Kontracepcija

Yaz - proljev

Lavy

Poštovana doktorice,

od jučer me uhvatio jaki proljev, jedno 6 puta trčanje na WC. Danas se proces nastavio. Pijem Yaz pilule skoro godinu dana i obično ih prijem oko 15h. Pošto me danas hvata proljev skoro svaka 2 sata nisam sigurna hoće li mi se pilula cijela uhvatiti. Zbog panike sam je popila tek oko 16 i 45, ne znam što da radim ako me uhvati proljev u roku ta 3-4 sata.
Znači, da li sam zaštićena još, trebam li popiti novu pilulu (rezervni blister nemam), ili mogu samo koristiti dodatnu zaštitu (koliko dugo)? Još da spomenem, na 8. sam piluli.

Unaprijed hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Popijte sljedeću tabletu iz blistera , stignete kupiti dodatni i koristite dodatnu zaštitu.

kora32

POštovana,
prvi mi je mjesec da pijem yaz i danas mi je bio 24.dan, dakle bila je na redu zadnja svijetlo ruzicasta pilula.sat vremena nakon sto sam ju popila sam imala proljev (pilulu pijem u podne). ne mogu reci da su mi sasvim jasne upute - dakle prva opcija je da vec sutra umjesto prve placebo tablete pocnem s novim blisterom (tu je sve jasno). a druga je opcija da odmah pocnem s bijelima- znaci li to da sam vec danas trebala uzeti bijelu i onda naredna 3 dana 3 preostale (dakle skracujem si ciklus za jedan dan) te potom novi blister.??
ne shvacam kako bi mi placebo tablete trebale pomoci jer sam negdje u uputstvima nasla da je najveci rizik od trudnoce na pocetku i kraju pakiranja. zadnji odnos sam imala vise od 36 sati prije proljeva i ujedno sam nakon njega popila dvije tablete. jesam li izlozena riziku od trudnoce ili ne? jos jedna stvar koja mi nije jasna a bila bi mi korisna za buducnost buduci da imam poteskoca s probavnim sustavom, je sto tocno znaci "jak proljev" za značaj pilule i ubraja li se u to malo meksa stolica od uobicajene ili ne.
hvala na odgovoru i pozdrav!

Natalija Beljo, dr. med.

To je baš vodenasta stolica, Vi nastavite piti dalje po shemi .Sve ok

Abembo

Poštovani!
Drugu tabletu Yaza popila sam oko 8:40, a oko pola 2 u noći sam imala proljev. Vjerojatno uzrokovan nervozom (obično mi tijelo tako reagira na stres, a nisam mogla spavati od nervoze), s time da ta prva stolica nije bila vodenasta, a druga za petnaestak minuta je. Znam da na tabletama piše da je moguće da se ne apsorbiraju ako se pojavi jak proljev 3-4 sati nakon uzimanja pilule, a sad je bilo prošlo već skoro 5, ali sam svejedno zabrinuta. Nisam imala odnose na ovom pakiranju, već prije točno tjedan dana zadnji put. Bih li trebala koristiti dodatnu zaštitu? Kupiti rezervni blister i popiti još jednu pilulu ili ?
Hvala unaprijed na odgovoru.

Nataša Šemnički, dr. med.

Abembo ,

nastavite normalno piti i zaštitte se samo ako se proljev ponovi

l.p.

anam21

Postovana, pocela sam jucer s 4. blisterom yaz pilula, uvijek ih pijem u 21 i 30h, ali sam danas imala bas jak proljev, je li moram popit dodatnu tabletu ili da nastavim uobicajno? Hvala

Sanjalica

Poštovana,

htjela bih samo provjeriti... U prvom tjednu uzimanja nove kutije Yasmina, otprilike 10 sati nakon uzimanja pilule, imala sam jako teški proljev. NIsam uzimala dodatnu pilulu, nego sam je popila u uobičajeno vrijeme, pa me zanima je li mi potrebna dodatna zaštita kroz idućih tjedan dana ili je sve ok i ovako happy

Hvala!

Nataša Šemnički, dr. med.

anam21 ,

ako se nastavi primjenite dodatnu zaštitu

l.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

Sanjalica ,

ako se proljev nastavi primjenite dodatnu zaštitu

l.p.

petrarca

Poštovanje!
Koristim Yaz kontracepciju tek malo vise od mjesec dana. Sada sam na 5. danu drugog blistera i sat vremena nakon što sam popila tabletu, dobila sam jak proljev (vjerojatno uzrokovan hranom). Zanima me, da li da popijem sljedeću tabletu iz tog istog blistera (jer nemam rezervni) i moram li kupovat novi blister ili mogu nastaviti piti tablete iz tog istog blistera do kraja mjeseca?
Unaprijed Vam hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bolje je da kupite novi blister.

succi

Postovani,
20-ti dan ciklusa, sam popila tabletu aktivnu u 17 i 10, a onda sam nakon vecere u 20 i 10 imala meksu stolicu. Ne bih ni nazvala dijareja, stolica je bila malo cvrsca, i nije se poslije ponavljalo. Posto je proslo tri sata od uzimanja pilule, pomislila sam da nije potrebno uzimati dodatnu tabletu, a i mnogo puta sam bez potrebe uzimala dodatnu tabletu. Ostale tablete sam nastavila piti po ustajenom redu.Nisam imala seksualne odnose unazad mjesec dana, zanima me da li ih mogu imati bez zastite narednih dana do sljedeceg pakovanja yaz-a...?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete, jer to nije bio proljev.

noriko

Postovani,pijem vec 4 mjeseca yaz pilule i dobro se osjecam. Naime,prekjuce u petak sam zakasnila da popijem rozu pilulu, trebala sam je popiti u 12 popodne, a ja sam se sjetila uvece u ponoc u 00.20 min,znaci presla sam nekih 20 min,preko onog dozvoljenog od 12h.. a jutros sam imala nezasticen odnos..Danas sam u uobicajeno vrijeme popila rozu pilulu,a do kraja paka imam jos 2 pilule i 4 bijele.. Molim vas recite mi sta da radim ? Da li da popijem escapelle za svaki slucaj ? ili mislite da sam bila zasticena? bas sam zabrinuta..
unaprijed zahvalna na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićeni ste.

provjereno

Postovani,
Pijem Yaz pilule u 12 sati. Međutim, danas sam nakon 4 sata imala proljev, pa me zanima da li je djelovanje pilule umanjeno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije ako je prošlo više od 4 sata.

malamaca123

Pozdrav,ako mozete da mi odgovorite. Od ovog ciklusa pijem Yaz tablete,na 22-oj sam tableti,obicno ih pijem u 14.00,naime danas sam u 10 sati imala proljevastu stolicu,nije u pitanju jak proljev i popila sam dvije Linex tablete.Zatim sam popila u 14.00 Yaz pilulu,22 -u po redu,da bih u 17.15 imala proljevastu stolicu,ne vodenastu,zatim sam opet uzela Linex tablete.Da li trebam uzeti 22-u tabletu iz rezervnog blistera ili sam i dalje zasticena ? Molim vas brz odgovor

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dodatna tableta nije potrebna. Učinkovitost se nije umanjila.