Kontracepcija

Yaz pilule

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe.

nivea1202

Poštovani,

budući da sam od kontracepcijskih pilula YAZ dobila veliki broj kilograma, i očito nakupljene vode s čime se ni uz vježbanje i pravilnu prehranu ne mogu nositi - odlučila sam ih prestati piti.

Ne želim čekati da popijem do kraja, zaista želim što prije prestati s njima i nastaviti dalje normalnim životom.
Do kraja blistera imam još 9 tableta, jučer sam popila prvu iz trećeg reda. Zadnji spolni odnos sam imala u nedjelju (06.03.) - nadam se da to ne otežava mogućnost prestanka?

Mogu li samo prestati piti tablete danas i baciti ostatak kutije, ili baš moram popiti do kraja? Ako prestanem piti sada, nakon koliko bi mi mogla doći menstruacija? Pretpostavljma da se radi o par dana?

Hvala unaprijed na odgovorima!

Lijepi pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne prestajte ih uzimati sada nego nakon zadnje aktivne piluel. Neuredno ćete i produženo krvariti u protivnom.

succi

Poštovani,
Zanima me da li Royal Jelly kapsule na bazi maticne mlijeci ticu na djelotvornost same pilule i da li se treba za vrijeme uzimanja istih koristiti dodatna zastita? Napominjem, da pijem Yaz pilule vec cetiri godine bez ikakvih problema.
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječu tj. ne umanjuju učinak pilula.

iva_iva8

Bok!
Smanjuje li uzimanje dramina tableta protiv mučnine zaštitu od trudnoće koju pružaju Jaz kontracepcijske tablete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje.

smolak20

Poštovani doktore,
Na kraju sam drugog blistati yaz tableta (ostale su mi još dvije aktivne tablete, danas pijem jednu u 18h). Danas mi se pojavila kao smeđkasta menstruacija ili malo obilniji smeđi iscjedak pa je moje pitanje da nastavim još popit sutta tu jednu aktivnu tabletu pa pauza od 4 dana?
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite svakako. To je probojno spoting krvarenje uz pilule.

mmallena

Poštovani doktore,

može li na djelovanje tablete utjecati način konzumiranja? Naime, slučajno sam tabletu zagrizla (pa se razmrvila u ustima) prije nego što sam je progutala, a radi se o 2. tableti iz pakiranja.

Hvala i srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne smeta.

adria612

Postovani,
Pocela sam piti yaz pilule prije dva mj, medjutim nisam popila sve pilule, prekinula sam negdje napola kutije jer sam prosli mj. na pocetku dobila menstruaciju koja je traja cca. 5 dana i opet sam dobila 17ogu istom mjesecu koja je trajala duze. U tom svemu sam odlucila prekinuti piti pilule ovaj mjesec sam imala spolni odnos sa partnerom odnos bez zastite, ali nije ejakulirao u mene, uvijek vani. Sad me zanima, naravno da je strah od trudnoce uvijek prisutan, menga mi kasni 9 dana i imam lagane grceve u trbuhu koji su poceli jucer. Bila bihVam zahvalna da mi ukazete na cemu sam i sta sad. Hvala.

Zepic

Poštovani doktore!

Uzimam Yaz godinu dana. Unazad nekoliko ciklusa od sredine ciklusa (ponekad 10. dan, ponekad 15., ponekad 17. dan...) kreće probojno krvarenje. Nije intenzivno i ne zahtjeva upotrebu uloška tako da bih ga opisala više kao estetski problem. Čitala sam da se to događa uslijed toga što je Yaz nisko dozirani kontraceptiv.
Međutim, zanima me:
1) je li učinkovost kontraceptiva u sprječavanju trudnoće smanjena kontinuiranim spottingom?
2) je li ovo samo "estetski" problem ili ipak šteti organizmu, maternici, primjerice, smanjuje buduću plodnost po prestanku uzimanja?
3) treba li ga mijenjati?

Hvala na odgovorima i srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Adria kasni vam jer ste neprimjereno i neadekvatno uzimali pilule.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zepic, na sva tri pitanja je odgovor ne. Radi se o odličnom kontraceptivu, za mjenjat istog trebaju malo jače smetnje.

anjakac

juce po gresku popila sam pilule za 21 dan, a danas sam popila pilule za 20 dan... imala sam osnosi, jer sam postupila ok ili ne?
molim vas za odgovor

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je u redu. ništa se neće dogoditi. Sve su istog sastava bez obzira koji dan piše na blisteru.

user23

Postovani,

doktorica mi je danas prepisala lijekove Azibiot i Naklofen. Buduci da pijem Yaz kontracepcijske pilule zanima me utjecu li ovi lijekovi na djelotvornost Yaza i trebam li koristiti dodatnu zastitu?
Unaprijed uahvaljujem ma odgovoru.
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuju. Ne treba.