Kontracepcija

yaz

anam21

Postovani,
pijem yaz, i doktorica mi je proisala azitromicin lek 500mg i vaginalete, pa me zanima da li je protrebna dodatna zastita i koliko dugo? Danas sam popila zadnju tabletu a mentruaciju tebam dobit 04.05.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

Bonjour17

Poštovani, pijem yaz već godinu i pol i zadnja četiri mjeseca nisam dobila mjesečnicu. Bila sam kod ginekologice kada su bila dva mjeseca kako nisam dobila i to je bilo normalno, tako je rekla a i nije trudnoća jer je provjerila. Sada me zanima da li je to i dalje normalno i bi li možda trebala prestati s uzimanjem pilula?
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije normalno takav dugi izostanak ali se događa. Osobno bih vam promjenio pilule.

sonja22

Postovani,
Pijem yaz vec 3 godine. Danas bi mi trebala doci mjesecnica (zadnja placebo tableta, uvijek dobijem ujutro). Prosli mjesec sam uredno uzimala sve tablete te sam od drugih lijekova uzimala samo zeljezo i vitamin c kao prethodnih 5 mj radi anemije. 10.3. sam uzimala antibiotik ciprobay i normalno sam 28.3. dobila mjesecnicu. Da li postoji mogucnost trudnoce ili koji drugi razlog moze biti eventualnog izostanka mjesecnice?

Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Ako i ne nastupi to ne znači da ste trudna. Uz navedene pilule pokekad izostane menstruacija.

huawei0206

poštovani, počela sam piti tablete yaz prije tjedan dana. Znam da je to mali period ali jako loše se osjećam, imam konstantne mučnine, glavobolje (glava kao da nije moja na dodir), dovoljno je držati ruku minutu u zraku i osjetim kako trne, menstruacija mi traje čitavo vrijeme što nikada do sada nije bio slučaj i krv je crna. Prije sam pila diane 35 zbog policističnih jajnika i nisam imala nikakvih teškoća s njima, sada se problem s jajnicima vratio te su mi ove tablete preporučene ali se užasno osjećam trenutno...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

Maci 13

Postovani,
Pijem yaz tablete 3 kutijaa,desavalo mi se da imam dijareju,sad imam i traje vec 8 danaa,sta da radim ? Imam jos 12 tableta iz ove kutije,da li posle 28 tablete da predjem na neke druge ili da napravim pauzu ili da odmah prekinem sa njima ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite s yazom dalje. Radi se o spoting krvarenju uz pilule.

Ghostly

Poštovani,

Nekoliko godina sam pila Novynette akon čega me doktor prebacio na Yaz jer sam osjećala bol u grudima. Naime Yaz mi nikako ne odgovara pa sam tražila doktora da me ipak vrati na novynette jer su mi one više odgovarale.. Pijem yaz samo mjesec dana i sada se vraćam na novynette.. Doktor mi je rekao da popijem samo roze tablete iz blistera do kraja i da napravim pauzu od tjedan dana nakon čega počinjem piti novynette.. Zanima me da li je to pravilan način promjene između ovih pilula i da li nakon promjene tableta moram koristiti dodatnu zaštitu od trudnoće?

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postupite tako.
Ne treba dodatna zaštita.

malavida

Postovani,
pijem yaz treci mjesec. mentalno se osjecam odlicno, bolje nego ikada! fizicki sam vecinu mjeseca ok, ali nakon polovice blistera ili oko menstruacije pocinjem osjecati nelagodu/nervozu oko srca, kao da mi lupa brze ili jace. ponekad to prati osjecaj da ne mogu udahnuti do kraja. nakon mozda tjedan dana osjecaj prodje i sve se vrati u normalu. prije nego sto sam uzela pilule radila sam krvne pretrage — sve ok, a sa srcem nikada nisam imala problema. pluca su mi malo smanjenog kapaciteta, ali pusiti sam prestala prije 10 godina pa sumnjam da ima veze s plucima. davno prije nego sto sam pila tablete imala sam slicne simptome (kratkoca daha), ali bili su vezani uz anksioznost. brinem se zbog ovih simptoma -- to su inace gotovo jedini (negativni) simptomi uzimanja pilula. mogu li nastaviti uzimati pilule ili je bolje da trazim druge?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
obzirom na navedene simptome preporučam da učinite EKG i pregled interniste.

tea_0507

Poštovani,
Naime jučer sam oko 23 ( inače pijem u 17-18)sata popila 12.tabletu yaz-a, drugi red dakle.

Oko pola 1 u noći sam povraćala, a oko 1 dobila i proljev zbog viroze.
Naime, nisam popila nikakvu dodatnu tabletu jer sam cijelu noć imala problema s povraćanjem.

Danas sam u 17 sati popila normalno redovno dalje tabletu dakle 13.po redu

Dal sam dobro postupila, i jel sam i dalje zastićena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da iz objektivnih razloga niste mogli uzeti dodatnu tabletu, idućih 7 dana koristite dodatnu zaštitu.

Hanna23

Postovani, yaz pijem vec sedam mjeseci i ovaj mjesec mi se desilo po prvi puta da tabletu zakasnim popiti 10 sati, popila sam je odmah kad sam se sjetila i sve ostale uredno svaki dan..prije par dana decko je svrsio u mene a odmah iduci dan dobila sam virozu proljev i povracanje,popila sam tabletu i povratila 5 sati nakon toga. Viroza se nastavila iduca tri dana, ja sam uredno pila tablete svaki dan. Postoji li zbog ovog mogucnost trudnoce? Svakako cu koristiti dodatnu zastitu ovaj mjesec, posto smatram da je ucinkovitost popijenih tableta smanjena. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijska učinkovitost se može smanjiti ako se s tabletom kasni više od 12 sati, te ukoliko dođe do povraćanja 3 do 4 sata nakon uzimanja tablete. Dakle, mogućnost trudnoće ne postoji.