Pretilost

Xenical/Reducil

micica

Postovani,
imam 31 godinu, prije 3 godine postala sam majka blizanaca. Visoka sam 170 cm i tlak mi je ( ajmo rec ) normalan, s tim da naginjem niskom tlaku. Prije trudnoce moja tezina je bila oko 60kg, dakle ovisi o tempu rada na poslu, ljeti bih dosla do 57kg a zimi do 63kg. Nikad preko. Jela bih sve i svasta, od 2 sendvica za dorucak pa po cokoladu dnevno, rucak, ili kakva vecera, nista regularno ali bi se jelo a ponekad i obilno. Konstrukcija tijela mi je da bi mi se zadnje primalo u stomak, sve u guzu ( ne smeta ). Stolica redovna, nikakvi problemi, cak bih i iza cokolade trcala na wc. omg) E, onda je dosla trudnoca i dobila sam ni manje-vise nego 37 kg u trudnoci - hodajuca krstarica. Po izlasku iz bolnice nakon poroda ( carskim rezom, zbog polozaja djece a i zbog visoke dioptrije, onda -6,5 sada imam -7,25 ) imala sam 82kg. Mic po mic, raznim dijetama i dijeticama, setnjom sa kolicima, neredovitim hranjenjem, umorom, sto li vec, smrsavila sam na 74kg i onda stalo, ni makac. Pocetkom prosle godine opet sam dobila par kila pa sam sa cca 78kg krenula na UN dijetu i izdrzala 42 dana ( bih i duze da djeca nisu non stop bila bolesna a onda se i ja razbolila i otisla dijeta kvragu ) i izgubila oko 11kg ( 2-3 puta sedmicno kad bih djecu stavila lec obukla bih dres i cca 20 minuta prosetala s tim da bih kojih 5 minuta trcala - ah da, da i to spomoenem, prije trudnoce sam se 14 godina bavila folklornim plesom ). Sad mi se tih 11 kg vratilo, dapace, sad imam 86kg. Pa probaj opet ovu dijetu, pa onu, pa pokusaj opet UN, i sve bi bilo ok da imam vremena sebi posebno kuhati i jesti u odredjene ure, ali nazalost zbog posla i drugih obaveza NE MOGU. Bila na akupunkturi te samo tekucinu pila, izdurala 7 dana ali su me onda nervi uhitili. Ah da, i to, jako sam nervozna osoba, znam ne trebate mi nista govoriti. Dakle, osim sto me taj visak kolograma unistava fizicki ( jako slaba kondicija i ne zelim se dovesti do tog da si jos pritakarim kakvu srcanu bolestinu, a zglobovi me vec pomalo bole a kad cucnem dodje mi zvat bagera da me podigne i kad cucim tj. kad sjedim na podu na koljenima dio nogu od koljena nanize me jako boli ) unistava me i psihicki jer nema dana da ne mislim na to kako sam debela i kako bih trebala smrsaviti, a cak ni odraz moga tijela u zrcalu me ne moze natjerati da se pokrenem i nesto poduzmem ( jer mi je prosli put to bila motivacija ), jako sam nesretna zbog toga i isfrustrirana, cak sam se udaljila od muza sto se tice intimnosti jer ako sam ja sebi ovakva odvratna ne vidim mogucnost da sam njemu imalo zgodna. U apoteci mi je prodavacica rekla ( kad sam je pitala za Tonalin Ultra ) da li postoji neki lijek protiv debljine jer sam negdje citala o tom ( onako ovlas ) i da li trebam poci u svog lijecnika da ga pitam za taj lijek i da li moram biti na nekoj dijeti i da li ce mi on preporuciti neki program prehrane ili ga ja mogu kupiti na svoju ruku. Radije bih da me moj lijecnik vidi i da popricamo i da me savjetuje. Eto, na zalost ne mogu stici ni do svog lijecnika i ovo vam pisem sa posla, stoga vas molim za savjet sto mi je ciniti. Voljela bih izguviti visak kilograma i naravano nakon dobivene zeljkene kilaze da se ne vrate ( znam, pravilna prehrana i vjezbanje, jel da ). Interesira me, da li je u mom slucaju bolje uzimati Xenical ili Reducil ( najvise sala imam na guzi i bokovima ali sam od glave i pete naprosto debela, s tim da i dalje mi se "vidi" struk, njega sam cak onolika i u trudnoci imala, i ruke su mi ogromne, podbradak se pojavio, obrazi, bljak ). Kad sam na dijeti prvo sto mi splasne to je stomak i zeludac, ali imam osjecaj da sad cim nesto pojedem da mi se stomak i zeludac jako napusu i imam osjecaj da se i od zraka debljam da malo iskarikiram. Koliko sam shvatila, Xenical mi pomaze uz blagu dijetu da izgubim suvisne kilograme otapajuci masne naslae a unosom novim masti u tijelo on ce ga eliminirati, dok Reductil mi gasi zeljiu za apetitom, a ne pomaze mi u mrsavljenju. I jos 2 pitanja imam, mogu li se ta dva lijeka koristiti zajedno, dakle da mi Xenical pomogne da izgubim kila a Reducil da mi pomognem da ne dobijem zelju papati i mozete li mi pmooci tj. navesti koja je to blaga hipokaloricna dijeta, sto smijem jesti sto ne i na koji nacim da spravljam, i ...eto, to bi bilo to. Hvala i najiskrenije se nadam vasem skorom odgovoru.
S postovanjem,
Zeljka

