Kontracepcija

yasmin

Natalija Beljo, dr. med.

Primolut Nor nije kontracepcija tako se pazite s njim se regulira ciklus.

Nibiru

Poštovana,
moja situacija je ovakva. Pila sam Yasmin godinu i par mjeseci i prezadovoljna sam s njim. Prošli mjesec sam poslala dečka po pilule no ljekarnik je uzeo recept i bacio ga s obješnjenjem da recepti nesmiju biti stariji od godinu dana. Tako da smo ovaj mjesec riskirali sa kondomima. Zvala sam ginekologicu radi novog recepta,ali ona je na godišnjem slijedećih mjesec dana. Zanima me par stvari: 1. Jel bi mi ciklus trebao trajati isto kao da sam na pilulama ili se možda vraća na staro?
2. Može li mi doktorica opće prakse dati recept za pilule?
3. Ako dobijem pilule kada ih trebam početi piti?
Hvala unaprijed !

mily25

Postovana doktorice,

zanima me interakcija alkohola sa kontracepcijom, da li je smanjena zastita ukoliko se konzumira alkohol uopceno?? (bez povracanja nakon uzete tablete)

Natalija Beljo, dr. med.

Nibiru prvih 2 mjeseca kao po OHC potom na staro, opća prakse ne može dati rp, početi piti prvi dan menge.Prvo kontrola krvi,

mily25 ne preporuča se.

mily25

Je li to sad znaci da se ne mogu osloniti na zastitu uz pomoc Yasmin tableta, iako sam pocela uzimati uredno od 1.dana mjesecnice,
zbog mozda 2 pive na dan (i to ne svaki) ?? Jos uvijek nisam imala odnos, danas sam uzela 7.tabletu iz pakovanja.. da li da nastavim ili ne?

hvala

Natalija Beljo, dr. med.

E sad jasnije pitanje od dve pive ili 2 dcl vina neće biti promjene na zaštitu.

mooshica

Poštovanje,

pijem Yasmin već godinu dana i danas sam shvatila da sam zaboravila popiti pilulu, a treći mi je tjedan, tj. 16. dan sam ju zaboravila a 17. dan sam popila obje. Dečko i ja smo imali spolne odnose tog dana kad sam zaboravila popiti tabletu, no do tada nisam zaboravila niti jednu.

No, čitajući upute pakiranja, ne znam što da radim. Da li da normalno popijem do kraja pakiranje te da pričekam menstruaciju, napravim pauzu od 7 dana ili da nastavim odmah drugo pakiranje nakon dovršetka prvog?

Nibiru

Hvala na informacijama,samo još jedno pitanje: Trebam li se zabrinjavati ako mi menga zakasni tj. ako ne dobijem kao kad sam na pilulama?

Natalija Beljo, dr. med.

mooshica nastavite piti pa pauza

nibru ako ne sumnjate na trudnoću nema panike.

lilly_22

Poštovana;
imam 21 godinu. od 01.07. sam počela piti prvu kutiju yasmin tableta, s prvim danom mjesečnice. danas je 16.07. i još uvijek imam smeđi iscjedak. S obzirom da sam pročitala prošle postove i nuspojave koje ste naveli za tablete, shvatila sam da je to vjerojatno spotting. Znam da se može javiti u prvim mjesecima konzumiranja yasmina. No, u zadnje dvije godine, po ljeti, obično 7 i 8 mjesec sam pila yasmin, a dalje kroz godinu nisam, i do sad se nikad nije javio, niti spotting niti neka druga nuspojava.
Muči me zašto se ove godine javilo a zadnja 2 puta kad sam ga počela koristiti nije. što se promijenilo, trebam li se brinuti i javiti svom ginekologu (bila sam na pregledu 2 tj prije nego sam počela pit yasmin) ili je normalno da se neke nuspojave jave kasnije?
i je li vjerojatno da će prestati s ovom kutijom ili ga mogu očekivati i sljedeći mjesec?
Unaprijed Vam puno hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

To je u redu i kako ste napisali prije dvije godine i sda ipak je razlika u vsšem organizmu. Tako da nastavite dalje i može biti još jedan mjesec smečkastog krvarenja

marty

Poštovana doktorice,

uzimala sam Yasmin nešto više od dvije godine, međutim, u posljednje vrijeme su mi počele smetati neke nuspojave koje su karakteristične za te pilule. Prije dvadesetak dana sam trebala započeti s novom kutijom, no odlučila sam ih prestati piti. Trebam dobiti menstruaciju za nekoliko dana a ne odgovara mi baš da je dobijem, pa me zanima mogu li (iako ih 20ak dana ne pijem) sutra započeti s novom kutijom da odgodim menstruaciju i moram li cijelu kutiju popiti do kraja ili dok mi više ne bude bitno da dobijem menstruaciju? happy
Unaprijed Vam zahvaljujem,
lijep pozdrav!

dumi_23

Poštovana doktorice,
imam 26.godina. 29.5. sam imala menstruaciju,slijedeću 7.7. ( kasnila mi je 9 dana),inače mi je ciklus oko 30 dana. Bila je slabijeg inteziteta nego obično u početku,al 10. dan pojačana. Bila sam u ginekologa 14. dan gdje mi je utvrđeno da imam folikularnu cistu na lijevom jajniku (1,8 cm). Propisan mi je Jasmin kojeg sam isti taj dan počela piti. Prva dva dana po dvije tablete i poslije po jednu do kraja kutije. Nakon pauze od 7 dana moram uzeti još jednu kutiju. Danas je 16. dan i krvarenje mi još nije stalo( ni pojačano ni smanjeno krvarenje). Dakle od 7.7. da danas imam konstantno krvarenje.
Prije godinu dana koristila sam Jasmin i prvi cijeli mjesec sam imala krvarenje (više točkasto-znam da je to zbog toga što se oragnizam trebao priviknuti na hormonsku terapiju), pa me sad zanima da li će s obzirom na moju situaciju da već 16. dan krvarim sada Jasmin zaustaviti krvarenje ili ne? Hoće li mi Jasmin pomoći da se ciklus ustali i hoće li mi slijedeća menstruacija doć nakon popijene prve kutije Jasmina? Da li sam dobru terapiju dobila?
Unaprijed hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

marty savjet ne s Yasminom već s Duphastonom 7 dana prije očekivane

dumi svakako se javite svom ginekologu jer krvarenje bi trebalo stati.

