Kontracepcija

Trudnoca uz pilule?

mia37

Poštovani,
imam 30 godina, 2 prirodna poroda. 26.08.sam imala prekid trudnoće nakon čega sam krvarila 7 dana. Nakon toga sam dobila prvu menstruaciju 17.09. koja je bila izrazito obilna u trajanju od 9 dana (inače imam obilne menstruacije prva dva dana, a ostalih 4 dana je u slabijem obujmu). Tog prvog dana menstruacija (17.09.) sam i počela uzimati Yaz tablete koje mi je preporučio ginekolog, kao privremenu kontracepciju dok ne stavim spiralu. Tablete sam pila svaki dan redovito (možda koji dan odmak sat, dva), osim 22. ili 23. tabletu (ne sjećam se točno) koju sam zaboravila popiti. Pošto nisam bila sigurna sljedeći dan kad sam se sjetila popiti da li je prošlo više od 24 sata ili nije (tu je pitanje sat, dva, pošto nisam uzimala svaki dan baš u točno vrijem na minutu), ja sam slijedeći uputstva na blisteru odlučila popiti još svijetloružičaste tablete do kraja, bacila blister, i nastavila sa novim blisterom. Odnos sa mužem sam imala 3 puta u tom periodu od kada pijem tablete, ali smo se služili rikverc metodom i pazili smo. E, sad mi menstruacija kasni desetak dana (iako ne mogu točno procijeniti kada mi je trebal doći, pošto mi se ciklus nakon pobačaja malo poremetio),imam lagane mučnine i lagane bolove u trbuhu, kao pred menstruaciju.. Da li je moguće da mi kasni zbog toga jer sam odmah sa blistera prešla na drugi, ili zbog pobačaja još sve to nije sjelo na svoje mjesto, ili je stvarno moguća trudoća uz kontracepciju i rikverc metodu? Hvala na odgovoru.

tanavz

Molim vas za odgovor da li postoji mogucnost da zatrudnim ako sam na 2. kutiji Naelia tableta i imam odnose gotovo svakodnevno bez dodatne zastite?
Znaci popila sam 1. kutiju, i odmah krenula na 2. kutiju. Prije Naelia tableta nisam pila nikakvu kontracepciju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mia niste dobili menstruaciju jer uzimate dva blistera za redom. Neće doći do trudnoće. menstruaciju ćete dobiti ovaj ciklus na bijelim tabletama.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tanavz, redovito ih uzimajte i neće doći do trudnoće.

tanavz

Zahvaljujem na odgovoru. Samo bih nadodala sto prije nisam, a to je da svaki puta decko ejakulira u mene.. ne znam da li to mijenja Vas odgovor. Pijem tablete redovito u isto vrijeme.

mia37

Poštovani, hvala na odgovoru. Moram još jednom pitati što je sa mučninama koje osjećam i probadanjem u donjem dijelu trbuha' Nisu li to znaci koji ukazuju na trudnoću, ili su to sve nuspojave Yaz tableta?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tanavz ne mijenja stvar.

Dejan Šakoronja, dr. med.

mia37 posljedice su to uzimanja pilula.

uspavanalepotica

Postovani doktore,pijem yaz tablete jer imam cistu na desnom jajniku koju moram da operisem.Poslednji put sam imala odnos sa deckom 10.septembra,koristili smo zastitu.Pre nego sto sam trebala da dobijem pojavio mi se braon sekret sa krvi, posle toga je nastupila menstruacija,ali ja to pakovanje nisma zavrsila do kraja bile su mi ostale jos 4 roze tablete, nego sam nastavila sa novim pakovanjem i vise je bila tamno braon menstruacija.3.10 sam radila test na trudnocu i rezultat je bio <0.100mlu/ml ref.vrednost:0.00-5.00,posle sam dobila ponovo 14 oktobra menstruaciju i pocela sam sa novim pakovanjem tableta,ostalo mi je jos 11 tableta do menstruacije,ali mi se poajvio braon sekret, imam bolove u donjem delu stomaka kao kad treba da dobijem,zeludac me boli i imam osecaj da cu povratiti kad nesto pojedem. Kada mi se pojavio ponovo taj sekret ponovo sam uradila test na trudnocu i isti su bili rezulati kao sto sam gore navela. Od poslednjeg odnosa 3.septembra je proslo vise od mesec dana.
Da li postoji mogucnost da sam u drugom stanju? Hvala

Enci100

Postovani,
Pocela sam piti Lindette prije 8 mjeseci, i jucer sam zaboravila popiti 5. tabletu, te ju popila sa tocno 12 sati razmaka, bas u minutu te cu onda danas na vrijeme popiti za sesti dan.
Nisam imala odnose 8 dana prije zaboravljene tablete.
Zanimalo bi me jel mi potrebna dodatna zastita?
Jer u uputstvima pise vise od 12 sati a ja sam taman.
Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Enci100 koristite ipak dodatnu zaštitu tjedan dana.

kl996

Poštovani, pijem pilule 2 mjeseca sve kako treba otprilike u isto vrijeme. Najvise pola sata zakasnim. Zanima me jeli pri spolnom odnosu trebam koristit dodatnu zastitu dok su mi plodni dani ili to nema veze ako pijem pilule? Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita. Nema plodnih dana kad uzimate pilule.

Huji

Pozz..Pijem yaz 4-5 god..danas sam isla popiti tabletu znaci 20.dan i vidim da sam jednu preskocila a nznm kad..sinoc sam imala nezasticeni odnos svrsio je u mene,ali sam popila tabletu normalno( iza odnosa) ne primjecujuci da sam preskocila jednu...tako da sam danas dvi popila(jer sam danas skuzila da ima jedna viska) sta da radim?? Da popijem do kraja sve i jel ima sanse za trudnocu??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite aktivna do kraja, bijele bacite i krenite uzimati novi blister.

Huji

Znaci onaj dan kad trebam popiti prvu bijelu..umjesto nje pijem drugu kutiju( ruzicastiu pilulu)?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

dalija20

Postovani, pijem Lyndinette 20 regularno u tocno vrijeme svaki dan..proslu nedjelju moj decko i ja smo imali nezasticen odnos sa prekinutim snosajem,ono sto me brine je sto danas osjecam grceve i nelagodu u podrucju jajnika,iscjedak je bijel i kremast bez mirisa a nisam ni blizu toga da dobijem menstruaciju (tek 12. ovaj mjesec)..uz napomenu da sam unazad tri dana drzala stopala u hladnoj vodi po 15 sekundi,kao metodu ojacavanja imuniteta..je li moguce da sam trudna ili je to mozda posljedica neke prehlade jajnika?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Posljedica je uzimanja pilula, ničeg drugog.

dalija20

Moguce,ali problem je u tome sto nisam tek pocela s njima,pijem ih vec godinu dana i nikad se nije dogodilo takvo nesto

Nazad
Naprijed