Kontracepcija

yaz

emma80

Postovana,

imam 32 godine i pusac sam,ginekolog mi je propisao da koristim yaz pilule kao zastitu zbog nezeljene trudnoce,s obzirom da bih ih koristila neko kratko vrijeme odprilike neka dva mjeseca bar za sada(posto nemam redovne odnose) pa se bojim zbog nus pojava stvaranje krvnih ugrusaka,tromboze i sl a uz to sam i pusac pa Vas molim za Vase misljenje,cigarete i pilule jedno dva mjeseca da li preporucujete zbog nus pojava.
Hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

Napravite sve pretrage , smanjite br. cigareta.

emma80

Postovana,

Molim Vas reci te mi jos koje pretrage prije upotrebe yaz pilula bih trebala uraditi i koliko po Vasem misljenju cigareta dnevno bih smjela koristiti?

Natalija Beljo, dr. med.

Mali koagulogram, jetrene enzime i bar do 5-10 cigareta dnevno.

emma80

Postovana,

pocela sam piti yaz,veceras sam popila trecu tabletu,posto nemam nikakvih nus pojava bar za sada zanima me da li je jos rano da bih bile neke od nus pojava ili ce se tek posle pojaviti,takodje me interesuje da li smijem uz yaz koristiti ekolostrum kap.za imunitet i persen forte.
i jos jedno pitanje sto sam Vam ranije spominjala je li uredu da ostanem na 5-7 cigareta dnevno s obzirom na moje godine.ima li potrebe da se brinem zbog tih cigareta i yaza.

Natalija Beljo, dr. med.

Možete ostati na tom broju samo redovito kontrolirajte krv , pojava nuspojava je dosta individualna kod nekih već na samom početku , dok kod nekih nakon prve ili druge kutije.

emilybc

Postovana dr.

Pocela sam piti yaz prije samo 3 dana i vec imam nuspojave - suha rodnica tijekom sexa.
Ako prestanem uzimati danas pilule da li znaci da ce biti neka vrsta krvarenja?

Hvala

emilybc

Da napomenem da sam ih pocela piti treci dan krvarenja - pise od prvog do petog dana.
Inace imam kratka krvarenja pa je vec cetvrti dan prestala mjesecnica.

Nataša Šemnički, dr. med.

emilybc ,

ako prekinete može doći do ponovno krvarenja.
Bilo bi pametnije bez prekida odmah preći na Jasmin pa vidjeti javljaju li se i dalje iste nuspoojave.

L.p.

lotta

Poštovana,

Prvi put pijem kontracepcijske tablete Yaz i jučer sam popila prvu bijelu tableticu, no krvarenje još nije nastupilo. Zanima me da li se trebam zabrinuti ili je to "normalno"?
Puno Vam hvala na odgovoru,

LP

Nataša Šemnički, dr. med.

lotta ,

moguć je izostanak krvarenja ali je ipak preporuka učiniti test na trudnoću.

L.p.

Eleanor1505

Poštovana doktorice,

tek sam počela piti Yaz i na prvom blisteru na 19. aktivnoj tableti sam imala krvarenje (relativno obilno, žarko crveno s ugrušcima, uglavnom slično mojom mestruaciji inače). Takvo je bilo samo taj jedan dan, a sljedeća dva dana je bilo puno slabije i više smećkasto. Zanima me je li to bila menstruacija i jesam li trebala početi s novim blisterom ili sam trebala nastaviti piti 20. tabletu iz starog blistera?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počnite sa novim blisterom. Koristite 10-tak dana dodatnu zaštitu.

marinell

Postovani, pijem yaz vec 8 mj. i osim povremenog ali rijetkog tockastog krvarenja sve je bilo u redu. Mjesecnice uredne i trajanja oko 3 dana. Medjutim, sad zadnji ciklus dobila sam obilnije krvarenje a imala sam jos 7 ruzicastih tabl. Krvarenje je manje ali jos uvijek traje a trenutno imam za popiti jos jednu bijelu danas i sutra bih trebala nastaviti sa novom kutijom. Napravila sam dva testa na trudnocu oba su neg. Krvna slika uredna. Da li da zapocnem sa novom kutijom ili da prekinem i cekam kontrolu? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, krenite dalje sa novom kutijom.

kika19

Poštovani!

Redovito čitam forum i hvala Vam za sve informacije vezane uz kontracepciju. Pijem Yaz (sad sam na 3.blisteru) i zanima me nesto. Naime, kako vlaga moze djelovati na pilule? svaki dan kad je popijem brinem da blister ne diram s vlaznim rukama iako mislim da pretjerujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pretjerujete. Vlaga od ruku ne smeta.

kika19

poštovani!

Nešto me zanima, uglavnom, čitala sam da svaki put kad se počinju piti pilule da se blago povećava rizik od tromboze. ja sam prošle godine prvo pila jedne negdje mjesec-dva, pa sam napravila pauzu od mjesec, pa druge isto oko mjesec-dva pa sam napravila pauzu od 7 mjeseci i sad već 4 mjeseca pijem yaz. ako mi je test koagulacije uredan trebam li se brinuti radi tog povećanog rizika? jer ove prije yaza mi nisu pasale.

Lijep pozdrav

Nataša Šemnički, dr. med.

kika19 ,

ako su sada učinjeni faktori koagulacije uredni nemorate brinuti.

L.p.

kika19

budem sljedeći tjedan napravila taj test, prije početka pijenja napravila sam samo kks, jetrene probe i to. zanima me još trebam li napraviti ultrazvuk dojki budući da pijem pilule, nisam to još nikad radila.