Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

Ivo Balenović, dr. med.

Nema problema, sve aktivne tablete su istog sastava.

Lili.v123

Postovani,
Razmisljam o uzimanju kontracepcijskih pilula, prvenstveno radi loseg tena i stalnog tj. pretjeranog nastajanja akni prije nadolazece menstruacije i ovulacije (2,3 prista mi ne smeta ali ne i kad mi "bukti" cijelo lice tocnije brada i vilica a malo manje obrazi), prehrana mi ne utjece na akne jer je lice u ostalim danima super i smireno niti su mi dosadasnje kreme i razne terapije pomogle, no menstruacije su mi stvarno redovite osim sto su obilnije (traju po 7-8 dana) krvna slika uredu, 20godina i sasvim zdrava, na pregledu prije nekoliko dana ginekologica mi je rekla da sam izvrstan kandidat za pilule.. citala sam dosta postova i dvoumim se zbog depresije smanjenja libida, nekih nuspojava kao sto je mogucnost jos obilnijeg menstrualnog krvarenja, pogorsanja akni na licu i zanima me koje su pilule najbolje za probleme sa kozom i ako ih ima vise mozete ih molim vas napisati? Prvi put mi je da bi uzela pilule i ne zelim napraviti kriv odabir kao sto bi npr bile Novynette jer nemaju antiandrogen ucinak.
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da prvo učinite analizu hormona. Ukoliko se ustanovi da imate višak androgenih hormona preporučio bih kontracepciju s antiandrogenim učinkom. npr. Bellune 35, Diane 35

Lili.v123

Aha, hvala vam na odgovoru. Odlucila bih se za yaz no sad ne znam zasto radje preporucujete diane i bellune, zanima me koje od njih ima veci antiandrogen ucinak?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Diane i Belune sadrže ciproteron acetat koji ima najjače antiandrogeno djelovanje. Yaz sadrži drospirenon čiji je antiandrogeni učinak nešto blaži. Slobodno počnite s Yazom, te se, ovisno o rezultatima terapija može promijeniti.

kampala

Poštovani,
Uzimam kontracepcijske pilule sad već treći mjesec. I svaki od ta tri mjeseca u razdoblju 11.-21. dana korištenja imam spotting i blage bolove/nelagodu kao pri klasičnoj mestruaciji. Koliko sam shvatila, to je normalna nuspojava. Bi li trebao taj spotting prestati u 4.mjesecu korištenja? Ukoliko ne prestane do tad, bi li trebala promjeniti tablete i tražiti savjet liječnika? Hvala lijepa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajeno u početku uzimanja terapije i trebalo bi se normalizirati.. Ukoliko bi to potrajalo više od 4 mjeseci, javite se liječniku radi eventualne promijene terapije.

pandorasz

Postovana, godinu dana pijem Diane-35 prepisane od dermatologinje, zbog nedavnog preseljenja u inozemstvo prisiljena sam napraviti pauzu
moze li mi lijecnik nakon prvih pretraga vec nakon samo mjesec dana pauze dati nove tablete?

uz Diane nisam imala nikakve nuspojave, zaustavile su bolove tjekom mentruacije, djelomicno ocistile kozu, nisam dobivala na tezini

nina2017

Poštovani,
imam 24 godine i želim stupiti u prvi seksualni odnos s dečkom kojem je također prvi put. Užasavam se trudnoće i zbog toga želimo koristiti i prezervative i kontracepcijske pilule. Moj je problem što sam čula od prijateljice da prvi seksualni odnos moram imati samo s kondomom jer mi po njenim riječima neće htjeti propisati pilule prije ginekološkog pregleda, a koji se, opet ponavljam, po njenim riječima, ne može obaviti prije seksualnog odnosa. Ono što mene zanima jest da li se pilule mogu propisati i prije tog prvog seksualnog odnosa s obzirom da se neću moći opustiti ako ne budem znala da ćemo se i ja i on moći kvalitetno zaštititi. Imam redovne menstruacije, nikad problema s tim nisan imala niti sam imala ikakvih drugih zdravstvenih problema, niti pijem ikakve lijekove.
Hvala Vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za pandorasz, slobodno možete preći na neke druge tablete.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijske tablete možete dobiti bez ginekološkog pregleda. Potrebne su samo osnovne laboratorijske pretrage iz krvi.

