Kontracepcija

uranjena menstruacija za vrijeme uzimanja pilula

Trak

A je li normalno da sam dobila menstruaciju na dan zadnje tablete,a ne tijekom sedmodnevne stanke?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je.

Anna97

Postovani, pijem Lindynette 20 vec 5 meseci zbog bolnih menstruacija. Uvek je sve bilo u redu, dobijala sam menstruaciju u tih 7 dana pauze izmedju kutija. Medjutim, sada sam pocela novu kutiju, i na dan kada sam popila 12.tabletu pojavilo se blago krvarenje svetlo roze boje, jako malo. Danas sam popila 14.tabletu i ista situacija, povremeno se pojavi krv svetlo roze boje kada se obrisem. Moram napomenuti da sam u prvoj nedelji uzimanja tableta imala seksualne odnose posle duzeg vremenskog perioda. Da li treba da budem zabrinuta? Do sada mi se ovo nije desavalo.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
tijekom uzimanja tableta može se javiti točkasto ili probojno krvarenje, no nakon nekoliko mjeseci ciklus mora postati uredan . Ukoliko krvarenje bude jako ili će se ponavljati javite se liječniku

Anna97

To nece uticati na menstruaciju nakon zavrsene kutije? Dobicu je?

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruaciju ćete dobiti nakon završene kutije

amazing111

Poštovani prije Diane 35 već dvije godine. Pijem ih redovno,imam odnose ne tako cesto. Naime ovaj mjesec primjetila sam smedji iscjedak ranije nego inace,i danas 7.3 primjetila sam krv,nisam sigurna da li je menstruacijska i ne znam o cemu se radi,jer imam popiti jos 4 tablete za ovaj mjesec. Nikad mi se nije desilo da mi menstruacija urani,uvijek dobijem menstruaciju u pauzi od 7 dana izmedju uzimanja tableta,a sada imam 4 tablete do kraja a pojavila se krv. Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kod Diana, kao i kod ostale kontracepcija mogu se javiti krvarenja između ciklusa koja obično prestanu kad se tijelo navikne na hormone. Ukoliko to krvarenje postane jače a i obzirom da već duže vrijeme uzimate tablete preporučio bih da se javite na ginekološki pregled da se ustanovi uzrok krvarenju.

amazing111

Krvarenje je prestalo,nije izgledalo kao menstruacijsko,krv je jako blijeda i jako malo je bilo. Ikakve indicije s obzirom da pijem tablete duže vrijeme,šta bi moglo biti?

Ivo Balenović, dr. med.

Teško je reći bez pregleda. Vjerojatno se radilo o probojnom krvarenju zbog relativnog manjka estrogenih hormona. To vas ne treba zabrinjavati.

tresconnu

Poštovani, prvi put uzimam pilule i trenutno sam na trećem blisteru. Ovaj mjesec mjesečnica je došla za vrijeme aktivnih pilula, dva dana prije početka uzmanja placebo pilula. Nastavljam li uzimati pilule normalno ili preskačem placebo i prelazim na novi blister? Treba li me ovo brinuti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju koje nije rijetkost kod uzimanja kontracepcije. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta, bez preskakanja placeba.

Healy

Poštovani, uzimam Logest već pet godina (tu računam i pauzu od mjesec-dva od prije godinu i pola koja je bila po uputi liječnika radi malog zahvata; nisam imala nikad trudnoće niti veće probleme, a prije sam duže vrijeme koristila Lindynette i nisam imala nikada takvih smetnji). Menstruacija je prije dolazila u utorak (peti dan pauze) da bi se s vremenom, u tih godinu i pola od pauze) pomicala na ponedjeljak (četvrti dan pauze) pa nakon nekog perioda na nedjelju (treći dan pauze) da bi se sad zadnji put pomaknula na subotu (drugi dan pauze). Prilikom razgovora s ginekologom, rečeno mi je da to nije u redu, da nešto ne štima ili u mom organizmu ili s reakcijom organizma na pilule, da to ne mogu uzrokovati upale, bakterije ni stres, ali nije mi dan razlog zbog kojeg bi se to onda događalo i da li je to u redu ili je potrebno poduzeti nešto, da bi prilikom idućeg pregleda od istog doktora dobila odgovor da je bitno samo da menstruacija dođe?! S obzirom na navedeno i moju zabrinutost budući da nisam još čula da se takvo nešto smije događati tijekom dugogodišnjeg korištenja pilule, molim Vas za objašnjenje i pomoć!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, važno je da krvarenje dođe u vrijeme pauze. Nekada krvarenje može i izostati zbog djelovanja tableta na sluznicu maternice, ili se pojaviti za vrijeme uzimanja tableta (probojno krvarenje). Dokle god uzimate tablete Vaši jajnici su u stanju mirovanja i ne proizvode hormone, tako da su krvarenja regulirana tabletama, a one ipak ne mogu idealno oponašati normalnu, fiziološku proizvodnju hormona. Stoga ni krvarenja ne mogu idealno nastupati.

Neckles17

Postovani, pijem Lindinete 20 vec godinu dana. 12 dan mi se pojavilo krvarenje u obliku kapljica. Takav oblik krvarenja trajao je sest dana,nakon sestog dana pojavilo mi se nesto obilnije krvarenje. Tablete sam i dalje uzimala. Prema tabletama ciklus mi je 25 dana. Menatruaciju dobijem 4. dan nakon uzimanja zadnje tablete. Takoder, prije mjesec dana ba rutinskom ultrazvuku receno mi je da imam cistu na lijevom jajniku koja bi trebala nestati sama od sebe. Postoji li mogucnost da je cista uzrok krvarenja? Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radilo o probojnom krvarenju. Ono se može pojaviti kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju. Nije opasno, niti smanjuje zaštitu. Obzirom na nalaz ciste na jajniku (niste naveli dimenzije, niti uzv karakteristike ciste) preporučio bih kontrolni pregled nakon menstruacije.

Neckles17

Velicina folikula na lijevom jajniku bila je 21,7 mm. Ultrazvuk je rađen 21.12.2017. godine.

Ivo Balenović, dr. med.

To je uredan nalaz.

kakikaki

Poštovani, nedavno sam vam postavila pitanje no sad je doslo do novog problema - menstruacija bi trebala doci tek za 6 dana, a ja sam danas primjetila tamno, blagosmedje krvarenje (nije obilno, naprotiv, primjetivo je samo kad se obrisem papirom). Pijem yaz kontracepcijske pilule redovito, bez ijedne preskocene, a kao sto sam vam rekla, decko i ja smo seksualno aktivni i zadnji spolni odnos je bio 21.4. gdje je i ejakuirao u mene, a bili su mi plodni dani. Postoji li razloga za brigu o trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Radi se o probojnom krvarenju koje se može javiti prilikom uzimanja tableta. Nije opasno i ne umanjuje kontracepcijsku učinkovitost.