Kontracepcija

yazz kontracepcija

Dunjicka

Postovani,.
Nakon poroda doktor mi je propisao yazz kontracepciju, vec 15 mjeseci pijem i savrseno mi odgovaraju.
Medjutim, za osam dana treba da dobijem menstuaciju a vec 7 dana imam smedji iscjedak.
Jako sam zabrinuta molim vas za savjet.
Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Riječ je o spotting krvarenju tj. Probojnom krvarenju.
Nastavite dalje s uzimanjem. Nestat će, ne brinite.

Dunjicka

Hvala puno na brzom odgovoru.
Srdacan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Poštovani,
koristim Yaz kontracepciju, danas sam uzela 24. tabletu iz blistera što znači da uskoro slijedi menstruacija. Jučer i danas sam popila 2 tbl. Sumamed antibiotika i još mi preostaje jedna za sutra. Interesira me koliko dugo moram koristiti kondom u spolnom odnosu? Koliko se antibiotik zadržava u tijelu i "prijeti" smanjenjem djelovanja kontracepcije?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba vam dodatna zaštita. Sad ste na bijelim placebo tabletama i završili ste s antibiotikom.

Kada krenem piti novi blister nakon placebo tabl. zaštita je normalna. Nije umanjena?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da tada. Normalna je nije umanjena.

zvjerka1

Poštovani, koristim yaz kontracepciju već 2 godine, zaboravila sam popiti 6 pilulu u prvom tjednu blistera. Zaboravljenu pilulu uzela sam sa 12 sati zakašnjenja. Večer prije zaboravljene pilule imala sam odnose. Da li je potrebno da slijedećih tjedan dana koristim još dodatnu zaštitu ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da idućih tjedan dana dodatna zaštita.

Eby

Postovani, imam problem i trebao bi mi odgovor sto pre. Pijem yazz pilule,ovo mi je drugo pakovanje...I juce sam primetila kao tackasto krvarenje (to sam imala samo prvi mesec), a danas kao da mi krece menstruacija,i dalje mi je to kao tackasto krvarenje,ali nije obilno, stomak me boli, kao da cu da dobijem,a ostalo mi je da popijem jos jednu aktivnu pilulu danas i sutra krecem sa placebo pilulama, znaci u sredu bi trebala da dobijem. Zanima me sta bi moglo biti uzrok ovome, jer mi se do sada to nije desavalo,a pila sam ih ranije, pre 4 godine? Nisam propustila ni jednu pilulu, niti sam je kasnije popila...Hvala u napred na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

To znači da ćete uskoro dobiti menstruaciju. Ne bidim kod vas nikakav pregled.

vrata-kvaka

Postovani, vec dve i po godine pijem Yaz pilule i nijednom se nije dogodilo da mi je menstruacija zakasnila,uvek dobijem posle trece bele pilule. Sinoc sam popila poslednju i jos nisam dobila. Poslednji odnos( pored pilula koristili smo i kondom i prekinut snosaj)sam imala 31. januara i menstruaciju sam redovno dobila drugog februara. Posle toga nisam imala odnose, i sad mi kasni. Da li treba da se zabrinem?

Poštovani,
trenutno pijem blister Yaz kontracepcije ali od idućeg mjeseca ginekolog mi je prepisao Logest. Koja je razlika između ova dva proizvoda, osim što se Logest pije 21 dan za razliku od Yaza. Dali je ispravno da krenem piti blister na dan kada dobijem menstraciju izazvanu Yaz-om? Ima li još nešto na što bih trebala posebno obratiti pozornost? Zahvaljujem se na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate se brinuti. Ne radi se o trudnoći. Doći će za koji dan menstruacija, premda može i izostati. Događa se to uz Yaz.

Renathya

Poštovani,
uzimam yaz pilule...svaku menstruaciju dobivam nakon popijenih bijelih tabletica. Ovaj mjesec sam dobila menstruaciju na 21 dan, znači ostale su još tri roze i četiri bijele tabletice. Zanima me da li da normalno nastavim piti dalje ili preskoćim bijele tabletice.
Molim Vas za Vaš odgovor.
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje uzimati bez ikakve pauze prema propisanoj shemi.

Eby

Postovani,
kontaktirala sam Vas pre neki dan, zbog toga sto mi se menstruacija pojavila na dan poslednje aktivne pilule.Ja sam popila i tu poslednju aktivnu pilulu, nastavila sam da pijem placebo i danas pocela da pijem novo pakovanje. E sada, ova mensturacija mi je trajala 6 dana, sto mi ni u prirodnom ciklusu ne traje toliko, i prva dva dana mi je uvek sikljalo ko ludo,a treci vec staje, a sad mi nije bilo tako, vec "podeljeno", msm nije mi bila toliko obimna prva dva dana kao uvek sto mi je, ne znam kako da objasnim...Ja sam ocekivala da ce mi u sredu krenuti onako kao i prosli mesec sto sam imala, ali nije. Zanima me da li je to normalno za tih par prvih meseci dok se organizam jos prilagodjava? I da li sam jos zasticena od trudnoce?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Zaštićena ste od trudnoće.

Eby

Postovani,
opet ja sa jednim pitanjem, prem da sam imala problem proslu menstruaciju...Pre dva dana me je boleo stomak, tj jajnik, kao onako da treba da dobijem, a negde sam procitala da se to desava kad su plodni dani. Pri tom mi se cini da imam i kao malo jaci sekret,po mirisu, ne znam bas to da objasnim, a decko i ja sam imali odnose bez dodatne zastite... Ja sam nastavila da pijem pilule (trece pakovanje) po normalnoj semi, bez obzira sto mi je menstruacija dosla ranije. Sad mi je odprilike sredina ciklusa, ako racunam da sam menstuaciju dobila 23.02. tj na poslednjoj aktivnoj piluli. Danas tj u sredu sam popila sestu pilulu iz novog pakovanja(to pakovanje sam pocela da pijem 28.02.posle 4 placebo pilule, tako da bih po tome tebala da dobijem kroz 20ak dana). Da li treba da brinem da sam nezasticena od trudnoce zbog toga sto me je jajnik boleo, jer mi se to i pre pilula desavalo na polovini ciklusa odprilike, ponekad?