Kontracepcija

yaz

alenra1409

pozz

vec sam vam pisala u vezi zaboravljene yaz pilule, i uradila sam po vasem savjetu, dakle nakon popijenih rozih pilula, odmah sam uzela dr kutiju.. da li sam po uzimanju prve pilule druge kutije odmah zasticena od trudnoce? i takodjer svaki drugi dan javlja mi se neki smedjaksti isjedak, od mozda 2 sedm. prve kutije, da li je to normalno ? ( jer sam citala na upustvu da jeste) medjutim javila mi se i bol u donjem dijelu stomaka (kao za vrijeme menstracije) da li je to nuspojava na pilule?jel bih trebala prestati sa njihovim uzimanjem? osim toga nemam nikakvih dr nuspojava, lice mi se procistilo, smanjila nervoza, takodjer prstala me i glava boljeti(sto mi se prije cesto javljalo)

zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ne prekidajte piti. Pijte do kraja blistera. Sve je pod kontrolom.

kleopatra25

Poštovani,
godinu dana sam pila Microgynon tablete, nisam imala nikakvih nuspojava, osim što je došlo do blagog povećanja razine hormona pa mi je ginekolog propisao Yaz tablete. Yaz tablete pijem tri mjeseca, pojavile su se nuspojave u vidu probavnih smetnji kao što je bol u želudcu, nadutost i česta pojava proljeva, otprilike svakih 2 ili 3 dana, nakon ručka praćen bolnim grčevima (što je neugodno i bolno, nisam imala prije takvih problema, bar ne u toj mjeri)... Pouzdanost nije smanjena jer tabletu pijem tek navečer jer tada najčešće nemam probavnih smetnji.Takodjer pojavio se i bol prilikom spolnog odnosa, nikad prije nisam imala problema s tim..
. S obzirom da je moj ginekolog trenutno na dužem godišnjem odmoru molim Vas da mi odgovorite da li su te nuspojave dovoljan razlog da prestanem piti tablete ili da ipak još sačekam da prođe vrijeme prilagodbe.. Unaprije hvala
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ja bih nastavio još koji ciklus s uzimanjem Yaza.

Postovani molim za pomoc.
Pocela sam piti yaz pilule prvog dana menstrualnog ciklusa (31.05.), vec sam ih pila pre i odgovarale su mi potpuno. Prestala sam da ih pijem pre godinu ipo dana i odlucila opet da pocnem. Danas je 9.06 i meni idalje ide. Doduse isecak tamno crvene boje skoro braonkaste, i nije mi potrebno vise od dnevnog uloska na dan. Interesuje me da li je to normalno i koliko ce to jos da mi traje.Da li treba da prestanem da ih pijem? U nekim trenucima mi ne ide skoro nista a u nekim krene opet. Inace imam obilnije menstruacije i traju oko 6,7 dana. Doktorka mi je na odmoru pa nisam u mogucnosti da odem kod nje.
Molim za odgovor sto pre. Stvarno mi smeta i nadam se da nece trajati ceo mesec.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je probojni spoting koji se često viđa kod započinjanja uzimanja pilula. Nastavite dalje i ne obazirite se na to.

Pozdrav,opet ja. Pisala sam vam vec pre par dana za spoting i braon isecak. To se i dalje nastavlja ali se ne obazirem. Juce sam imala 2 odnosa. Posle drugog odnosa mi je krenula svetlo crvena krv kao da sam dobila menstruaciju ne previse obilno ali vise nego sto je prethodnig dana isao isecak, iscurelo je,stavila sam ulozak i danas mi ide jako malo,za dnevni ulozak. I kad se obrisem ima svetlo crvene krvi u malim kolicinama. Sobzirom da sam tek pocela sa yaz pilulama i da pijem prvu kutiju htela sam da pitam jel to nesto za brigu ili je to vezano za pilule i prilagodjavanje organizma na pilule. Inace poslednji odnos sam imala pre mesec ipo dana. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je sve prilagodba na pilule.

user23

Postovani doktore,

koristim Yaz, a po potrebi uzimam Helex pa me zanima moze li Helex utjecati na djelotvornost kontracepcije?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe.

marija20

bok... dobila sam yaz tablete po preporuci ginekologa, al nisam shvatila za sto su zadnje 4 bijele tablete jel su one obavezne za piti? ili ih bacim
ili yaz tablete nemaju pauzu od 4-7 dana, i piju se svaki dan i za vrijeme menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bijele su placebo dakle možete ih baciti. No moj savjet je da ih uzimate da imate kontinuitet uzimanja.
Dakle 28 iz jednog blistera a 29. dan krenite s novim blisterom. Dakle uzimate ih i tijekom menstruacije.

marija20

hvala na odgovoru!
a sto ako zaboravim popiti koju bijelu tabletu jel odmah krecem na novu kutiju ili cekam do 29 dana pa pa opet ispocetka?
i sa roznim isto pitanje, sto ako zaboravim popiti koju tabletu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

http://cybermed.hr:81/forum/boles...e_o_kontracepciji_obavezno_procitati

marija20

niste mi odg, ako ne pijem one 4 bijele tabletea kad pocinjem sa novom kutijom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ne pijete bijele i preskočite ih onda peti dan od zadnje ružićaste.

Tera1234

Postovani,

vec godinama pijem yaz i sve je bilo u redu. No medutim, u proslom ciklusu mi je pocelo krvarenje dok su mi ostale jos 3 roze nepopijene tablete, a ovaj ciklus mi je krenulo danas kad ih imam jos 7za popiti. To 2-3 dana bude lagano kao sukrvica prije nego pocne jace krvarenje, ali svejdno je prije vremena. Ono sto sam mijenjala u svakodnevnici je to sto zadnja dva mjeseca pijem Siofor i sto sam zadnja 4 mjeseca na dijetnom rezimu u kojem unosim dovoljno svega samo sam korigirala kalorijski unos.
Jesu li ovo normalne pojave ili ima veze sa Sioforom ili gubitkom 8kg?

Hvala vam lijepa, pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da vjerovatno je povezano s redukcijom tjelesne težine i uzimanjem antidijabetske terapije.

Uksiii

Poštovani,
Počela sam piti yaz pilule na prvi dan ciklusa, 1.8. Danas sam popila osmu pilulu međutim menstrualno krvarenje još nije prestalo. Zanima me da li se to tijelo navikava na kontracepciju ili je posrijedi neki ozbiljniji problem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o prilagodbi na pilule. Nastavite dalje s uzimanjem.