Kontracepcija

Višemjesečni izostanak menstruacije nakon prestanka uzimanja pilula

koko0302

Poštovani,

Po prestanku uzimanja kontracepcijskih pilula počela mi je izostajati menstruacija (prvo 2 mjeseca, pa 3 i potom 4 mjeseca nisam dobila)
Ultrazvukom se utvrdilo kako imam policistične jajnike (inače drugih simptoma poput dlakavosti, prekomjernje težine itd nemam)

Savjetovala sam se na više mjesta i mišljenja su opriječna:

Jedan ginekolog smatra kako je rješenje uzimati pilule i tako riješiti policistične jajnike, no ne vidim kako ću tako moći zatrudniti kada to odlućim a drugi kako bi trebala prestati sa pilulama i pustiti da jajnici sami prorade (budući da nisam klasičan primjer osobe sa policističnim jajnicima)

imam 26 godina i volila bih riješiti taj problem..jasno mi je da se pililama vrtim u krug no kad ih ne uzimam jajnici su mi sve puniji cista i ne vidim kako će se to samo od sebe riješiti

Molim Vas za savjet

Zahvaljujem i lijepi pozdrav

Nataša Šemnički, dr. med.

Poštovana koko,

potpuno ste ispravno zaključili da se sa pilulama vrtite u krug. Vi svakako djelomično riješavate izostanak menstruacije uzimanjem oralne kontracepcije ali tim putem kako ste i sami uvidjeli ne riješavate korijen problema. Svaki problem od nekuda počinje i ako tim putem krenemo doći čete i do riješenja problema.
Potrebno je učiniti detaljniju obradu ( hormosku i labartorijsku) uz razgovor o drugim tegobama ali i navikama kako bih Vas se u potpunost sagledalo kao cijelinu i individulano pristupilo riješavanju vašeg problema. Takvim pristupom se dolazi do rezultata.
Možda je put nešto duži i teži uz ev. određene Vaše ustupke i promjene navika ali neka Vas to ne obeshrabri jer rezultata mora biti. Samo hrabro.

Srdačan pozdrav,

dr. Nataša Šemnički

ana889

Poštovani Dr,
Jako sam zabrinuta zbog problema sa menstruacijom koja je izostala. Oduvek sam imala neredovne menstruacije(nedelju do dve kasne obično) i pre 2 godine ginekolog mi je preporučio Logest koji sam počela da pijem zbog toga i zbog zaštite od trudnoće.Papa uvek 2. grupa VS uvek normalan,UZ normalan. Sve je išlo bez problema,međutim prestala sam da pijem Logest prošlog decembra zbog zadržavanja vode i pucanja kapilara na nogama(ne postoji ništa drugo što bi bilo uzročnik osim hormonske terapije). Nisam imala odnose sa partnerom od 2015. što znači da sigurno nema trudnoće,nisam aktivna još uvek. Poslednji pregled je bio prošlog septembra kad mi je otkriven mali polip na grliću (5mm) ali mi je jako skupo uklanjanje pa sam rešila da sačekam,Papa je i dalje 2. grupa. Nisam nikad imala nikakve simptome zbog polipa. Nakon prestanka korišćenja pilule dobijala sam redovno menstruaciju i poslednja je bila u aprilu. Kada je trebala da nastupi ovulacija,krenuo je braon sekret. Miris je normalan, Od tada stalno na nedelju dana imam taj braon sekret koji traje oko nedelju dana,bez kapi normalne menstruacije...Ovo traje dva meseca već. Molim Vas za savet, Šta može biti problem? Da li prvo ići na UZ ili analizu hormona? Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je učiniti i ultrazvuk i hormone. Uzroci neregularnih menstruacija su mnogobrojni. Najčešće se radi o hormonalnom disbalansu, no moguće su ciste na jajnicima, psihički razlozi, promjena tjelesne težine, prekomjerna fizička aktivnost...

ciklama999

Poštovani,

Javljam se radi problema s uspostavom menstrualnih ciklusa nakon prestanka uzimanja ohc.
Imam 23 godine i uzimala sam Yaz 5 godina bez pauze do 9.mjeseca ove godine. Zadnju menstruaciju dobila sam 23.9. nakon zadnje potrošene kutije, a od tada samo smeđi, vrlo oskudni iscjedak u trajanju od 10.11. do 15.11. Danas je 13.12., a nema nikakvih znakova da bi menstruacija uskoro mogla doći.

Zadnji ginekološki pregled obavila sam u 9. mjesecu kada sam se s dr. dogovorila da neću više uzimati Yaz (nisam spolno aktivna, nemam PCOS, nemam više problema s kožom, a menstrualni ciklusi su uvijek i prije tableta bili više ili manje pravilni)
UTZ je bio uredan, a rađen mi je i nalaz hormona 3.dan ciklusa (25.9.) jer sam nekoliko mjeseci osjećala česta probadanja i bolove u predijelima jajnika i maternice.
Evo nalaza:
Prolaktin 378.09 mIU/L (ref.interval 108.78 - 557.13)
Folitropin (FSH) 2.03 IU/L folikularna faza 3.03 - 8.08
ovulacija 2.55 - 16.69
lutealna faza 1.38 - 5.47
postmenopauza 26.72 - 133.41

Lutropin (LH) 1.23 IU/L folikularna faza 1.80 - 11.78
ovulacija 7.59 - 89.08
lutealna faza 0.56 - 14.00
postmenopauza 5.16 - 61.99

Estradiol < 37 pmol/L folikularna faza 77 - 922
ovulacija 139 - 2382
lutealna faza 77 - 1145
postmenopauza 37 - 103

Testosteron 2.30 nmol/L (ref.interval 0.48 - 1.85)

Molim Vas, biste li mi mogli objasniti moj nalaz?

Subjektivno se osjećam bolje od kad sam prestala uzimati Yaz, nemam više probadanja i bolove koje sam ranije navela, nikakvih simptoma općenito. Zaista ne bih više željela uzimati ohc. Muči me to što ne znam zbog čega su mi hormoni poremećeni i izostanak menstruacije. Kako da to riješim?

Bila bih Vam zahvalna na stručnom mišljenju i savjetu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi govore da vam hipofiza (žlijezda na bazi mozga) ne luči dovoljnu količinu hormona (LH i FSH) koji stimuliraju rad jajnika. Zbog toga je i razina estradiola (hormon jajnika) niska. Moguće da se radi o hipogonadotropnom hipogonadizmu , tj. slabijiem radu hipofize. Savjetujem da se javite endokrinologu radi dijagnostičke obrade.