Parkinsonova bolest

Je li Parkinsonova bolest nasljedna?

maya75

Obzirom da tata od mog dečka ima Parkinsonovu bolest zanima me koja je vjerojatnost da moj deško ima tu bolest ili naše buduće dijete?

Unaprijed zahvalna,

Maya

Prof. dr. sc. Zlatko Trkanjec, dr. med.

Parkinsonova bolest najvjerovatnije nastaje složenom interakcijom između čimbenika okoliša i genetske sklonosti. Najčešći rizični čimbenici koji povisuju mogućnost nastanka Parkinsonove bolesti uključuju muški spol, česte ozljede glave, izloženost pestcidima, upotreba vode s izvora i život u ruralnim područjima. Zadnji godina opisane su mutacije gena koje su povezane sa sučajevima rjetkih oblika nasljednih slučajeva Parkinsonove bolesti. U manje od 5% slučajeva Parkinsonova bolest je nasljedna, dakle većina (>95% slučajeva) Parkinsonvoe bolesti nije nasljedna.