Kontracepcija

Yasmin

mirna53

Poštovana doktorice,

počela sam piti Yasmin, bez prethodno obavljenih krvnih pretraga (poslijednje su bile prije 6 mjeseci, kada mi je Yasmin i prepisan i sve je bilo u redu, ginekološki pregled je također tada obavljen). Počela sam kutiju u utorak, prije 6 dana, na prvi dan menstruacije. Od tada mi menstruacija još traje, a inače mi nikada nije bila duže od 4 dana. Svih ovih dana osjećala sam laganu natečenost u nogama, te kako bih rekla, kucanje srca u stopalima, ali sam to pripisala početku uzimanja, kako i piše u uputama. No, danas me ukočilo u vratu. Napominjem da inače nemam nikakvih zdrastvenih problema, te ne znam da li je ovo slučajnost ili da hitno prestanem piti pilule?

Zahvaljujem na odgovoru i srdačan pozdrav.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ukočenost vrata nema nikakve veze s pilulama, a ni ostali simptomi koje navodite. Menstruacija vam je produžena zbog početka uzimanja, to se često desi i normalno je.

mirna53

Draga doktorice, puno hvala na brzom odgovoru. Divni ste što nas tako brzo riješite dilema.

tijana98765

yasmin uzimam 16 meseci.ovog meseca se ne mogu setiti jesam li popila 12 pilulu. nakon popijenog pakovanja napravila sam pauzu 4 dana a menstruacija je dosla petak popodne navecer a uvek je dolazila subotom? jesam li mogla ostati trudna u toku 4 dana pauze ukoliko tu pilulu nisam popila ? nezasticeni odnos sa imala u petak(drugog dana pauze) i navecer dobila menstruaciju odnosno krvarenje. zbog cega mi menstruacija mogla doci ranije i postoji li sanse trudnoce? izvinjavam se na koplikovanom pitanju, Molim Vas za odgovor.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna jer ste dobila menstruaciju. Odstupaka u dolasku menstruacije kod pilula su moguće.
Ne vidim u tome problem.

tijana98765

Zanima me samo da li je za ta cetiri dana pauze moglo doci do ovulacije u slucaju da sam tu 12 pilulu preskocila? Hvala Vam na odgovoru. Srdacan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne.

tijana98765

Propustena pilulu je zapravo bila trinaesta u celoj panici sam se zabrojala. Da li je i u tom slucaju do ovulacije nije moglo doci? Izvinjavam se zaista ako sam dosadna i naporna.puno ste mi pomogli.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moglo.