maja_klc

Poštovana,

čitam ovdje odgovore koji su mi razjasnili neke stvari, ali više nisam sigurna kad moram početi piti 2. pakiranje jasmina? U uputstvu piše da to mora biti isti dan kao i kad sam počela piti. Dakle, ako sam počela u utorak, pauza od 7 dana završava tako da opet počnem u utorak , a ovdje sam naišla da to mora biti dan poslije, tj. to bi bila srijeda pa sam zbunjena. Hvala

Bina282

Postovana...

Menstruaciju sam imala 1na 2.7. 2010.Spolni odnos 11.7 i decko je svrsio.... 12.7 popila sam Ciliest tablete 3 odmah i 3 nakon 12 sati.Ginekologinja mi rekla da pricekam i da vidim dal cu dobiti menstruaciju.Nakon nekoliko dana pocela sam krvariri ali vrlo, vrlo malo, samo nekoliko kapi i neki smeđi iscjedak.
Da stvar bude jos gora 15.7. smo opet imali spolni odnos u kojem je opet decko svrsio te sam na preporuku ginekologinje opet popila Ciliest tablete 3 odmah i 3 nakon 12 sati te u ovom slucaju nisam krvarila i cekala da mi se pojavi prava menstruacija koja je normalno trebala doci 1.8.
Obzirom da mi je ciklus trebao biti 1.8. ja sam menstruaciju dobila malo ranije tj.29. oko 19 sata.
Ginekologinja mi je rekla da pocinjem piti Yasmine ali tek kada se uvjerim dal sam stvarno dobila menstruaciju, da ne uzmen na prvih nekoliko kapi krvi, nego da malo pricekam.
Znaci, 29.8.( cetvrtak oko19 sata sam dobila menstruaciju) a ja sam prvu tabletu popila u petak 30.8. u 13 sati i dalje tocno u 13 sati svaki dan popijem tabletu.Menstracija mi je sada trajala 2,5 dana ali mislim zbog toga jer sam pocela piti tablete pa je to malo stopiralo.
Obzirom da sam imala spolni odnos i decko je svrsio ( jer mi ginekologinja rekla da se ne trebamo paziti, sada vidim da i bas nije tako).... Mene zanima da li sam trebala popiti prvu tabletu vec u cetvrtak ili je u redu i to sto sam je uzela u petak u 13 sati.
Da li se trebamo barem od sada paziti ili sam ipak zasticena ( sada pijem prvu karticu Yasmina- znaci tek punih 4 dana).

Natalija Beljo, dr. med.

maja_klc Srijeda je prvi dan pauze pa ako računate u utorak je to 7 dana pa nakon pauze od 7 dana počinjete piti pa ispada 8 dan

bina282 Ako je u četvrtak bilo par kapi onda je u redu da ste počeli u petak

mala_mare

Poštovana,
dobila sam menstruaciju 17.7. i počela piti prvu kutiju Yasmina. Trajala je otprilike 7 dana i nakon toga sam dobila smeđi iscjedak koji još uvijek traje. pretpostavljam da je to točkasto krvarenje. Također osjećam bol u dojkama od kada sam ih počela piti i osjećam da su mi narasle. Da li je to sve normalno? Također me zanima ukoliko prestanem piti pilule, da li će mi ciklus biti normalan kao i prije i da li će nestati taj smeđi iscjedak? Čula sam da su žene nakon prestanka uzimanja pilula plodnije nego inače, pa me zanima da li je to istina. Unaprijed hvala happy

majica_z

Postovana doktorice,

Nasla sam se u pomalo kompleksnoj situaciji. U cetvrtak 29.07. sam popila predzadnju tabletu pakiranja Yasmin. Posljednju tabletu nisam popila jer sam otputovala u inozemstvo i zaboravila pilule. Do danas 6.8. nisam dobila menstruaciju (inace ju dobivam treci dan nakom dana kad sam popila posljednju tabletu). Napravila sam test na trudnocu koji je bio negativan, ali nisam koristila prvi jutarnji termin tako da ne znam je li rezultat tocan. Danas bi trebala poceti sa novim pakiranjem. Sto mi je ciniti? Osjecam pospanost, nadutost i bol u grudima. Dali je doslo do hormonskog poremecaja ili postoji mogucnost trudnoce???
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

phontas

Poštovana doktorice!
Imam nekoliko pitanja na koja se nadam da cete mi pomoci odgovoriti.
Obavila sam redovitu kontrolu (jetrene probe i koagulacija). Nalaz je uredan osim P-PV koji je 1.26 (referentne vrijednosti 0.80-1.12). P-INR je 0.90 (referentne vrijednosti 0.90-1.20). Da li je to razlog za prestankom korištenja yasmin tableta?
Također, tablete pijem već 7 godina. Postoji li potreba nakon određenog vremenskog perioda napraviti pauzu s korištenjem tableta ili ih mogu koristiti do kada ne odlučim zatrudnijeti?
Unaprijed hvala na odgovoru!