Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzimajte po jednu tabletu. Pošto niste počeli s 1. danom koristite dodatnu zaštitu tijekom idućih 9 dana.

Trudnica0192

Postovani, imam 25 godina, prije 19 mjeseci sam rodila prvo dijete. Prije trudnoce sam koristila Jaz kontracepcijske pilule 5 i pol godina i sve je bilo u redu. Sada sam ih ponovo pocela uzimati, na prvom blisteru sam. Brine me to sto od 10. dana ciklusa (10. tableta) imam lagano krvarenje, vise kao neki iscjedak. Boja varira od svijetlo ruzicaste, crvene pa do one smedje, cak je taj 10. dan bio prisutan i manji ugrusak. S ginekoloske strane je sve u redu, papa test uredan. Ginekologinja mi je rekla da su mi jajnici jako plodni i puni folikula i da moguce da ih Yaz nece moci "ugasiti" pa cemo napraviti "switch" sa tabletama te da bih to mogla prepoznati po krvarenju usred ciklusa. Ali je ona kao vremenski rok spominjala 3-4 mjeseca pa sad neznam da li se radi o tome ili se tijelo privikava na tablete ili je nesto trece. Dakle, zadnja menstruacija je bila od 13.-18.2., 13. sam pocela uzimati tablete. 10.2. se javilo to krvarenje i traje do danas, ono ne curi kao menstruacija, vidim tragove na gacicama i prilikom brisanja.

Hvala na odgovoru!

Trudnica0192

Tek sad vidim da imam gresku, to krvarenje nije pocelo 10.2., vec 22.2., 10. dan uzimanja tableta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Radi se o probojnom krvarenju što je česta nuspojava kontraceptiva. Ne smanjuje kontracepcijsku zaštitu.

Trudnica0192

Hvala vam na odgovoru!

Da li se ce se to dogadjati svaki mjesec ili ce prestati kad se tijelo privikne na hormone?

Ivo Balenović, dr. med.

Prestat će kad se tijelo privikne na hormone.

stal17

Posljednja menstruacija bila je 23.3. i bila je oskudnija no inače i protezala se na pet dana. Pijem kontracepcijske pilule Naelia, uvijek u isto vrijeme, ovo je šesta kutija. Zbog nuspojava (krvarenja usljed ciklusa prethodni ciklus) posjetila sam ginekologa dva dana nakon završetka te menstruacije. Promijenio mi je tablete i na ultrazvuku je primjetio da se sluznica nije skroz oljuštila, što je on rekao da je normalno jer su mi tablete "preslabe" i da ću vjerovatno opet imati probojno krvarenje. Mene zabrinjavaju nuspojave koje su se javile prije tjedan dana, dakle i nakon te menstruacije i tog pregleda, a to su mučnine i bolne grudi. Postoje li šanse da sam trudna ili umišljam? Grudi su bile bolne i kad sam počela piti kontracepcijske tablete prije 6 mj, ali se to povuklo nakon 2 mj, a sada se opet javilo. Je li to normalno?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je normalna nuspojava tableta. Potrebno je neko vrijeme dok se organizam privikne. Kod žena koje uzimaju kontracepcijske tablete krvarenja su oskudna, a moguća su i probojna krvarenja oko sredine ciklusa.

radicka

Poštovani

Imam 43 godine. Počela sam koristiti Qlairu, nakon 18 dana korištenja imam oskudno krvarenje koje traje već 4 dana. Kako sam čitala ovdje u iskustvima da se ta krvaruckanja desavaju i ja i dalje pijem kao da se ništa ne dešava..
Moje pitanje je da li je u redu što nastavljam da pijem tabletice bez obzira na ovo krvarenje sve do poslednje 28 tablete pa onda novo pakiranje (tako piše u uputstvu)... i ono glavno : Da li sam stara za kontracepciju u pilulama. Spiralu ne mogu, nažalost.

radicka

Samo da dodam da to krvarenje lici na laganu menstruaciju u smislu da nije za dnevnog, vec za normalan ulozak.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju, ne može biti ništa drugo. Ono nije opasno i ne umanjuje učinkovitost kontracepcije.

radicka

Hvala Vam na odgovoru. Ipak bih Vas ponovo zamolila da mi odgovorite na ona moja 2 pitanja :
1. Po vasem misljenju da li imam previse godina za ovu vrstu kontracepcije tacnije Qlairu? i
2. Tablete nastavljam piti do zadnje kako pise u uputstvu?

Ivo Balenović, dr. med.