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Savjetovala bih Vam da prvo odlučite da li Vam težina je ili nije problem i koliko velik. Ako je, nađite vremena da to riješite i za početak prihvatite da ukoliko želite smršaviti morate se više kretati i manje jesti te da čudotvorne dijete i preparati NE POSTOJE. Na ovom site-u već sam jako puno pisala o dijetama i lijekovima za liječenje debljine (Xenical i Reductil koji i jedan i drugi pomažu u skidanju kilograma) a za procjenu koji bi Vam bolje odgovarao i da li su Vam potrebni, trebali bi mi podaci o ostalim bolestima/stanjima od kojih bolujete te terapiji koju i ako uzimate.
Osnove dijete su Vam poznate – za Vas to znači 1300 kcal/dan, izbaciti masnu i zaslađenu hranu, brzu hranu, sto više jesti kuhano ili pečeno na roštilju ili gril tavi. Redovito uzimati obroke – 3 glavna + 2 međuobroka (1voćka) i naravno uvesti redovitu tjelesnu aktivnost barem 30 min/dan.
Dijabetička prehrana je balansirana pa ukoliko trebate točkice možete uzeti upute za navedenu dijetu od 1300 kcal/dan.

nibabic

Poštovani, imam 29 godina,visoka sam 164cm i uprosjeku sam uvijek imala 57-60 kg. U trudnoći sam dobila 14 kg,ali sam zato radi dojenja dosegla 78kg. Kada sam prestala dojiti krenula sam na dijetu. Uspijela sam spustiti kilažu na 69kg,ali ovih 9 viška NIKAKO. Uz to to sam majka djeteta koje me dobro "dresira" također imam i dva psa,pa možete biti sigurni da mi ne manjka tjelesne aktivnosti. Voljela ih probati Reductil i napokon se riješiti ovih groznih 9 kila.Da li ga se negdje može nabaviti bez lječničkog recepta jer moj doktor nema šanse da mi napiše recept za to iako nemam nikakvih tegoba. Unaprijed hvala

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

S obzirom na Vaš ITM (indeks tjelesne mase) koji je tek malo iznad normalne tjelesne težine za visinu kod Vas primjena Reductila nije indicirana. Idealna težina bila bi 59-60 kg o kojima i govorite ali gornja granica je 65-67 dakle tek ste malo iznad odličnog za zdravlje. Ukoliko ste stvarno toliko aktivni dovoljno bi bilo malo još pripaziti na prehranu i težina će po malo ići prema dolje; no morate biti svjesni da nije isto skinuti 5 kg kada imate 20kg viška ili kada ste blizu idealne težine. Majke dosta često jedu „ostatke“ od ručka, večere, da se ne baci; možda je to izvor suvišnih kalorija koje unosite a da niti ne primjećujete. Pripazite i na grickalice, slatkiše i sve ostale skrivene kalorije koji dosta često ljudi nisu niti svjesni.
Drugo Vaše pitanje je bilo kupnja Reductila bez liječničkog recepta – ona nije moguća. To je dobro jer za svaki lijek postoje indikacije ali i kontraindikacije (stanja kod kojih se lijek ne smije uzimati) kao i nuspojave (popratne pojave) koje može procijeniti samo liječnik. U slučaju da se lijek (bilo koji) uzima kada je to zabranjeno on može napraviti više štete nego koristi. Iz navedenih razloga tek vrlo mali broj lijekova moguće je kupiti bez recepta, a u njih ne spada Reductil.

