Neplodnost

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovani gopodine Mile 1980!

Glavni problem kod Vašeg supfertilnog spermiograma vjerojatno je kronični prostatitis i u ejakulatu ne trbaju postojati znakovi upale niti bakterije. Liječenje je dugotrajno i mukotrpno. Klomifen ne može u tim okolnostima bitno i trajno poboljšati spermatogenezu. U Vas paralelno treba istraživanje i liječenje kod urologa ali i Vaše supruge (partnerice) kod ginekologa.

Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovana Blackbutterfly!

Anti mullerov hormon se radi u KB Merkur i Sestre Milosrdnice i više privatnih laboratorija.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovana daki 0902!

Plodnost i muškarca i žene nakon kemoterapije može se znatno popraviti, čak i vratiti u normalu.

Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovana gđo Bljaa!

U Vas se radi o poremećaju ciklusa koji se ne može izliječiti samo duphastonom. Potrebne su pretrage hormona, ekspertna analiza ultrzvukom, a ovisno o Vašoj tjelesnoj težini mogući su poremećaj ciklusa. Ukoliko se radi o neplodnosti potrebno je obaviti sve pripremne pretrage prije nego što se odluči za korištenje lijekova za stimulaciju ovulacije.

Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovana TinaH!

I spontani pobačaj koji ste imali i smetnje koje opisujete mogu nastati zbog sindroma policističnih jajnika.Poremećaj ciklusa povezan je vjerojatno s nepostojanjem ovulacije. Savjetujem Vam pregled i obradu kod supspecijaliste humane reprodukcije.

Srdačan pozdrav

Vitta

Poštovanje. Muž i ja u braku smo 3 godine, njemu je 33 meni 31 g. Cijelo to vrijeme pokusavamo imati bebu, pa smo se odlučili nesto poduzeti. Muz je radio spermiogram koji glasi:
Volumen: 0.6
Likvefakcija 17
Boja: bjelkasta
pH: 7.7
Viskoznost: prisutna sluz
Aglutinacija: nema
Koncentracija : -
Vitalnist: -
Vitalnost ( hipoosnotski) HOS) test: -
Koncentracija leukocita: >1.0
Pokretni spermiji: -
Aktivno- pokretni sperniji: -
Napomena: aktivno nađeno 0.5 mil/ ml. Spermija. Pikretlhivost 10%
Molila bih vas objašnjenje. Ja sam dobila uputnicu za FSH, LH, E2 P4 testoster ukup i slob, inzulin SHBR, androstendion, DHEAS.. Ciklusi su mi od 28- 35 dana, dali se to radi na određeni dan ciklusa?? Jel u redu da radim 19-ti dan ciklusa.? Hvala

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
prema nalazu spermiograma, Vi i Vaš suprug ste kandidati za izvantjelesnu oplodnju. Prije toga, za supruga preporučam dodatne pretrage: mikrobiološku analizu ejakulata te pregled urologa kako bi se utvrdio mogući uzrok lošeg nalaza spermiograma. Vi svakako napravite hormonski status za koji ste dobili uputnicu, i to između 2. i 5.dana ciklusa. Ukoliko u zadnjih godinu dana niste učinili PAPA test i cervikalne briseve, potrebno je i njih učiniti. Sa svim navedenim nalazima dogovorite konzultacije za medicinski potpomognutu oplodnju (MPO konzultacije) kod supspecijalista humane reprodukcije gdje ćete dobiti sve potrebne informacije o liječenju neplodnosti,

zadar33

Postovani, ja vec unazad 3 godine bezuspjesno pokusavam ostati trudna. Od pretraga koje smo radili HSG je pokazao desnostrano potpuno zacepljenje, a lijevo tortuotican jajvod, filiformni prikaz, bez izlaska kontrasta u peritonealnu supljinu. Svi brisevi na klamidiju, ureaplazmu, aerobe i anaerobe su bili su 2 navrata negativni, a i nisam imala nikad infekciju ili bilo kakvu zdjelicnu upalni bolest, niti operacije u tom podrucju. Svi ostali nalazi su uredni, ukljucuju i spermiogram. Zanima me sto dalje raditi i dali je MPO jedino rjesenje?

