Kontracepcija

Upala jajnika ili trudnoca

Emilija26

Postovani,

28.11.2017 sam otisla svom ginekologu, jer sam imala jaku bol u predjelu desnog jajnika, a koju sam osjecala prilikom odlaska u toalet i kada bih prosto sjedila. Ta bol se sirila prema desnoj nozi. Medjutim, prethodno sam imala upalu krajnika pa sam pila Duoclav antibiotik od kojeg sam pri posljednjoj dozi pocela da osjecam tu laganu bol koja me je dva dana mucila. Kada sam otisla kod svoje doktorice opste prakse, ona je posumnjala na nuspojavu antibiotika te me prvo poslala kod ginekologa.
Ginekolog mi je odmah pri pregledu rekao da imam upalu desnog jajnika i kada je uradio ultrazvuk pitao me da li postoji sansa da sam mozda trudna. Na sta sam ja odgovorila da mi je menstruacija posljednja bila 4.11. 2017 i bila je jako kratka sa stalnim zastojcima i ponovnom curenju (u tom periodu sam pila Duoclav antibiotike). Trajale je do 8.11, a ja sam 7.11 imala odnos sa prekinutim snosajem. Isti dan pregleda sam uradila test na urin (clearblue plus) koji je bio negativan, a 29.11. sam uradila beta test i on je bio <2. Moj ginekolog smatra da imam jaku upalu, ali evo moj nalaz od 28.11.
Uterus ispruzen 67,4 x 40, 3 x 48, 9 mm, pravilnih kontura lako inhimogen. Endometrij 12,8 mm. D.O iza uterusa uvecan cisticno izmjenjen 43 x 40, 5 mm, a L.O uz uterus 30, 1 x 18, 5 mm, folekularan. Duglas slobodan.
Propisane su mi polygynax vaginatele i to dvije kutije, dakle dvanaest dana. Na kraju tog pregleda 28.11 mi je receno da cu imati obilniju menstruaciju, poslije koje da se javim na pretrage. Ciklus mi je 28-29 dana i ja sada ne znam da li da jos sumnjam na trudnocu (na sto me njegovo pitanje bez objasnjena nagnalo) ili je pak posrijedi upala desnog jajnika?
Hvala Vam doktore unaprijed na odgovoru.

nikica98

Postovani
Nova sam ovdje pa se tesko snalazim i ispricavam se ako moj problem ne odgovara ovoj temi.
Pijem vec 9.kutiju Novynette kontracepcijskih tableta i ostalo mi je do kraja kutije jos 4 tablete. Pijem ih redovno, uvijek u isto vrijeme, nikad ne preskacem. Imam spolne odnose bez dodatne zastite. Vec zadnjih tjedan dana sam uvecer osjecala probadanje u jajnicima koje prestane nakon nekoliko minuta. U petak (01.12.) me toliko jako probadao lijevi jajnik navecer da sam morala spavati u sjedecem polozaju. Od subote osjecam pritisak u trbuhu i bolile su me bradavice samo na dodir rukom(nema nikakvih promjena vizualnih) sto je sasvim skoro nestalo. Strah me da nisam trudna jer od kada pijem kontracepciju nikad nisam imala tih problema. Spolni odnos sam imala 3 puta od pocetka pijenja ove kutije. Jako sam nervozna, a ginekologica me ne moze primiti do slj.tjedna pa bi bila jako zahvalna na odgovoru.
Hvala i l.p.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Emilija26, ne radi se o trudnoći. Prema uzv nalazu moguća je upala desnog jajnika, ali se može raditi i o cisti žutog tijela, što je uobičajena, fiziološka pojava.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za nikica98, ukoliko ste redovito uzimala terapiju ne postoji mogućnost trudnoće.

Emilija26

Zahvaljujem doktore!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.