sara247

Postovani,
imam problem s ginekologicom u domu zdravlja koja se preko 2 tjedna ne javlja, a ja ovog cetvrtka 15.12. moram poceti piti novu rundu Diane35 tableta, medutim ne znam kako da ih dobijem, imate li neki savjet gdje mogu nabaviti tablete? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jedino u ljekarni. Ako ste ih do sada dobivali vjerojatno će Vam ih i dalje produžiti. Ili na privatni recept.

Meg1507

Poštovani,
Zanima me kad se odprilike lice "pročisti" od prištića nakon uzimanja tableta? Pijem ih već nekoliko mjeseci ni nema nikakvog pomaka. Trebam li tražit nove tablete ili trebam pričekati?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako uzimate kontraceptive s antiandrogenim djelovanjem (niste naveli koje tablete uzimate) radi probleme s aknama rezultati bi se trebali pokazati nakon par mjeseci uzimanja. Nema potrebe da terapija traje duže od 6 mjeseci. Tada se prelazi na moderni, konvencionalni kontraceptiv. Savjetujem i pregled dermatologa.

zovemsecrvena

Postovani, imam nekoliko pitanja.

Kontracepciju sam pocela piti prije cca dvije godine. Razlog je bio taj sto sam uzimala jako progresivne tablete koje su trebale suzbit akne koje sam imala doslovno po cijelom licu, vratu, ledima etc. Naime, nisam mogla poceti s terapijom Roaccutan bez prepisane oralne kontracepcije i uzimanja iste. (Razlog znam) Nakon godinu dana terapije Roaccutanom prestala sam s istim, no kontracepciju sam morala uzimati jos godinu poslije po savjetu lijecnika jer R ostaje u organizmu. Moja pitanja su sljedeca. Zelim prestat s kontracepcijom, ali me strah da se akne ne vrate, iako njihovo nestajanje nije uzrokovano kontracepcijom nego drugim lijekom. Zanima me postoji li sansa da mi se hormoni poremete i da mi lice opet "podivlja". Takoder me zanima mogu li sama bez konzultacija s lijecnikom prestat uzimat pilule. Trenutno pijem Estal zadnjih 10 mjeseci. Prije toga sam pila Diane35, imala sam pauzu od 1 mjesec izmedu mijenjanja pilula i lice je u tom mjesecu ostalo jednako cisto. Da sumiram, moj najveci strah su promjene koje donosi prestanak uzimanja pilula, najvise povezanih s nastankom akni. Hvala unaprijed i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko želite prestati s tabletama to slobodno učinite. Savjetujem redovite liječničke kontrole nakon toga i hormonske analize. Prema nalazima hormona se može određivati terapija, ukoliko bude potrebna.

LanaF

Dobar dan,
Imam 26god, nisam udata. Ginekolog mi je prepisao Microgynom za 3mjeseca, jer imam mikrocisticne jajnike. Hormoni reproduktivnog sisteme su mi dobri, jedino DHEAs mi je malo visi. Inace imam neredovni ciklus. Pa me zanima da li da pocnem da ih pijem ? I kako ?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, počnite s tabletama od prvog dana mesntruacijskog ciklusa (prvi dan krvarenja). Uzimate svaki dan po jednu tabletu tijekom 21 dana. Nakon sedmodnevne pauze (kada ih ne uzimate) nastavite s novim pakiranjem.

Anna250

Dobar dan..jucer sam trebala popiti prvu tabletu ali sam zaboravila.. da li da danas popijem dvije Ili?? Hvala na odgovoru.

Nazad
1 ... 7 8 9 10 11 12 ... 18
Naprijed