Kontracepcija

yasmin

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Onda je u stvari jednostavno. 2.3., kad dobijete menstruaciju, započnite Yasmin. Pit ćete ga do 23.3., prokrvariti oko 25.3. 21. dan slijedećeg ciklusa bit će vam oko 15.4.
Ne može biti nikakve štete za MPO. Maribor sve cikluse usklađuje kontraceptivima. Ako je njima dobro dobro je i nama.

Yoyo

poštovana dr.,
pijem yasmin vec 2,5 godine i sada mi se prvi put desilo da sam zaboravila uzeti dvije tablete (prošlu srijedu i četvrtak, 20. i 21.2.). Kontaktirala sam svog ginekologa koji mi je dao savjet da zanemarim te dvije tablete i nastavim normalno dalje, jedino da prestanem ukoliko dođe do krvarenja. Tako je i bilo, popila sam tu jednu (petak, 22.2.) i idući dan dobila menstruaciju. Sada nisam sigurna kada bi točno trebala početi sa novom kutijom - osmi dan nakon zadnje tablete koja je bila u petak ili osmi dan nakon utorka kad sam recimo zadnji put uzela "redovito" tabletu.
Znam da je malo konfuzno, nadam se da ćete se snaći.
Hvala unaprijed na odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Osmi dan nakon utorka, da se pokuša sačuvati kontracepcijska djelotvornost. Ali ja bih na vašem mjestu još desetak dana koristila i kondom.

haley

Poštovana doktorice,
počela sam piti yasmin prvi dan menstruacije 11.02. i trajala mi je 5 dana. Nakon toga sam 21.02. primjetila smeđi iscjedak i točkasta krvarenja, a to je trajalo 6 dana. Kada je to počelo, dobila sam blagi proljev i osjećaj na povraćanje, ali sam nastavila piti yasmin. Sada je treći tjedan kako pijem yasmin i sve je u redu. U razdoblju nakon menstruacije i prije nego sam primjetila smeđi iscjedak imala sam odnose bez prezervativa, pa me zanima da li su ove nuspojave umanjile djelotvornost yasmina? Ukoliko ne dobijem menstruaciju sada u pauzi da li da prestanem s yasminom ili?
nadam se da ćete se snaći, hvala

*malena*

Pozdrav svima.
Danas pocinjem prvi put piti yasmin i sad me zanima jedna stvar.
Menstruaciju sam dobila danas oko 1 popodne,da li mogu pocet pit yasmin danas oko 8 navecer ili sam morala odmah kad sam dobila stvari popit prvu tabletu ?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Haley: djelotvornost nije smanjena, sve je u redu i normalno ćete krvariti.
Malena: svejedno je, možete početi kad vam bolje odgovara, čak i sutra.

*malena*

Hvala na odgovoru.
Meni je to jos sve novo,tako da sam sva zbunjena. happy
Imam jos jedno pitanje.
Kad sam dobila menstruaciju popila sam Nalgesin,da mi se smanje bolovi,a nakon 4 i pol sata popila sam prvu tabletu Yasmin. Nisan imala nikakvih negativnih nuspojava.
Nakon 14 sati popila sam ponovno Nalgesin jer me pocelo bolit (to je kod mene normalna bol za vrijeme menstruacije).
Da li utjecu te tablete na djelovanje kontracepcije?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne utječu. Malo iskoristite tražilicu, u nekoliko sam navrata pisala o lijekovima i kontracepciji.

dalila

Imam jedno pitanje. Već godinu dana pijem Yasmin tablete. Jučer sam popila zadnju, a danas sam dobila menstruaciju. To me je zabrinulo jer mi je do sada dolazila točno četvrti dan nakon zadnje tablete. Može li uzrok tom uranjenom krvarenju biti moja prehlada i to što pijem antibiotike? Smanjuje li se djelovanje tableta zbog tih ljekova koje pijem i je li sigurno imati seksualne odnose u pauzi između pakovanja?
P.S. Imaju li cigarete štetan utjecaj na moj organizam dok pijem tablete?
Hvala

sweet_ginger

Dobar dan
slicno kao i korisnica iznad mene lijecim gripu,ali s lijekovima poput andola,lekadola.Trenutno mi je 3 dan mjesecnice kada inace najvise krvarim,ali ovaj put vrlo malo. Utjecu li antipiretici na jacinu krvarenja? Inace pijem yasmin vec 1,5 dana, i mjesecnice su mi redovite.
Hvala unaprijed