Teda

Poštovani !
Ja kao osoba koja ima višak kila moram reći da ITM često (kao u mom slučaju) nije pokazatelj koliko kilograma se zapravo mora skinuti. Moj ITM je 28. Visoka 160 cm a teška 72 kg. Svi mi kažu da bih bila idealna kada bi mi kilaža bila na oko 60 kg. Vjerujte - zbog "jabuka" konstrukcije tijela moja idealna težina je bila na 55 kg. Dali bi meni bilo dobro uzimati Xenical/Reductil jer sam nakon hormonske terapije radi neredovitog ciklusa sa kilaže od 55 kg u mjesec dana skočila na 65 kg. Kratko nakon toga ostala sam trudna i dobila sam dodatno 15 kg. - Zamislite to na moju visinu (čitati "nizinu" happy ). Nakon poroda sam jedva - jedvice skinula 8 kg (nakon 45 dana UN dijete). Na dijeti mi je dobro išlo ali kada sam ponovno počela raditi morala sam prekinuti diejtu jer nije bilo moguće držati se svih uputa. Na sreću nije se dogodio jo-jo efekt tako da ostajem na kilaži oko 72 kg. Ja ne znam zašto - ali meni kile stvarno ne idu dolje. Već nekoliko mjeseci ne večeram. Tokom dana imam jedan pravi obrok i 2-3 kao međuobroka ali tamo poslije 18 h ja ne jedem i 3 puta tjedno po pola sata vježbam (radi puno obaveza u obitelji i na poslu ne stignem više). Još nisam razgovarala sa dokotrom opće medicine vezano za neke od tableta (ali planiram) pa me zanima možete li mi Vi dati koji dobar savjet. Čitala sam da moj ITM već blago utječe na moje zdravlje (tako se i osjećam) ali mi se kao preporuča da trebam skinuti samo 5 kg ?????????? Molim Vas pomozite !!!!! Do prije samo 3 godine sam izgledala normalno a sada sam debela i ne znam više kako da sama sebi pomognem jer sam se trudila i kada ništa nije bilo učinkovito ja više nemam niti motivacije niti vremena (na moju veliku žalost).

Tužna mlada mama iz Zagreba

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Vaš ITM je 28,13 kg/m2 i s obzirom da je gornja granica za žene je 24 kg/m2 (na visinu od 160cm– 61,5 kg), maksimalno 25 kg/m2 (na visinu od 160cm– 64 kg) a idealan ITM za žene 22 kg/m2 (na visinu od 160cm – 56,5kg) trebali bi skinuti 10-tak kilograma. Dakle idealan ITM se poklapa i sa Vašim opažanjima. Unatoč tome ja bih Vam preporučila blagu hipokalorijsku dijetu i puno kretanja za početak (o navedenoj temi dosta je već pisano na forumu). Također 1 obrok nije dovoljan, trebali bi imati 3 obroka i 2 međuobroka a kretanje bi trebalo biti svakodnevno barem pola sata (možda je moguća preraspodjela vremena ili odlazak na posao biciklom ili pješice?). U svakom slučaju morate biti uporni a ako stvarno uz 1300 kcal/dan (bez dodatnih skrivenih kalorija, npr. gazirani, zaslađeni sokovi, grickalice i sl.)i redovito kretanje ne budete gubili na težini biti će potrebno napraviti i neke dodatne pretrage. Ako želite da Vam dostavim upute za uravnoteženu hipokalorijsku dijetu, možete mi ostaviti na forumu adresu. Ona nije čudotvorna ali takve nažalost (ili sreću) niti ne postoje (o brzim dijetama također je već bilo dosta govora) no dovodi do gubitka 1-2 kg/mj što i je jedna od premisa zdravog mršavljenja. Za sada kod Vaš ne bih preporučila uvođenje lijekova.

inesbilic

Hay
Imam 24g,visoka sam 174cm,85kg.Prije trudnoće sam imala idealnih 63-64kg.NAKON trudnoće mi je ostalo svih 20kg viška.Čula sam za xenical i reductil-večeras.Pa me zanima.Gdje se može nabaviti i je li učinkovit kako kažu?
hvala

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovana
Nisam sigurna što ste čuli o Xenicalu i Reductilu ali definitivno su to jednina 2 lijeka koja postoje za liječenje prekomjerne tjelesne težine/ debljine i učinkoviti su. Za razliku od njih postoji još velik broj ljekovitih pripravaka (ali ne lijekova!) koji se mogu nabaviti u ljekarnama čija je učinkovitost i sigurnosni profil vrlo često upitan ili nedovoljno poznat. Stoga ako trebate ili namjeravate uzimati neke pripravke jedino što bi Vam preporučila su Xenical ili Reductil (naravno potrebno je detaljnije provjeriti indikacije/ kontraindikacije kod Vas)
Navedeni lijekovi nalaze se na dopunskoj listi HZZO i mogu se prepisivati uz nadoknadu dijela troškova od HZZO-a samo za pretile bolesnike sa šećernom bolesti tipa 2, s ITM >35 kg/m2, po preporuci specijalista endokrinologa ili dijabetologa. Za sve ostale kod kojih su lijekovi indicirani bolesnik snosi cjelokupni iznos troškova. Ukoliko Vaš liječnik obiteljske medicine nema iskustva s liječenjem prekomjerne tjelesne težine/debljine zamoli te ga da Vas uputi u jednu od ambulanta za liječenje pretilosti.

