Kontracepcija

yaz

Momi33

Poštovani..pijem yaz tablete i jučer sam slučajno popila tabletu koju sam trebala danas a večeras sam popila tu od jučer..Jel postoji mogućnost od trudnoće pošto sam imala odnos..hvala..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne postoji. Sve su istog sastava.

AST_girl

Poštovani,

zanima me u kojoj mjeri čaj od Vrkute utječe na Yaz tablete. Naime moram ga svakodnevno konzumirati zbog prisutstva escherichie u urinu te me zanima da li navedeni čaj samnjuje djelovanje pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je sastojak gospina trava onda koristite dodatnu zaštitu.

anchy_992

Molim hitno odgovor ako je moguće
Veceras bi popila prvu tabletu yaz jer imam policisticke jajnike. Uglavnom doktor mi je rekao prvi dan menstruacije prva tableta.
Meni je danas 4ti dan ciklusa
Da li mogu popiti veceras sto namjeravam prvu.
Ali dali da počnem od 4te tablete ili da krenem od prve. Cemu služe bijele tablete

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, počnite od 1. tablete. Pošto ne počinjete od 1. dana ciklusa, ovaj ciklus kontracepcijska zaštita neće biti potpuna. Potpuna zaštita nastupa od idućeg ciklusa. Bijele tablete su placebo, one ne sadrže hormone i tijekom uzimanja bijelih tableta nastupa krvarenje.

tinajosipa

Postovani,
Pijem yaz pilule i htjela bi poceti uzimati tablete za mrsavljenje,pa me zanima da li konjugirana linolna kiselina,niacin,N-acetil,L-carnitin I HCI imaju kakav ucinak na djelotvornost pilule i da li kombinacija tableta ima opcenito kakav utjecaj na tijelo,tipa ugrusci ili nesto tipa takvih nuspojava;zadnje vrijeme mi se zna dogoditi da mi cesto trne ruke ili noge,a ovo mi je 3.kutija,pa me zanima da li mozda pilule imaju veze s tim.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tablete za mršavljenje neće smanjiti učinkovitost kontracepcije. Kontracepcijske tablete povisuju rizik od tromboembolije. Simptomi tromboembolije su: bol, oticanje zahvaćene noge, crvenilo i toplina. Trnci koje osjećate ne bi trebali biti povezani s tabletama. Ukoliko bi se taj osjećaj pojačavao javite se liječniku.

Hanna23

Postovani, pijem Yaz svaki dan u 11, jucer sam zakasnila popiti tabletu, popila sam je u 16 sati dakle 5 sati sam zakasnila. Navecer sam imala nezasticen odnos. Mogu li ostati trudna? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Tek ako se s tabletom kasni više od 12 sati postoji mogućnost smanjenja kontracepcijske učinkovitosti.

dfa12

Poštovani, imam 18 godina i zeljela sam poceti piti yaz pilule. Ginekologica mi ih je prepisala te sam ih na prvi dan mjesecnice pocela redovno piti svaki dan u isto vrijeme. Menstruaciju sam dobila 12.04., menstruacija mi inace traje 7 dana. Nakon 7 dana menstruacija nije jos stala, ali ja sam nastavila piti pilule. 20.4. sam uzela posljednju pilulu te sam odlucila da ih vise ne zelim uzimati, zbog toga jer sam se uplasila jer menstruacija JOS nije stala. No danas je 27.4. i menstruacija jos uvijek traje. Molim za pomoc, je li to od pilula ili?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se liječniku da se vidi zbog čega krvarenje traje toliko dugo. Moguća nuspojava tableta je tzv. probojno krvarenje, ali je ono puno oskudnije od menstruacije.

dfa12

Poštovani hvala Vam na odgovoru, krvarenje tjekom 7 dana mjesecnice bilo je normalno, a ostalih 9 dana je oskudno

Ivo Balenović, dr. med.

To je probojno krvarenje. Nije opasno i ne smanjuje zaštitu. Kroz dva do tri mjeseca trebalo bi prestati.

succi

Poštovani,

Pijem pilule vec sest godina bez prestanka i bez problema. Sesti dan novog blistera sam imala dva proljeva unutar pola sata od popijene tablete. Poslije toga se stomak umirio. Zanima me da li je moguce da taj proljev u toku pola sata od popijene tablete je uticao na djelotvornost pilule? Ja nisam jos popila dodatnu tabletu. Imala sam odnose prije sest dana ali momak tada nije svrsio unutra. Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce ili da je djelotvornost tablete narusena narednih dana?

Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Zaštita nije umanjena i prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

DoraS

Poštovani doktore,
Pijem yaz vec skoro 3 god i zadnja 3 mj mi se stalno pojavljuju pristevi po celu, nekad i potkozni nekad i manji i tako bez prestanka. Taman se rjesi i sljedeci se napravi. Bila sam kod dermatologice ona kaze da nije nista strasno i dala mi je benzoil peroksid i jos neku kremu. I sada neznam da li je mozda to do pilula , ostatak lica mi je cist - celjust itd i hormoni su dobri, pijem pilule radi zastite ne radi akni, al ovo nikako da prode , te se dobro hranim..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće nuspojave kontraceptiva, iako nisu bas česte, mogu biti akne. Jedini način da se utvrdi da li je to posljedica terapije je da na neko vrijeme prekinete s tabletama.

Hanna23

Postovani, pijem yaz vec pet mjeseci a zadnjih mjesec dana pijem ih svaki dan medjutim s razlikom od sat dva, tj jedan dan popijem u 11, drugi dan u 13 sati,znaci razlika zna biti sat dva..je li moguce ostati trudan s obzirom da ih nisam pila tocno u isto vrijeme, imala sam spolne odnose i decko je svrsavao u mene. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinkovitost tableta se može smanjiti tek ako sa uzimanjem zakasnite više od 12 sati. Nema razloga za brigu.