Kontracepcija

Yaz i DVT

Bear

Postovani,
Yaz pijem 7 godina bez pauze. Zanima me kolika je mogucnost tromboze s obzirom na to koliko ih godina pijem? Na internetu nalazim razna misljenja i stavove i iskreno vec mi je dosta toga. U Yaz knjizici pise da je opasnost najveca prilikom prve godine uzimanja ili nakon pauze, to mi je jasno. I onda sam naisla na clanak gdje stoji tvrdnja da se mogucnost tromboze povecava sto se duze koristi pilula. Stoga Vas lijepo molim odgovor happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod uzimanja kontraceptiva najvažnije su redovite laboratorijske kontrole. Dokle god su vrijednosti uredne nema opasnosti od komplikacija. Dužina uzimanja nema utjecaj.

Bear

Doktore, zahvaljujem Vam se na odgovoru.
Ja sam jutros napravila krvne pretrage KKS, PV, APTV i d-dimere. Napravila sam ih samovoljno jer me moj ginekolog tih 7 godina koliko sam na Yazu nije poslao na pretrage.
Tako da, jos jednom Vam se najiskrenije zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Bear

Postovani,
poslala sam u dva navrata odgovor, no nema objave pa se unaprijed ispricavam ukoliko bude duplikata.
Napravila sam krvne pretrage i molim Vas za ocitovanje istih te da mi odgovorite smijem li i dalje nastaviti s Yazom. Napisat ću samo parametre koji nisu u referentnim intervalima i naravno koagulaciju.
Eritrociti 5,23
MCH 27,0
Leukociti 10,48
PV- udjel 0,92
PV-INR 1,1
PV- omjer 1,01
D-Dimeri- kvantitativno 0,080
APTV 31s
APTV- omjer 1,1

Imam 28 godina, pusac, 160cm i 105kg. Znam da sam pretila no provodim redukcijsku prehranu pod nadzorom nutricioniste.
Puno, puno Vam hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su vam u redu. I ovi što nisu unutar referentnih vrijednosti toliko malo odstupaju od njih da je to zanemarivo. Slobodno nastavite s kontracepcijom, uz redukciju težine i pušenja.

Bear

Hvala Vam jos jednom happy.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.