Pilule nastavite piti kao što piše u uputstvima. Što se dobi tiče, kontracepcija se ne preporuča ženama iznad 40 godina ukoliko imaju višak kilograma i ukoliko puše. Tada rizik od krvnih ugrušaka naglo raste. Ukoliko ste zdravi možete koristiti kontracepcijske tablete, uz redovite liječničke kontrole

rijeka123

Poštovani,

Ginekolog mi je pripisao kontracepciju, ali je napomenuo da su mi vrijednosti koagulacije krvi na donjoj granici. Protrombinski udjel mi je 1.05 , a INR 1. Ne razumijem zasto sam na granici (koliko sam shvatila INR 2-3 je za ljude na antikoagulatnoj terapiji, a normalan je 0.8-1.2? Udjel uopce ne razumijem, ali posto pise na nalazu samo da treba >0.7?) i ako jesam sto to znaci?

stal17

Postovani,
Prelazim s Naelie na Lindynette20. Doktor mi je rekao da popijem i placebo tablete Naelie i da cu biti zasticena, iako u uputama pise drugacije.
Citajuci forum naisla sam na razlicite informacije i da ih treba popiti do kraja i da treba Lindynette20 zapoceti odmah akon zadnje aktivne.
Kako da zadrzim max zastitu? Je li potrebna dodatna zastita?

Ivo Balenović, dr. med.

Pošrovana rijeka 123, protrombinsko vrijeme je vrijeme koje je potrebno da dođe do zgrušavanja u uzorku krvi. Ono se izražava u udjelu i normalno je iznad 0,70. Nekim lijekovima se nastoji smanjiti zgrušavanje krvi. Zbog toga kod osoba koje su na tim lijekovima (antikoagulansi) vrijeme zgrušavanja je produženo, a to se izražava kao INR (internacionalni normirajući omjer). Preporuka je (za antikoagulantnu terapiju) od 2,0 do 3,5. Dakle Vaši rezultati su u granici normale.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana stal17, počnite s Lindynettama nakon zadnje aktivne tablete. Zaštita je 100%.

Olivera25

Postovana, imam 35 godina i dvoje djece.. koristim oralne kontraceptive vec dugi niz godina, ali nikako nisam zadovoljna.. pila sam Qlairu, Yaz i sad posljednje Seasonique.. u prosjeku mijenjala sam nakon 2 godine koristenja jer sam svakoj piluli dala sansu u dogovoru s lijecnikom.. najveci problem koji imam i koji mi je nakon ne znam ni sama koliko godina dosadio je probojno krvarenje.. ono nije obilno, nije mozda svakoga mjeseca ali 8-9 puta godisnje je sigurno..obavila sam ginekoloski pregled koji je uvijek uredan, jedino na posljednjem sam imala nesto pojacano gljivica.. lijecnik mi je objasnio da je moguce da su se i pojavile zbog zaista ucestale pojave iscjedka i koristenja dnevnih ulozaka..uglavnom, uspjesno sam ih se rijesila..
Znam da probojno krvarenje nije opasno, ne utjece na zastitu ali zaista je iritantno, dosadno i ako hocete narusava spontanost i bezbriznost u mom sexualnom zivotu..
Mene zanima da li bih imala istih problema i kad bih se odlucila za Mirenu? Naime u razgovoru s ginekologom dosli smo na tu temu, ali nisam shvatila da li bi i s Mirenom moglo biti istih problema?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i utrosenom vremenu..
Srdacan pozdrav!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Mirena će sigurno smanjiti obilnost krvarenja. Što se probojnih krvarenja tiče, do njih ponekad može doći i uz Mirenu, ali u većini slučajeva prestanu za 2 do 3 mjeseca. Smatram da bi Mirena bila dobar izbor.

Anavi____

Poštovani,

Pijem lyndnette 20 pilule već godinu dana i sad mi se je desilo da sam zaboravila početi piti tabletu znaci nakon 7. Dnevne pauze i 8. Se treba piti, ja nisam počela 8. Dan piti nego 10. Dan i sad me zanima da li sam bila zaštićena?
Znaci trebala sam piti 16.6 ja sam počela 18.6 a odnos sam imala brz zaštite sa prekinuti snosajem u četvrtak 21.6?? Pijem ih redovno u 20h samo me zanima ovo sa ovom pauzom nisam počela 8. Dan nego 10. Dan? I mogu li osjećati od tableta nakon godinu dana već tjedan dana me glava boli i taj dan kad sam počela piti 18.6. Osjetila sam 19.6 probadanje dolje u donjem dijelu i svaki dan osjećam glavobolju i umor jel moguće da tek sada osjećam od tih tableta slabost?

Nazad
1 ... 8 9 10 11 12 13 ... 18
Naprijed