Kontracepcija

yaz

Dejan Šakoronja, dr. med.

Strumfeta mišljenja sam i savjeta kao i vaša doktorica.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Cocolady vjerovatno ćete doći kroz 10- tak dana ako se ne radi o trudnoći.

strumpfeta_13

Poštovani,
evo mene opet s pitanjem.

Pijem Yaz petu godinu. Sinoć sam počela piti prvu tabletu iz novog blistera, međutim menstruacija mi je jako oskudna, uglavnom smeđe boje. I to oskudno krvarenje, ako se može tako nazvati, nastupilo je s kašnjenjem jedan dan.
Prethodni mjesec imala sam jaku upalu mjehura koja je nastupila 12. dana ciklusa, u urinu je bilo i krvi, pila sam ciprofloxacin. Ali u to vrijeme nisam imala nikakav spolni odnos. Spolni odnos imala 11. dana ciklusa, a nakon toga tek peti dan nakon prestanka pijenja antibiotika, 19. dana ciklusa.
Zanima me da li je sve u redu ili trebam ići kod ginekologinje?

Hvala Vam na odgovoru!
Lp.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je u redu , nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

alarmantna

Postovani/a,
05.04. prvim danom menstruacije započela sam piti prvo pakiranje yaz kontracepcije. nakon 2. placebo tablete započelo mi je normalno krvarenje(menstruacija?). Danas mi je drugi dan novog pakiranja i to se krvarenje povecalo, iako ga jucer skoro nije ni bilo. Zanima me znate li koliko ce to krvarenje otprilike trajati, s obzirom da su mi menstruacije prije pocetka koristenja yaza trajale cca 4 dana?

Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Obično tijekom uzimanja pilula traje kraće i oskudnije je. Dakle ne trebate se brinuti.

succi

Poštovani,
Pijem yaz pilule vec cetiri godine redovno i bez ikakvih problema. Prosli mjesec sam pila jednu noc dodatnu pilulu pa mi je zbog tog pila roze aktivne pilule 23 dana i tako dobila mjesecnicu 27 dan. Ovaj mjesec sam dvaput bila dodatnu tabletu i tako pila aktivne pilule 22 dana i trebam dobiti mjesecnicu 26tog dana ciklusa. Da li navedeno skracivanje ciklusa moze uticati na djelotvornost pilule i da li ce mi navedeno uciniti neke druge probleme? Strah me da necu dobiti mjesecnicu ovaj put.

Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe no nemojte to često činiti.

succi

Poštovani,
Zanima me da li gelee royale (Medex) kapsule na bazi maticne mlijeci uticu na djelotvornost yaz pilula? Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječu.

Malia

Postovana,
Zaboravila sam popiti 13. Tabletu u uobicajeno jutarnje vrijeme te sam se naknadno sjetila i popila (proslo je 11 sati)
Zadnji nezasticeni odnos sam imala 6 dana prije. Postoji li mogucnost trudnoce ili sam sigurna? I nastavljam li dalje piti tablete kao i inace?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Zaštićena ste. Dalje uzimajte prema shemi do kraja.

khajiit

Pozdrav, pijem yaz godinu dana i zbog iznimne situacije bih, ako bi bilo moguće, ubrzala svoj ciklus tj. da mi mjesečnica dođe ranije nego što bi trebala. Kako bih to mogla postići i bi li to imalo ikakvog utjecaja s obzirom da yaz pijem zbog ciste na jajniku? Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako da skratite ciklus ne uzimajući zadnje 2-3 pilule aktivne. Bolji način uzeti aktivne /24 / do kraja bijele baiciti i krenuti s novim blisterom. Tada nećete dobiti menstruaciju.

bubamara022

Postovani,
Pijem yaz pilule nekih 9 mj. U zadnja 3mj.mi se javlja smedji iscjedak oko 15 pilule i do neaktivnih prestaje a na neaktivnima mjesecnica izostaje. U zadnjem mjesecu mi se javilo i krvarenje na 20 piluli s tim da sam zaboravila jednu pilulu koju sam nadoknadila prema uputama. Dali je to normalo? Moj ginekolog samo govori da je to normalo i dalje me drzi na Yazu. Dali trebam sada baciti placebo pilule ili kako nastaviti piti da bi se to malo stabiliziralo? Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ostanite zasad na Yazu. Ako se nastavi u idućim ciklusima sugeriram promjenu pilula.

kris199

Postovani, pijem yaz vec godinu i nesto dana. Proslog meseca sam potpuno propustila jednu pilulu izmedju 14 i 24 pilule (koja je inace falila u pakovanju, jer sam pre 3 meseca ispovracala tu jednu pilulu i sada svaki put kada dodjem do te iste kupim novo pakovamje i popijem je) i natavila normalno sa ostatkom pakovanja, potpuno previdevsi da jedan dan uopste nisam popila pilulu. Otprilike 6-7 pre zaboravljene pulule sam imala nezasticen odnos. U toku placebo pilula sam dobila menstruaciju, koja je trajala krace nego obicno i intenzivna je bila samo 3 dana. Normalno sam nastavila novo pakovanje, i zanima me da li postoji mogucnost trudnoce?

Hvala unapred.

kris199

Nije proslog meseca nego prosla kutija lose sam se izrazila

elenana

Postovani,
pijem yaz vec 5 mjeseci, iskljucivo zbog kontracepcije (prije nego sam ih pocela koristiti ciklus mi je trajao 28 dana a krvarenje je bilo 4-5 dana, nista me nije bolilo i sve je bilo redovno) prva dva mjeseca, po pocetku uzimanja pilula, sam imala krvarenje po 15 dana i jake migrene. poslije se sve smirilo i vratilo u normalu ali sam imala neobicno malo krvi. Zadnji mjesec sam dobila na zadnjoj tableti i imala preslabo krvarenje samo jedan dan, i drugi dan par kapljica krvi. prije nego sto sam dobila imala sam bol u donjem dijelu stomaka (uobicajenu kao pred svako krvarenje). Zanima me da li je to normalno. Je li moguce da je u pitanju trudnoca?
Hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Elena normalno je. Tako pokekad izgledaju menstruaciju uz navedene pilule. Prestankom uzimanja menstruacija će ponovno biti ista kao i ranije.