Kontracepcija

Yaz pilule

Dejan Šakoronja, dr. med.

Oprostite, kojoj doktorici ste vi postavili pitanje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je ne trebate ići na pregled.

Shiraa55

Pozdrav,

pijem Yaz pilule već dvije godine i ovo je prvi mjesec da nisam započela s novim pakiranjem budući da bih htjela vidjeti mogu li samostalno dobiti menstruaciju i napraviti pauzu sa pilulama. Zanima me što bi bilo najpametnije za napraviti u slučaju izostanka menstruacije ovaj mjesec? Da nastavim s pilulama ili da pričekam još mjesec dana da se tijelo navikne na promjenu? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako izostane menstruacija obratit ćete se ginekologu za gestagenu terapiju za izazivanje iste.

AnteAnt

Poštovani,
Djevojka je pocela prvi put koristiti yaz pilule sa prvim danom menstruacije, medutim taj dan je takoder popila antibiotik doksiciklin.
Prvu pilulu je uzela u 16 sati, nakon utorka svaki dan ju je uzimala u 7 sati. U nedjelju je jos uvijek krvarila od menstruacije i imala odnos bez kondoma. Postoji li opasnost od trudnoce?

AnteAnt

Dogodila se greska u zadnjem postu, djevojka pije pilule od srijede a ne utorka (taj dan je uzela zadnji doksiciklin a yaz uzela u 16 sati), a od cetvrtka pije yaz u 7 ujutro. U nedjelju je jos uvijek imala menstruaciju i spolni odnos, postoji li rizik za trudnocom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće

AnteAnt

Poštovani,
Pijen kontracepcijske tablete yaz vec 3 tjedna od prvog dana menstruacije. Prvu tabletu popila sam u 17 sati a ostale sam nastavila piti u 7 ujutro. No po zavrsetku menzesa javio mi se smeckasti iscjedak i povremena bol u donjem dijelu trbuha. Citala sam da je ona ucestala kod promjene vremena uzimanja tableta ali da se zadrzava svega nekoliko dana a ne tjednima kao u mom slucaju. Imam li razloga za brigu?
Je li odnos bez kondoma i dalje pouzdan unatoc ucestalom iscjetku?

user23

Postovani,
danas sam zabunom popila dvije Yaz pilule. Zanima me moze li doci do nekih nuspojava i mogu li dalje nastaviti piti po shemi?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

ANte ant pouzdan je. Nastavite uzimati u isto vrijeme.

Dejan Šakoronja, dr. med.

User neće se ništa dogoditi. Uzimajte dalje prema shemi uzimanja.

kaca978

Postovani,
Pijem Yaz pilule vec 6 meseci. Pocela sam da pijem pre 5 dana kapsule za mrsavljenje na biljnoj bazi. U sastavu imaju: Pektin, Guar gumu, algu Laminaria japonica (sadrzaj joda), spraseni koren cicka i spraseni koren belog sleza. Da li ce uticati na ucinkovitost pilula za kontracepciju? Treba li mi dodatna zastita?
Veliki pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje.

dada22

Koristim već 5 mjeseci Logest pilule i pojavio mi se problem s aknama i to samo na donjem dijelu lica i oko brade. Užasno su crvene i velike. Počela sam piti Doksiciklin i mazati Sona kremom, ali ne vidim nikakav pomak. Razmišljam o prelasku na druge pilule. Da li bi to pomoglo ili ipak ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pomoglo bi. Sugeriram neke s jačim antiandrogenim učinkom.

Miss23

Poštovani, imala sam pauzu od Yaz pilula nekih 5-6 mjeseci. 18.11. sam ponovno krenula ih piti na prvi dan menstruacije i sada nakon 3 tjedna pojavilo mi se krvarenje koje već traje 3-4 dana iako sam još uvijek na rozim pilulama, nisam krenula s bijelim placebo. Da li bih se trebala zabrinuti i otići ginekologu?
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate. Nastavite dalje prema shemi .

NIkolina30

Poštovani,

pijem yaz pilule već dvije i pol godine. Do sada nisam imala nikakvih nuspojava. Međutim zadnjih dva tjedna cijelo tijelo me svrbi i imam crvene točkice po nogama, i skoro svaku večer imam pritisak ( bolove ) u prsima koja dođe i prođe. Zvala sam svoju ginekologicu sinoć i rekla mi je da prekinem piti pilule i da ćemo napraviti pauzu do drugog mjeseca. Međutim, ja se bojim prekinut jer sam na 7. tableti nove kutije i neznam što će se dogoditi samnom ako prekinem sada na sedmoj tableti. Moja ginekologica nije nažalost imala vremena da mi smireno objasni što će sada biti( samo je rekla da prekinem) pa bi Vas zamolila da me malo smirite.
Naime, čitala sam na forumima da se ne preporučuje prekid usred kutije jer može doći do velikog krvarenja?!
Također, nisam nikad koristila kondom za vrijeme spolnog odnosa, pa me zanima da li moram biti opreznija sada kada prestanem piti jer se nezna kad će ovulacija, a čitam da su trudnoće najčešće kad se prestane piti.
Smatrate li možda da ne bi trebala napraviti prekid nego možda promjeniti samo tablete, znači bez prekida? Razmišljam i o toj opciji, unatoč protivljenju moje ginekologice. Zanima me drugo mišljenje.

Oprostite na podužem postu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom mislim da ne trebate prekidati uzimanje pilula. Smetnje koje imate nemaju veze s pilulama.

saska_1793

Poštovani,

dva dana za redom sam zaboravila popiti pilule (radi se o 17. i 18. piluli). Inače ih pijem oko 22 sata, a danas, nakon dvije zaboravljene sam panično popila jednu oko 15 sati. Što da dalje radim?