Kontracepcija

yasmin

medved85

Postovani,dobila sam od svog ginekologa gynophilus tableta na 4 dana po jednu,tako da lecenje traje 16 dana.Zanima me da li uticu na jasmin tablete,pijem ih oko 3 godine.

medved85

Postovani,dobila sam od svog ginekologa gynophilus vaginalete,jednu na 4 dana tako da lecenje traje 16 dana.Zanima me da li uticu na jasmin tablete pijem ih oko 3 godine.Unapred hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija koju ste dobili nema nikakvog utjecaja na kontracepcijske tablete.

medved85

Postovani,zanima me da li probiotici uticu na delovanje Yasmin tableta.

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječu, slobodno ih uzimajte.

Yasmin5

Postovani.
Koristim Yasmin pilule 5 godina. Pocela sam ih koristiti zbog policisticnih jajnika i problema s obilnim menstruacijama. U toku koriscenja pilula dijagnostifikovane dojke fibriglandularne strukture i odredjena kontrola istih kroz 6 meseci do godinu dana. Pri poslednjoj kontroli dijagnostifikovani su mikrokalcifikati u predelu odredjene regije desne dojke. Konzilijum lekara predlozio je prestanak koriscenja navedenih kontraceptivnih pilula, navodeci da su pilule "moguci uzrok" navedenog problema s dojkama.
Moje pitanje je sledece : Da li su pilule ZAISTA uzrok ovog problema i da li bi trebalo da napravim pauzu ili eventualno zauvek prekinem s pilulama? Da li ce prestanak izazvati neke kontraindikacije?
Unapred zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tablete sigurno nisu uzrok promjena na dojkama. Samo je karcinom dojke kontraindikacija za kontracepciju. Kod ostalih stanja potreban je oprez, tj. redovne kontrole. Preporučam da poslušate savjet liječnika i prekinete s uzimanjem kontracepcije. Prema daljnjim nalazima na dojkama odlučit će se da li možete nastaviti s tabletama.

Yasmin5

Veliko Vam Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

medved85

Doktore,pitanje,dobila sam orvagil zbog kandide u stolici.Da li uticu na tablete yasmin?Unapred hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neće se smanjiti kontracepcijska učinkovitost.

cocore15

Poštovani,
25.12. sam počela uzimati yasmin. Pila sam ih i prije 5 godina, i sad sam se odlučila ponovno.
Glavni razlog uzimanja osim kontracepcije je i preporuka doktora zbog cista i problemi s tenom.
Iako mi se ten pročistio u zadnjih par mjeseci svejedno sam odlučila počet uzimat yasmin.
Iako ih kratko uzimam, pojavile su mi se akne po leđima i po licu, i jače mi se masti kosa, dali je moguće da je to od yasmin?
Trebam li kontaktirati doktora da mi prepiše druge kontracepcijske?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštvana, to su moguće nuspojave yasmina. Javite se liječniku radi dogovora o promjeni kontracepcije.

cocore15

Poštovani,
Javila sam se u vezi pojave prištića i akni u početku uzimanja yasmin,, doktor mi je rekao da nastavim pit da će se lice smirit. Lice se polako smirilo. Sad mi se čini da mi kosa pojačano ispada, ne znam može li to biti od yasmin ili je sezonsko ispadanje kose, ali kod pranja mi ispadne jako puno kose, inače imam gušču kosu, dosta dugu i jako puno mlade kose. Primjetila sam da mi se smanjio volumen kose.
Pijem i vitamine Mivita za kožu kosu i nokte.
Da li je to situacija koja će također postupno smiriti ili trebam ovaj put stvarno promijeniti pilule ili prekinuti uzimanje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ispadanje kose nema veze s kontracepcijom. Naprotiv, kontraceptivi upravo zaustavljaju proces ispadanja kose i stoga se propisuju ženama koje imaju povećanu razinu muškog spolnog hormona koji uzrokuje ispadanje kose.

JelenaCG

Poštovani, 2 i po godine sam koristila Logest pilule. U posljednje vrijeme je počelo da mi se pojavljuje krvarenje usred ispijanja pilula (posljednji put 7-8 dana prije ispijanja posljednje pilule iz blistera). Zbog ovoga mi je dr promijenila pilule i počela sam sa Yasmin, dan nakon ispijanja posljednje Logest pilule iz blistera. Međutim, već nakon jedne sedmice korišćenja Yasmin pilula, krvarenje i dalje traje (međutim nije obilno i smeđe je boje). Molim Vas recite mi, kada mogu očekivati da krvarenje prestane?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobili ste kontraceptive s višom koncentracijom hormona i oni bi trebali zaustaviti krvarenje. Teško je reći u kojem vremenu, ali tijekom dva do tri ciklusa krvarenje bi trebalo stati. Radi se o probojnom krvarenju koje nije opasno i ne umanjuje zaštitu.

Ichbin

Postovani
Nadam se da cete mi brzo odgovoriti. Danas sam kupila kontracepcijske yasmin, trebam ih poceti piti za 4 dan, po prvi put. Ono sto nisam znala jeste da imam genetsku predispoziciju za vensku trombozu, uz to jos i pusim. Da li smijem poceti uzimati yasmin ili neke druge kontracepcijske zbog rizika? Unaprijed Vam hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete koristiti kontracepciju uz liječnički nadzor i redovite kontrole.

JelenaCG

Poštovani, da li je dozvoljeno ispijati čaj od virka i uvin čaj u periodu korišćenja kontraceptivnih pilula Yasmin? Pozdrav