Kontracepcija

yazmin pilule

teamateja

Pozdrav, preporuceno mi je koristenje Yazmin pilula, radi akni, mascenja/i ispadanja kose te mascenja lica, na temelju pregleda, nikakvih pretraga daljnih, dali bi ih bilo preporuceno uzimati te pilule? Naime cula sam od prijateljice, da je imala nuspojave, ispadanje kose itd (uzimala ih je dvije godine) hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Važna je svakako obrada, anamneza, tjelesna težina, navike, pušenje, obiteljska anamneza, laboratorijska obrada, UZV itd.
Tako razmišlja većina ginekologa. No za akne je dobar i dakako da vam neće ispadati kosa. Baš naprotiv.

teamateja

Laboratorijska obrada? Sto se pod time podrazumijeva? Ginekolog mi je samo rekao da bi to trebalo smanjiti mascenje kose, i to je to, tezina je 50 kg ravno, a nazalost pusim, sto se tice opadanja kose za vrijeme koristenja pilula, navodno bi se i to trebalo smanjiti, barem si mi tako rekli, dali je potrebno napraviti nalaze hormona stitnjace? I dali nakon sto se prestane uzimati terapiju kosa pojacano opada, ili je to mit, kolko je dugo preporuceno koristiti te pilule?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvna slika i nalazi biokemijskog laboratorija. Uzimat ćete toliko koliko će vaš liječnik odluči.

teamateja

Postovani, pocela sam uzimati kontracepciju, za akne, mascenje koze, pa i granicnu seboreju(blazi oblik) al je slucaj kod mene pomoglo, medjutim pojacano mi je pocela ispadati kosa, dali se to moze ocekivati kod yaz pilula, ili je sada uzrok nesto drugo? Hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od Yaza ne ispada kosa.

teamateja

Postovani, imam jos jedno pitanje, po prestanku uzimanja pilula(naime cula sam od par razlicitih osoba istu stvar) se simptomi vracaju, ja imam prilicno aljkavog ginekologa koji mi pola toga nazalost nije objasnio, zato vas pitam tu, dakle konkretno pitanje koliko se vremenski yaz pilule mogu uzimati, dali se rade pauze, i dali se simptomi poput akni, mascenja koze itd, stvarno nakon uzimanja vracaju? Naime imam 21 godinu, znaci pubertet sam odavno prosla, pa mi je sama nagla pojava tih akni bila "cudna" odtad sam pocela sa nalazima, i terapijom pilulama..samo mi nedostaju odredjene informacije, posto ih prvi put koristim, a i svasta cujem od ljudi, pa vas molim za strucno misljenje, hvala happy4

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete ih uzimati duže vrijeme bez prekida uz redovite kontrole.
Po prestanku uzimanja kroz par mjeseci promjene tipa akni se znaju vratiti, stoga savjetujem kontinuiranu primjenu ako ih dobro podnosite.