Neplodnost

Trombologija

Ally1989

Poštovani;

Nakon dva spontana pobacaja u ranom stadiju trudnoce (6 i 7tt) i brojnih biokemijskih trudnoca,napravila sam pretrage trombo.
Molim Vas ako mi mozete protumaciti nalaze;
FII G20210A; G/G (homozigot divljeg tipa)
FV leiden: G/G (homozigot divljeg tipa)
PAI-1: 5g/4g (heterozigot)
MTHFR: C/C (homozigot divljeg tipa)

Molim Vas ako mi mozete jos reci,po Vama,koje bi jos pretrage mogla napraviti? Narucena sam jos za kariogram,napravila sam jos ove jednostavnije pretrage (kks, ogtt,inzulin, uk.bilur, ast, alt, ggt,urea, kreatinin, na, k, fibrinogen, pv, aptv, urinokulturu, lupus,ana, aci-igG, aci-igM, nk-aktivnost)-to sve mi je u redu.

Puno Vam hvala na odgovoru.

Srdacan pozdrav iz Siska.

Ally1989

Poštovana;

Zaboravila sam napomenuti u prethodnom postu da sam upit stavila pod rubriku "neplodnost",jer sam u mpo vise od 2 godine, a vise od 6 godina se borimo da dodjemo do cilja.
Lp.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Prema nalazima testova trombofilije niste kandidat za terapiju Aspirinom ili heparinom u trudnoći. Trombofilije su češće uzrok kasnijim pobačajima (iza 10. tjedna trudnoće). Predlažem još učiniti histeroskopiju te prilikom zahvata uzeti komadiće endometrija za mikrobiološku analizu ili nakon zahvata uzeti obriske endometrija za mikrobiološku analizu (aerobi, anaerobi, Chlamidia t., Ureaplasma u., Mycoplasma H.). Kronični endometritis (upala sluznice maternice) može biti uzrok slabije receptivnosti endometrija i ranih gubitaka trudnoće.

pcela mala maja

Poštovani
Nakon 3 biokemijske trudnoće napravljena mi je genetska obrada na trombofiliju.Rezultati su: MTHFR-heterozigotni tip gena (CT), PAI-1-delecijski poliformizam (4G/4G),,ACE-delecijski genotip, Faktor II iFaktor V-normalan tip gena.Svi ostali nalazi su uredni(briseve,papa test,kariogram,hormoni štitnjače).Zanima me dali je potreban heparin ili Andol u planiranju sljedeće trudnoće?
Hvala!

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Nalazi MTHFR, PAI-1 i ACE pokazuju genetsku sklonost pojačanom zgrušavanju krvi, međutim spomenute trombofilije su niskoga rizika te se ne preporuča profilaktička primjena heparina. Zbog mutacije MTHFR preporučam primjenu aktivne folne kiseline u planiranju te tijekom trudnoće. Od testova trombofilije preporučam još učiniti proteine C i S te antitrombin. S tim nalazima biste se trebali javiti hematologu ili ginekologu, subspecijalistu fatalne medicine radi preporuke za korištenje antikoagulantne terapije.

Martina Bračun, dr. med.

*subspecijalistu fetalne medicine (perinatologu)

Mishelle

Postovani,
Nakon spontanog (ivf+icsi), dr mi je dao da uradim nalaze trombofilije.
S obzirom da se spremamo na micro Tese, nisam ni pitala za svoje nalaze.
Normalni gen za sve ,a za
PAI-1 insercijski genotip (5g/5g)
ACE insercijsko delecijski genotip (ID)
Molim pojasnjenje jer ne razumijem,
Unaprijed hvala.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana Mishelle,
preporučam da se javite hematologu radi objašjenja nalaza te eventualnog uvođenja terapije. Ukoliko se hematolog odluči za heparin, moja preporuka je da se s terapijom započne nakon ultrazvučno potvrđene uredne trudnoće.