Kontracepcija

Yaz pilule

loren88

Poštovani,
nakon 4-5 godina korištenja pilula yasmin,prebacila sam se na yaz pilule.Trenutno koristim treću kutiju yaza.Dok sam koristila drugu kutiju,imala sam na 20-ti dan proljev nakon popijene tablete.Pošto nisam bila sigurna da li se pilula apsorbirala,jer je prošlo samo 2 sata,popila sam pilulu iz sljedećeg dana i nastavila sam normalno piti tablete.Zvala sam liječnicu i rekla mi je da će mi biti skraćen ciklus za jedan dan,jer će mi faliti zadnja ružičasta tableta i da popijem bijele tablete i nastavim dalje po shemi samo sa dodatnom zaštitom.Napominjem menstruaciju sam dobila,i pijem već treću kutiju.Jesam li dobro postupila i ako se trebam zaštiti,koliko se dugo treba štititi?Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste postupili i nije potrebna dodatna zaštita.

Inava

Postovani,

Vec godinu dana pijem Yaz. Uzimam tablete redovito, svaki dan oko 13h. Zadnja 3 mjeseca mi se dogodilo da dobijem menstruaciju vec prvi dan placebo tableta, oko 17h. Zanima me je li to uobicajeno ili znaci da su mi te pilule preslabe s obzirom da se menstruacija javi nakon samo 28 sati od zadnje aktivne pilule.

Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je normalno.

Mivandic

Poštovani, prije 4 dana pocela sam piti Yaz. Danas bi mi trebala biti 5.aktivna tableta. Nuspojava nemam za sad, osim sto osjecam povremeni pritisak na prsnoj kosti na lijevoj strani prsnog kosa. Ne otezava mi disanje, ne naticu mi ruke i noge samo ga povremeno osjetim ito najvise kad razmisljam o toj nuspojavi. Ne znam jesam si to umislila procitavsi upute za koristenje,mozda sam i prije to osjecala samo sad obracam paznju jer me malo strah. Prije pilula radila sam analizu hormona i bili su u redu osim povisenog DHEAS(11.9) zbog cega sam i pristala na pilule. Analizu krvi radit cu za 2 tjedna. Mogu li do tad nastavit s tabletama pa kad dodu nalazi bit cu sigurna, ili se ipak moze nesto lose dogodit ako ovaj osjecaj zanemarim?

Mivandic

Jos bih vas pitala kakve su posljedice ako mi ovaj neugodan osjecaj ne prode pa prestanem nakon 6 ili7 popijene pilule? Trenutno nisam u mogucnosti nazvati svog ginekologa pa pitam vas. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema opisanom savjetovao bih da učinite pregled interniste i EKG. Ukoliko taj neugodan osjećaj potraje slobodno prekinite s tabletama, ništa se neće desiti.

Gagica

Poštovani koristim Yaz pilule već 8 god. Imam oskudne menstracije pa nekad se zna dogodit i izostanak. Sto prepisujem pilulama zbog tankog edometrija. Zanima me jer sam išla na kolonoskopiju i morala sam popit gorku sol da bi ocistila organizam (crijeva).Gorku sol sam pila tjekom dana inace pilule pijem u 22 h tada sam i popila pilulu i oko 7 ujutro sam imala još jednom proljevastu stolicu. Proslo je 8,9 sati nakon popijene tablete mada sam i zazdrzavala da ne odem na wc. Znam da je dovoljno 4 sata da nemamo proljevastu stolicu da bi se tableta apsorbirala. Ali opet sam malo zabrinuta jer sam 5 dana prije tog pregleda imala odnos. I zanima me dali antibiotik amoksicilin i fromilid smanjuju djelovanje yaza?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Tableta se uspjela resorbirati, a antibiotici ne umanjuju njenu djelotvornost.

Hanna23

Postovani,pijem Yaz pilule i trenutno sam na drugoj placebo tableti. Menstruacije jos nema.Tabletu pijem u podne ali desilo se par puta da sam zakasnila sat dva popiti tabletu. Imala sam odnose s prekinutim snosajem, postoji li sansa da sam trudna? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Menstruacija će nastupiti, iako ponekad kod žena koje uzimaju kontracepciju ona može i izostati jedan ciklus.