Kontracepcija

Zoely OHC

sandra1102

Poštovani,
imam policistične jajnike, 39 godina, nisam pušač, iamam povišen kolesterol i zapravo mješovitu hiperlipidemiju, lice boluje od akni ali je sada uspješno sređeno Roaccutanom. Od svoje 18 godine pijem OHC. Od Diane 35 preko Trinovum, Triquilar, Yasmin, Logest, Lynidette i na kraju Belara. Prije godinu i pol sam ih prestala koristiti jer sam morala obaviti ortopedsku operaciju. Nakon toga moja ginekologinja mi nije više prepisala kontracepciju rekavši da je opasno i zbog godina i zbog kolesterola.
Menstruacije dobivam svaki 24, 25 dan i vrlo rijetko 28 dan. Ovulacije su užasno bolne i zapravo nakon završene menstuacije odmah nastupa ovulacija....udebljala sam se 5 kg i a pms e strašan! Bolne grudi, napuhanost.....
Sada mi je ginekologinja preporučila Zoely kontracepciju i rekla mi je da se one prepisuju ženama starijim od 35 i uz povišen kolesterol.
Koja je razlika između Belare i njih i kako sad njih mogu koristit, a prije godinu i pol nisam?
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Zoely sadrži prirodni estrogen, identičan humanom endogenom estrogenu. Svi kontraceptivi povećavaju rizik od tromboembolije, no još nije poznato koliki je rizik uz Zoley u usporedbi s ostalim kontraceptivima.