Srdačan pozdrav

dra780ica

Pozdrav prije svega!

Imam toliko pitanja pa mi je najbolje da krenem od početka. 1996 i 1999 imala sam operacije jajnika koji su mi nakon toga ostranjeni. Od '99 pijem trisekvens (neznam kako se točno piše ali tako se zovu). Nakon godini i pol sam se počela debljati sa 58 sam stigla na 68 a da to nisam ni osjetila. 2003 god sam otišla u Vuk Vrhovec na kontrolu hormona jer sam se do tada udebljala 22 kile. Liječnik koji me je primio uzeo je moje podatke popipo me dva puta po trbuhu i rekao da mi je to sve od hrane. Ja se sa time slažem ali bih ipak voljela da me je pitao šta jedem, kad jedem, koliko jedem. Nakon toga razočaravajućeg iskustva više nisam tražila pomoć liječnika nego sam sama pokušala dijetama i vježbom da si pomognem ali bez uspjeha. Probala sam par dijeta ali sam zbog bolova u želudcu i žgaravice odustala. Nakon prestanka sa bilo kojom dijetom izgubljene kile bih vratila i još par dobila. Sada nisam na nikakvoj dijeti ustvari već godinu dana nisam na nikakvim dijetama i sada imam 98kg. Jednostavno sam izgubila volju za bilo kakvim dijetama jer mi se uvjek sve duplo vrati a to vidim i po svojim prijateljicama kad prestanu biti na dijeti. Moj ginekolog mi je dao uputnice za ponovni pregled hormona i kontrolu krvi. Još uvijek čekam rezultate pretraga a isto tako voljela bih čuti vaše mišljenje jer vidim da se vi time bavite i više razumijete.
Pošto želim a i moram poduzeti nešto sa tim svojim kilama opisati ču vam ukratko kakve su mi prehrabene navike. Najviše od svega mi se traži jesti slano i masno a poslje toga svega slatko. Doručkujem ponekad ali i to su većinom sendvići i jogurti jednostavno nemogu ujutro jesti ništa slatko ili pahuljice. Voće pojedem na silu nisam mu ljubitelj a trudim se pojesti svaki dan nešto i od povrća. Svjesna sam toga da moja prehrana nije nimalo zdrava a ni redovita ali koliko god da jedem uvjek sam gladna. U zadnjih pola godine sam počela jesti i kasno navečer što prije nikad nisam radila i to mi je još veća muka. Visoka sam 163 teška 98 i najviše kila imam u stomaku obujam struka mi je preko 115cm dok su mi noge ko čačkalice. Imam 31 godinu nisam nikada rodila. MOja pitanja za vas su:
1: dali ja smijem piti reducal ili xenical dok pijem trisekvens
2: koje od tih tableta bi bile bolje za mene ako ih smijem piti
3: dali se kile vraćaju nakon što se prestanu piti te tablete
4: kakve posljedice imaju za želudac jer stalno imam žgaravicu
5: i ako ih smijem piti dali mogu samostalno ili uz kontrolu liječnika
6:dali uz njih moram držati neku dijetu i ako da kakva bi bila najbolja

To je sve nadam se da da ćete mi moći pomoći. Hvala puno pozdrava.
P.s ako smatrate da će mi bolje od tableta pomoći razgovor s psihijatrom slobodno mi recite.
Hvala.