Lana 17

Postovana,
Imam 40 godina i uredne menstruacije od 26-28 dana.Godinu dana pokusavam ostati u drugom stanju.Kod supruga je sve u redu.Kod mene ginekoloski sve u redu, a sad sam radila i hormone
TSH 1,43 (0,38-3,36)
Progesteron 20.dan 55,8 (<46,8)
AMH 38,4 ( <41,3)
Drugi dan ciklusa sam vadila sljedece hormone:
FSH 9,7 ( 4,5- 11)
LH 6,1 ( 1,7-13,3)
Estradiol 88,6 ( 73- 1104)
Prolaktin 380,9 (111-780)
Testosteron 1,6 ( 0,32- 1,96)
Interesuje me da li su hormoni u redu i bliži li mi se menopauza?
I sta bih jos trebala od nalaza uraditi.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Vaš hormonski status je uredan i nema naznaka skore menopauze. Međutim, obzirom na Vašu dob i ekspoziciju (do trudnoće nije došlo tijekom godine dana nezaštićenih odnosa), svakako preporučam da se javite subspecijalistu humane reprodukcije na konzultacije u medicinski potpomognutoj oplodnji. Prije samih konzultacija učinite PAPA test i cervikalne briseve (ako su nalazi stariji od godinu dana), a partner neka učini spermiogram. Ovisno o nalazima, dobit ćete preporuku o šansama za trudnoću te koje se opcije liječenja neplodnosti.

Curry30

Poštovani, srdačan pozdrav.

Moj nalaz spermiograma je: Likvefakcija:25 min. Konzistencija:normalna, zapremina:3,6 ml, ph:7,8, broj:34.6 u 10 na 6/ml, broj spermatozoida 125,3 10 na 6/V
progresivno pokretni 0.04, neprogresivno pokretni:0.64, nepokretni:0,32, leukociti:0,2, vitalnost:0,73, spermocitogram: normalne forme: 0,22, abnormalne forme:0.78, patologija glave:0.65, patologija vrata:0.10, patologija repa:0,03.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovani,
nalaz spermiograma nije zadovoljavajući. Koncentracija spermija (34,6 mil/ml) i morfologija spermija (22%) su uredni, međutim udio progresivno pokretnih spermija je značajno snižen 4% (normala je >32%). Ukoliko Vam je to prvi nalaz spermiograma, savjetujem da uzimate antioksidanse (dodatke prehrani za poboljšanje kvalitete sjemena koji sadrže cink, selen, vitamin E, L-karnitin) te da prakticirate zdrave životne navike (prehrana, tjelesna akitvnost..). Nakon tri mjeseca ponovite nalaz spermiograma.

JP1990

Poštovani,

Imam 29 godina. Suprug i ja radimo na bebi skoro 2 godine. Nakon 7 mj pokušavanja sam imala biokemijsku trudnoću koja je dokazana i beta hcg-om. Nakon toga do sada ništa. Nakon godinu dana pokušavanja smo se obrarili MPO stručnjaku gdje obavili potrebne pretrage. Mužu je spermiogram uredan-normozspermia. Ja sam radila AMH koji iznosi 23, HSG je uredan, inzulinsku rezinstenciju, sto je također bilo u redu. Ja imam probelem s povišenim TSH koji pod terapijom varira od 2-3.5. Ciklusi su mi uredni i imam ovulacije potvrđene folikulometrijom i LH trakicama ali sam primijetila da uopće nemama plodne sluzi. Pet mjeseci sam bila na stimulaciji ovulacije letrozolom i štoperici ali uvjek sam dobivala samo  1 jajnu stanicu a uz to bi mi se menstruacija produžila na 11 dana. Nas doktor predlaže inseminaciju al mi još nismo spremni za to. Dali postoje još neke pretrage koje možemo napraviti? Ovo je moj zadnji nalaz spolnih hormona rađen 3. dan ciklusa :
FSH 4.8 (1,8-9,4)
LH   2,1  (0,8-10,4)
PRL 310 (78-597)
ESTRADIOL 0,296 (0,11-0,54)
17-OH PROG 4,4 (0,33-3,57)
TESTOSTERON 2,2 (0,2-2,74)
ANDROSTENDION 11,1 (3,09-10,35)
DHEA-SO4 7,3 (1,8-9,8)
SHBG 53,3 (20-85)
TSH 3,34 (0,3-3,6)
Dali blago povišeni 17-OH PROG I ANDROSTENDION možda predstavljaju problem?
Zahvaljujem vam na utrosenom vremenu i srdačno vas pozdravljam.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Ako još niste spremni za MPO postupak, ja bih predložila promjenu lijeka za stimulaciju ovulacije za ciljane odnose. Zbog nižeg LH, preporučam injekcije gonadotropina u niskim dozama. Injekcije ne možete uzeti na svoju ruku, o dozama i načinu primjene posavjetujte se sa subspecijalistom humane reprodukcije.