Kontracepcija

Uzeti pilulu za dan poslije ili ne? Kako funkcionira?

miga

Poštovani, imam neredovite cikluse, od 5 mjeseca 2014 do sada njihova dinamika je 41dan, 33 dana, 30 dana, 40 dana, 51 dan, 39 dana i u siječnju ove godine 31 dan.
Zadnja menstruacija mi je bila 02.02.2015.
Kako su mi ciklusi neredoviti ima jedno pitanje. Povremeno imam zaštićene i nezaštićene odnose.
Jučer sam imala nezaštićeni odnos, ali moj partner tvrdi da nije bilo ejakulacije u rodnicu, dakle bio je prekinuti snošaj.
Po Vašem mišljenju, imam li potrebu uzeti pilulu za dan poslije? Naime, koristim i LH trakice i jučer kada sam se testirala, LH pik nije bio prisutan.
Ukoliko uzmem pilulu za dan poslije, a recimo trudna sam već ali od odnosa koji je bio prije, može li to biti štetno za trudnoću?
Znam da zvuči komplicirano ali i moja situacija je kompleksna, pa ću rezimirati, ukoliko sam zatrudnila prije ovog jučerašnjeg odnosa, a uzmem pilulu za dan poslije za jučerašnji odnos, može li to naštetiti eventualnoj trudnoći? Jer čitala sam da pilula za dan poslije zapravo onemogućava ovulaciju no ne utječe na eventualnu trudnoću. Dok opet po forumima piše da neke pilule za hitnu kontracepciju izazivaju pobačaj??
Hvala na odgovoru, lijepi pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jednostavno, ne treba vam pilula za dan poslije. S obzirom na dužinu ciklusa sumnjam da uopče ovulirate.

miga

Poštovani doktore,
ja sam ipak uzela Escapelle pilulu, nisam htjela riskirati - popila sam ju u roku od manje od 24 sata od odnosa. Nisam imala nikakvih nuspojava.
Kako ona funkcionira - odnosno kada mogu očekivati izazvano krvarenje? Može li se dogoditi da ono ne nastupi a da se ne radi o trudnoći?
Je li izazvano krvarenje znak da nema trudnoće?

Što se ovulacije tiče, mislite da ukoliko imam neredovite i produžene cikluse da ovulacije nema?

Hvala na odgovoru i lp.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruaciju ćete dobiti u očekivano vrijeme ili do sedam dana kašnjenja.

miga

Poštovani, meni je sad prošlo već 7 dana od uzimanja Escapelle i nisam dobila još krvarenje. Jel to zabrinjavajuće i imam li razloga za brigu?
Ciklusi su mi neredoviti, kao što sam Vam i napisala. Danas mi je 31 dan ciklusa. Ne znam kad bih trebala očekivati svoju menstruaciju...Mislite da bi mogla kasniti?
Escapelle sam popila na 25 dan manje od 24 sata od odnosa u kojem partner tvrdi da nije bilo ejakulacije u rodnicu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće ni biti tog krvarenja. Pričekajte još sedam dana da nastupi krvarenje. Neće doći do trudnoće.

miga

Postovani,imam jos jedno pitanje. Radila sam betahcg iz krvi 13dan (9.3.2015)nakon odnosa radi kojeg sam uzela escapelle 25.02.2015. i rezultat je 0.0. Jos mi nije dosla menstruacija a danas mi je 38dan ciklusa. Pretpostavljam da se i ovako neredovit ciklus radi escapelle poremetio. Jesam
li sigurna da se ne radi o trudnoci s obzirom na dan kad sam napravila betu iz krvi i s obzirom na rezultat 0.0?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći.

miga

Postovani doktore,zao mi je sto Vas opet gnjavim ali imam jos jedno pitanje. citala sam po forumima da se beta hcg iz krvi najranije radi 14dan od odnosa. Vidjeoa sam da ste vi jednoj djevojci odgvorili da betu iz krvi moze naprwviti 10dan nakon odnosa. E sad panika cini svoje pa Vas pitam jel oke kako sam ja napravila dakle 13 dan nakon odnosa? Sutra idem kod ginekologa jer mi jos nije dosla menstruacija. No sad me panika hvata da sam prerano ucinila betu hcg?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste prerano. Sve je u redu.