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Odgovor i za Daliu i za Sweet Ginger: nikakvi normalni lijekovi neće poremetiti kontracepcijsku efikasnost Yasmina. Također, krvarenje nakon uzimanja tableta ne ovisi samo o tabletama nego i o vašem nivou stresa i mnogim drugim stvarima, tako da nikad nije zabrinjavajući pomak od par dana lijevo ili desno, i različite jačine krvarenja. Zaštićeni ste i u pauzi.

tina_stabile

Prije 20 dana sam pocela koristiti kontracepciju Jasmin i svako nekoliko dana mi se pojavi blago krvarenje..Dali je to normalno kod pocetka uzimanja Jasmina,i sto u tom slucaju uraditi?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Takvo točkasto krvarenje normalno je prva 2-3 mjeseca uzimanja bilo koje kontracepcije. Ne činiti ništa, samo imati malo strpljenja.

Lili23

Poštovana dr.
koristim yasmin već 2 god.Htjela bih promijeniti dan početka mjesečnice što znači da tabletu iz novog pakiranja trebam uzeti ranije nego inače.Nisam točno odredila kada ali mislim da tri dana ranije.Zanima me da li će zaštita ostati potpuna u tom mjesecu bez obzira koliko dana ranije popila tabletu ili trebam koristiti dodatna sredstva zaštite?HVALA

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako popijete ranije zaštita će biti potpuna - jedino ne smijete kasnije, onda nije.

nastija

Poštovana dr,,
možete li mi ogdovoriti kolika je sigurnost yasmin tableta i ejakulacije (dakle ne korištenja prezervativa)? Yasmin tablete pijem redovito već drugi mjesec (relativno u isto vrijeme, ali ponekad odstupam 60-90 min. od vremena uobičajenog kada pijem tablete), no zadnji tjedan uzimanja tableta dečko je ejakulirao u mene. Kolika je mogućnost trudnoće ili se brinem bez razloga i što ako ne dobijem menstruaciju u tjednu pauze, da li da nastavim uzimati yasmin?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mene zanima odakle vam ideja (i ne samo vama, ovo je često pitanje) da dečko ne smije ejakulirati u vas? U čemu bi onda bila svrha pilula happy?
Krvarenje ćete dobiti.

ivancica

Poštovana doktorice,
pijem yasmin nešto više od 4 mjeseca. U trećem tjednu trećeg mjeseca sam zaboravila popiti jednu tabletu, te sam u skladu s danim uputama nastavila piti sljedeću kutiju bez pauze od 7 dana. No, onda mi se dogodilo da sam opet u trećem tjednu te nove kutije zaboravila popiti tabletu, pa sam još jednom nastavila piti novu kutiju bez pauze. Zanima me da li sam dobro postupila? I nakon koliko dana/tjedana od zaboravljene tablete u trećem tjednu mogu biti ponovno sigurna od trudnoće?
Unaprijed Vam hvala.
Ivana.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Dobro ste napravili, ali probajte jedan mjesec ne zaboraviti tabletu happy. Sad bi vam krvarenje moglo biti vrlo oskudno zbog tromjesečnog djelovanja na sluznicu. U pravilu, nakon zaboravljene tablete 15 dana treba koristiti dodatnu zaštitu.

*ivy*

Postovana, pijem kontracepcijske pilule 3 god.; Logest 2 god. i Yasmin 1 god.,prvenstveno zbog zastite. Cijelo vrijeme koristenja osjecam nuspojave- smanjen libido i jaku bol pri odnosima. Zanima me da li bi mi neke druge pilule vise odgovarale ili bih opet imala iste nuspojave?Pilule mi se cine kao najsigurnija zastita i bojim se da druge metode zastite nisu toliko sigurne.

Nazad
Naprijed