Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

Kikaa

Bok.
Prije dva mjeseca počela sam piti Lindynette.
Pa me zanima nešto.
Kada počnem piti tablete jesam li od prvog dana zaštićena ii kada je 7 dana pauze moram li u tih 7 dana pauze od tableta znači dok ih ne pijem koristiti dodatnu zaštitu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od prvog dana ste zaštićena i u pauzi od sedam dana također.

hej5

Poštovana,

počela sam piti Qlaira tablete 10.5. iako mi je prvi dan menstruacije bio 9.5. (bio je samo smeđi iscjedak i to jako malo, pa su mi rekli da to još nije prava menstruacija). Mene zanima da li sam tada odmah bila zaštićena? Isto me zanima kada bih trebala imati tjedan pauze jer imam 28 tabletica a ginekologica mi nije objasnila kada trebam imati pauzu.

Pepa_512

Poštovani, prije 10 dana sam počela uzimati Rosanelle kontracpcijske pilule. Uzela sam prvu ruzicastu tabletu drugog dana ciklusa odnosno drugog dana menatruacije jer dan prije nije bilo tableta u ljekarni. No, pocela sam uzimati tablete dakle u subotu, uzela tabletu pod subota. No ispred toga mi je ostalo jos 5 tableta (pon-pet). Da li nakon popijenog zadnjeg reda rozih tableta( red prije placebo) uzmem jos tih 5 koje su ostale kako bi uspjela popiti svih 21 tableta i zatim da krenem piti normalno placebo tablete? Malo sam zbunjena oko toga, prvi puta ih koristim. Smatram da se nebi nista lose dogodilo. Samo bi redovno popila kako bi to i inace trebalo ici. I procitala sam na postu dr. Dmitrovic da su osjetljive grudi i lagani smeđo iscjedak normalni na pocetku uzimanja pilula. Dakle,nemam razloga za brigu? S obzirom da su ki grudi lagano osjeljive i imam lagani ameđi isjcedak u tockicama nekad malo crven,a 11 dan je ciklusa i 10 dan uzimanja Rosanelle. Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hej5 zaštićena ste odmah. Umite 28 tableta i nema pauze. NAkon završenih 28 tableta odmah drugi dan krenite s novom kutijom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pepa smijete jer su sve istog sastava. Tih pet uzmite prije placebo bijelih. Sve će biti u redu.

TO_onka

Zanima me sljedeće budući da nisam u mogućnosti trenutno otići do svoje ginekologice. Znači prvo sam pila Yaz tablete zbog akni i što se toga tiče, stvarno su mi pomogle. Pila sam ih oko 3 godine, ali su jako utjecale na mene psihički. Bila sam depresivna i nesretna. To sam rekla doktorici i ona mi je preporučila novynette. Znači, nikad sretnija u životu nisam bila, opet sam ja ja hahahha, ali imam osjećaj kao da mi ipak više pristića dođe baš kad ih krenem uzimati. Prehranu ne računam kao faktor jer mi je jednaka kao i kod prvih pilula, a na ovim drugima jednom mjesečno mi znaju izbiti akne. Nemojte me krivo shvatiti, dođe mi par pristića, ali ne želim to. Postoji li neka 3.alternativa za tablete? Hvala ilp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedene pilule nemaju antiandrogen učinak. Savjetujem neke druge pilule ako ne želite akne.

butterfly1738

Poštovanje
Počela sam piti kontracepciju prvi put,sa prvim danom mjesecnice 14.05. "Lindynette" u pocetku smo imali zasticen odnos,no 29.05. Nezasticen,i nismo samo jednom nego vise puta( ali sa prekinutim snosajem) Zanima me s obzirom da pijem prvi put,i da je vise puta svrsio jer smo imali vise odnosa u danu,postoji li mogucnost trudnoce ili mozemo imati nezasticene odnose sa prekinutim snosajem bez da se moram brinuti? Hvala! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće prema opisanom. Ne trebate brinuti.

Kikaa

Bok
Pila sam tablete dva mjeseca i sve je bilo normalno. No ovaj ciklus sam popila tabletu dva dana kasnije jer nisam bila u mpgicnosti popiti ju na vrijeme.
Danas sam popila 5-u tabletu.
I imala sam spolni odnos s deckom.
I zanima me mogu li ostati trudna posto je on svrsio meni u guzu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste imali analni odnos onda neće doći do trudnoće.

vm29

Poštovani dr. med. Dejan Šakoronja,

pripisane su mi kontracepcijske pilule Belara zbog policističnih jajnika. Rečeno mi je da ih počnem piti prvi dan ciklusa. Prije 4 dana ujutro na wc papiru bilo je malo krvi. Pričekala sam do navečer, no situacija je ostala ista, svaki put nakon nužde, ostalo bi mi malo krvi na papiru. Odlučila sam popiti prvu pilulu jer sam to protumačila kao prvi dan ciklusa. Sljedeći dan je samo ujutro bilo neprimjetno malo krvi na papiru, a sve ostale dane ništa. Postoji li mogućnost da to nije bila menstruacija (inače bi mi nakon tako malo krvi, sljedeći dan procurilo normalno)? Trebam li nastaviti piti pilule (danas sam popila 4.)? I koje su posljedice, ako pilule ne počnem piti prvi dan ciklusa?

Hvala na odgovoru,
lijep pozdrav!

Iva930

Postovani
Prvog dana menstruacije(31.5) pocela sam koristiti lindynette 20.. To je prvi put da koristim pilule kao nacin kontracepcije. Zanima me je li normalno da iako mi je menstruacija oskudnija nego inace jos uvijek traje, a inace je trajala 5 dana.. LP

provjereno

Postovani,

Zanima me da li antibiotik Klamoks širokog spektra od 1000 mg i Tobrex kapi za oči smanjuju efikasnost yaz kontracepcije. Ukoliko da, koliko sljedećih dana trebam koristiti dodatnu zaštitu?

Unaprijed, hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Iva uobičajno je kod započinjanjem s pilulama. Nastavite dalje prema uputama.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Provejreno, ne umanjuju učinak pilula.

Malia

Zaboravila sam popiti tabletu u utorak ujutro u uobicajeno vrijeme (7ujutro) te sam se sjetila naknadno i popila je (proslo je 11 sati) to mi je 13. Tableta a zadnji nezasticeni odnos sam imala 6 dana prije (srijeda). Zanima me postoji li opasnost od trudnoce i jeli nastavljam s tabletama dalje u isto vrijeme kao i prije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vm to očito nije bila menstruacija. Nastavite dalje s uzimanjem do kraja blistera,.

malenimis

Postovani..rodila sam prije cetiri mjeseca.to mi je drugo djete i puno sam duze krvarila nego kod prvog poroda.krvarenje je trajalo skoro dva mjeseca uz krace stanke od dan dva pa opet.dojim djete i nikada do sada nisam koristila kontracepciju.suprug i ja imali smo par nezasticenih odnosa ali je svrsio van.zanima me dali postoji mogucnost da sam trudna posto nemam jos menstruacije.imam mnogo bakterija u mokraci,problema s zeljezom te ponekad bijeli i zuti iscjedak.ako ipak postoji mogucnost da nisam dali bi i koju kontracepciju mogla uzimati posto dojim djete?