Kontracepcija

zaboravljena pilila

marina

Postovani!
Duze vrijeme pijem kontracepcijske pilile Dijana (oko 2 godine) i do sad mi se nikad nije dogodilo da preskocim jednu, kao sto mi se juce dogodilo.

Pijem ih navece oko pola 10 (pola sata prije, poslje), posto sam jednu preskocila danas sam ujutro popila propustenu u 9 sati ujutro, posto je to blizu onih 12 sati koji se toleriraju, zanima me da li sam ipak sigurna u njihovo djelovanje ili da prilikom odnosa koristim jos neku kontracepciju?

Da li je u tom slucaju spermicidna krema dovoljna ili da bolje i kondom koristim jer decke svrsava u mene?

Unaprijed zahvalna!

doc. dr. sc. Branko Radaković

Iz Vaseg pitanja ne znam u kojem danu uzimanja Diane se radilo kada se dogodio taj razmak od 12 sati, sto je jako vazno. Kao sto sami navodite 12 sati je "prag tolerancije". Ako je taj izostanak toliki ili dulji svakako bi bilo razumno do menstruacije koristiti i kondom prilikom odnosa, pogotovo ako ste u prvoj fazi Diane tableta.

maja1993

Poštovani,

Pijem tablete yaz nešto manje od godinu dana i do sada nisam imala problema sa zaboravljenim tabletama. Inače ih pijem navečer oko 21:00, no jučer sam zaboravila popiti tabletu (radi se o zadnjem redu, odnosno o 22. tableti). Sjetila sam se tek jutros oko 07:30, kada sam u panici odabrala onu drugu opciju kod koje piše da se prestanu piti roze tablete, i da se odmah krene na bijele. Dakle, odmah u 07:30 sam popila prvu bijelu tabletu, te me stoga zanima kako da sada nastavim daljnje pijenje? Da sada pijem ostale bijele, a nakon toga i novi blister u 07:30 ujutro il nastavljam opet u 21:00?? Dal pijem onda danas navečer tu drugu bijelu, ili tek sutra ujutro?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.