Neplodnost

Cista na jajniku

Jessica83

Postovanje, nadam se da mi mozete pomoci i bolje objasniti moj nalaz.
Nisam dobila mens 10 dana a nije u pitanju trudnoca. Bila sam kod ginekologa i nalaz je sljedeci:
-Uterus u AFV, homogene struktgure, promjera 41x48x65mm (sta to znaci ?)
-Endometrij hiperehogen 8mm (sta to znaci?)
-U podrucuju desnog jajnika cisticna, anehogena formacija glatkih, ravnih zidova promjera 49x39mm.
-Lijevi ovarij 29x19mm uredne gradje uz uterus.
-Douglas slobodan. (sta to znaci?)

Dobila sam Utrogestan da pijem 10 dana 3x1 i onda u roku 5 dana bi trebala kao dobiti menstruaciju i kasnije opet da se javim ginekologu. Jer kao ove tablete ce osusiti cistu i ona ce nestati.
Ova cista jel to znaci da nisam imala ovulaciju ovaj mjesec?
I sta je sa lijevim jajnikom jel on poceo sa radom tj mogu li ostgati trudna tokom ove terapije slucajno?

Hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovo ćete morati raspraviti sa vašim ginekologom.

Ara2905

Poštovani.. Imam cistu na lijevom jajniku, desni je uredne velicine i grade.Ja i moj buduci suprug vec godinu dana pokusavamo da ja ostanem u drugom stanju. Imam 21 god. Mozda jesam mlada ali mi smo spremni i jako zelimo dijete. Trebam li se brinuti?? Ako ima gramatickih gresaka oprostite,ali zurim se.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Poštovana,
Ciste na jajniku mogu biti svakakve - neke smetaju zanošenju neke ne. Tako da, nažalost, bez nekakve konkretne dijagnoze ne mogu dati mišljenje. Također, bez obzira što ste mladi, ako se trudite već godinu dana trebate učiniti osnovnu obradu neplodnosti, koja uključuje pregled reprodukcijskog ginekologa, te svakako spermiogram.