Kontracepcija

Yaz

iva23

Iscitavajuci vas forum pronasla sam temu u kojoj ste odgovorili da ova kontraceptivna pilula jos uvijek nije odobrena i da nemate iskustva sa pomenutom. Ukoliko se to u medjuvremenu promijenilo, zamolila bih vas za odgovor.
Po preporuci ginekologa,pocela sam sa koriscenjem prije par dana, ali uz sugestiju da bi ,pozeljno' bilo koriscenje kondoma, radi vece efikasnosti. Posto vidim da za sve ostale pilule isticete da nema potrebe za dodatnom mehanickom metodom kontracepcije,da li je moj slucaj pretjerivanje moje ginekologice, ili je njihovo kontaceptivno dejstvo umanjeno zbog drugacijeg nacina koriscenja (24/4) pa je kondom ipak neophodan?
I jos nesto, obzirom da ovako kratko koristim pilule, i nemam nikakvih negativnih efekata, da li to znaci da ih ni u buducnosti nece biti, ili sam se prerano ponadala?
Unaprijed zahvalna,
Iva

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Za ovaj odgovor mi ne treba iskustvo happy - nijedan kontraceptiv ne bi dobio dozvolu da se uz njega mora koristiti kondom. Dakle, osim kao sredstvo zaštite od spolno prenosivih bolesti kondom je nepotreban.
Nuspojave se mogu uvijek pojaviti.

stefie1

ovo mi je prva kutija yaz tableta, pocela sam ih pit 3.3 na prvi dan menstruacije i jucer 18.3 nisam popila tabletu,posto je proslo vise od 12h ipak sam danas nastavila redovno pit ruzicaste tablete, da li sam pogrijesila... da li sam ipak trebala krenit pit bijele pa nastavit sa novom kutijom ?

Natalija Beljo, dr. med.

Nemojte popiti bijele preskočite ih.

du-da

Poštovana,

Pijem prvi blister YAZ pilula. Od 9-e ili 10-e tablete (danas trebam popit 17-u) imam u početku smeđkasto a kasnije crveno lagano krvarenje. Čitala sam da je prijelomno krvarenje često i to me nebi brinulo da sam redovito pila tablete, što nisam, i ljuta sam na sebe,a što je tu je. Kroz prvi tjedan prvu zaboravljenu sam popila unutar 12h, drugi tjedan 14-tu navečer zaboravila i popila je ujutro unutar 12h,zatim sam 15-tu popila isti dan navečer kao i inače da bi sutra dan tj. sinoć 16-tu opet zab. i popila je jutros oko 6h.
I sada Vas molim za savjet jer više neznam što da radim, a ginić mi je na godišnjem. Dali da večeras popijem bijelu, počnem novi bliser ili nešto treće?

Natalija Beljo, dr. med.

Popijte bijele kako i slijede .Ako bi bilo lakše navijte si alarm na mobu.

crnkica_001

Poštovana,

Godinu dana pijem Yaz tablete, no tek sam prije tjedan dana poslana na vađenje krvi. Sve je u redu, osim što su mi jetreni enzimi povišeni : ALT-49, AST- 35, GGT-52. Ukazuje li to na neke ozbiljne probleme ili je to posljedica uzimanja pilula? I hoću li moći nastaviti uzimati Yaz?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Natalija Beljo, dr. med.

Nažalost kako niste radili pretrage prije uzimanja ne mogu reći da li je to od YAz, ali bi savjetovala da ih prekinete piti i napravite pauzu 3 mjeseca pa ponovite nalaze.

Becolina

Početkom 4. mjeseca sam otišla ginekologu radi neredovnih ciklusa. Nakon urađenih pretraga utvrđeno mi je da imam mikrocistične jajnike. Ginekolog mi je isprovocirao ciklus i od prvog dana krvarenja sam počela uzimati yaz tablete. Klasični ciklus sam dobila 18.04. koji do dana danas nije prestao. Obzirom na to da mi je prvi mjesec da koristim pilule, a da mi je ljekar rekao da postoji mogućnost blagih poremećaja u prva tri mjeseca koja su normalna, želim samo da vidim da li neko ima slično iskustvo i da li je stvarno ovo ok?

Hvala unaprijed i lijep pozdrav happy

Natalija Beljo, dr. med.

Ako je to smečkasto onda je ok , ukoliko je kao mjesečnica javite se ginekologu.

AnaB05

Poštovana,
Uzimam Yaz 11 dana od 1. dana menstruacije,redovito i prema uputi. Imala sam odnos10. dan pri čemu se dogodila ejakulacija unutra što inače nikad ne prakticiram radi dodatne zaštite.Zanima me, da li je i u ovom slučaju yaz pouzdan i da li se trebam brinuti oko eventualne trudnoće. Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Nema trudnoće, zaštićeni ste.

malecna

Postovana doktorice,
pijem yaz godinu dana, i dosad je sve dobro fukcionisalo. Prekjuce sam zaboravila popiti 10 tableticu i popila je nakon 15 sati zakasnjenja, a poslije 6 sati i sledecu iz tog pakovanja i nastavila normalno. Tog dana mi se javilo krvarenje, za koje sam mislila da ce prestati, medjutim evo vec drugi dan traje kao laganija mjesecnica. Zabrinuta sam jer mi je mjesecnica prosla prije tacno 6 dana. Sto ce se desiti sad sa sledecom, i kako da nastavim sa pilulama? Hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Nastavite dalje po shemi, sljedeća bi trebal biti na kraju blistera. Ovo je zbog tbl . koje ste popili u jednom danu.

teanusy

ovako ja sam pila 3 mj. pilule i jedan mjesec dam prestala i sad sam opet pocela nakon mjesec dana.
jel to dobro??
jel djeluju sad pilule?

Natalija Beljo, dr. med.

Sad za Vas vrijede ponovo pravila za početnike.

makyy

Ovo mi je prva kutija i ostale su mi jos tri bijele teblete,doktor mi ih je propisao jer imam neredovan menstrualni ciklus. Zanima me da li mogu imati odnos bez zastite (kondoma) iako ih pijem zbog menstruacije,da li je to i u ovom slucaju sigurna zastita od trudnoce ? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Možete.

melaa

postovanje!!!:koristim yaz tablete i osjecam se dobro nemam nikakvih smetnji samo me interesuje dali su one opasne po zdravlje,i jeli se smiju konzumirati cigarete dok ih pijem ako da u kojim kolicinama dnevno?i koliko vremena ih mogu piti bez prestanka?molim vas da mi odgovorite veliki pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, o učincima dobrim i negativnim pročitajte u našim prijašnjim postovima da se ne ponavljam jer toga bi bilo previše.
Pušenje spada u realativnu kontraindikaciju za uzimanje.