijalini cilindar u sedimentu a za 10 dana bez ikakvih lijekova sve je bilo uredno), predložio da krenem na drugu trudnoću. Prilikom prve trudnoće imala sam jake bolove u donjem dijelu leđa i bolove u trbuhu već nakon kraćeg stajanja ( pila sam Buscopan i Apaurin 2 mg ). Tako kada sam imala spontani uopće me nije bolio trbuh već leđa ( križa ). Te sam simptome imala tako da sam se iznenadila kada sam shvatila da sam trudna jer sam mislila da su to simptomi pred menstruaciju. Nakon spontanog imala sam već dvije menstuacije i sada imam iste simptome kao i prilikom prve trudnoće. Zanima me da li su ti bolovi normalni i ako se utvrdi da sam trudna da li je to pokazatelj da će i ta trudnoća završiti spontanim pobačajem?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Osim pretraga koje navodite da su učinjene poslije Vašeg spontanog pobačaja, pretpostavljam da je Vaš ginekolog učinio i sve ostale potrebne pretrage da bi isljučio poznate uzroke ranog spontanog pobačaja. Ukoliko je to učinio i nije našao ništa što bi trebalo liječiti (npr. infekcija) ili riješiti (npr. pregrada maternice) prije sljedeće trudnoće poslušajte njegov savjet i pokušajte ponovno zanjeti.

ive_st

postovani,decko je ejakulirao 9 dan od posljednje mjesecnice u mene ...postoji li mogucnost trudnoce, ciklus 28 dana ...unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da postoji šansa i to velika.

ive_st

a 7 dan ciklusa??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je ciklus redovit sedmi dan ne. Ciklus se računa od prvog dana kad ste dobili menstruaciju.

celicna lejdi

Postovani .
Imala sam odnos 18-ti dan menstruacije bio je zasticen,kolike su mogucnosti od trudnoce?I jos jedno pitanje htjela bih poceti sa uzimanjem pilula al me je malo strah od debljanja ili drugih nuspojava,ali nemam bas redovne odnose mjesecno jednom ili dva puta pa dali ima potrebe za uzimanje pilula ili da ostanem pri koristenjem prezervativa? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je odnos sa zašitom neće doći do trudnoće.
Vi procjenite da li vam se isplati uzimati pilule. To ja ne mogu odlučiti umjesto vas.
Općenito o pilulama pročitajte u postu dr. Dmitrović koja je to lijepo i koncizno napisala.
Svakako ćete se time rješiti svojih krivih predrasuda.

celicna lejdi

Hvala, samo sam htjela vae misljenje ili savjet ali u svakom slucaju hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vi morate malo pročitati tema na temu oralne kontracepcije i onda će vam se odgovor sam ponuditi.
Nisam od onih koji nagovara na uzimanje pilula niti sam protiv.
Svako mora prvo biti educiran da uvidi sve zamke i prednosti takvog načina zaštite.