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovana
Ne mislim da Vam treba psihijatar već ozbiljan, strukturiran pristup Vašoj bolesti kako sa liječničke strane tako i sa Vaše strane. Vaš indeks tjelesne mase je gotovo 38 kg/m2 i s obzirom na sve što ste naveli savjetovala bih Vam da se javite u jednu od ambulanta za liječenje pretilosti gdje će Vam nakon uzete anamneze, pregleda i eventualno potrebnih pretraga prepisati jedan od lijekova za liječenje debljine (Xenical ili Reductil). Uz liječničku pomoć i redovite kontrole morat ćete promijeniti malo svoje prehrambene navike (redovito 3 glavna i 2 međuobroka, više voća i povrća uz kalorijski unos od 1300, eventualno 1500 kcal) i redovito se baviti tjelesnom aktivnošću a u gubljenju kilograma pomoći će Vam i lijekovi. Lijekovi nisu čudotvorni ali su učinkoviti i pomažu u redukciji tjelesne težine. Svih dijeta i pripravaka, a naročito onih čudotvornih se klonite jer to nije dobar put ka dugotrajnije uspješnom mršavljenju, a može biti i opasan po zdravlje, i kao što ste i sami primijetili kilogrami se najčešće vraćaju, štoviše nakon što se organizam bori sa gladovanjem uz povratak na prehranu prije dijete više kilograma se vrati nego što ih je dijetom izgubljeno.
Odgovori na Vaša pitanju su – smijete piti oba lijeka (prema informacijama koje ste naveli, ali prije propisivanja liječnik će uzeti ciljanu anamnezu, napraviti pregled i ev. laboratorijske pretrage), kako navodite da ste stalno gladni vjerojatno će se započeti Reductilom, nakon prestanka uzimanja tableta potrebno je pripaziti da se kile ne vrate, sa žgaravicama ne bi trebali imati većih problema no do sada (inače bi trebali provjeriti zašto su žgaravice stalno prisutne), lijekove morate piti uz liječnički nadzor i na kraju dijetu morate držati (u ambulanti za pretilost možete dobiti primjerke jelovnika) jer višak kilograma je od hrane, ali uz lijekove će Vam biti lakše u tome ustrajati.

terezija 17

Poštovani!
imam 55 godina visoka sam 165 cm , a teška 84 kg. U posljednjih nekoliko mjeseci udebljala sam se gotovo deset kilograma , što mi stvara velike teškoće. od lijekova pijem euthyrox jednu tabletu dnevno od 100 i rawel SR jednu tabletu od 1,5 mg. Zanima me da li smijem piti xenical ili reducil ili oba zajedno. Molim vas pomozite mi svojim savjetom što da radim jer, stvarno ne znam kako da se riješim viška kilograma.
Hvala

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

S obzirom na navedeno Xenical smijete uzimati dok bi prije odluke o tome da li smijete uzimati Reductil trebalo provjeriti status hormona štitnjače i reguliranost tlaka. Ne regulirane vrijednosti hormona štitnjače mogle bi biti uzrok porasta tjelesne težine tako da je prvenstveno potrebno napraviti njihovu kontrolu (ukoliko nije nedavno učinjena).

DAMJANA6

Poštovani,
Imam 28 godina, 165 cm visoka, 88 kg teška, iza mene su dva poroda, carski rez.
U svakoj trudnoći sam dobila cca. 20 kg i svaki put mi ostalo 10 kg.
U drugoj trudnoći sam imala probleme s tlakom do 160/100. Sada je ok, do 140/90.
Muž smatra da nisam normalna ako mi treba liječnička pomoć za mršavljenje, al ja sama ne
mogu puno. Doma sam trenutno, na porodiljnom, i stalno samo po kući i usput jedem, grickam.
Ne vježbam i ne hodam ništa, skoro. Volim peći i jesti kolače, torte. Slatko me drži da nisam
totalno živčana od svega.
Pošto je moj BMI 32,2, smatram da imam pravo dobiti barem recept za lijek Xenical ili Reducil.
Zanima me koji mi preporučate pošto se teško kontroliram kod hranjenja.
Da li stvarno ti lijekovi djeluju ili ne postoji čudo iz pilule?
Da li da odem do liječnika i da li to nije sramota tražiti pomoć liječnika?
Unaprijed vam hvala.

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Pomoć nije sramota tražiti a da je smršaviti lako svi bi bili mršavi. Zato slobodno potražite pomoć liječnika i lijekova. Čuda ne postoje no lijekovi Vam zasigurno mogu pomoći no ne možete grickati, usput jesti i ne kretati se; drugi riječima morati ćete se i Vi pokrenuti. Morati će Vas držati gubitak kilograma a ne slatko. Za konačnu preporuku bih trebala uvid u lijekove koje uzimate i nalaze, ako je tlak pod nadzorom to ne bi bila kontraindikacija za Reductil no potreban je liječnički nadzor.

Buca

Poštovani,imam 25god.visoka sam 164 a teška 120 kg.Sa težinom se borim godinama,imam policistične ovarije,autoimuni hasymoto. Na terapiji Eutiroks 50ug sam goinu dana,imam nereovite menstruacije,tj.trenutno ju nemam već 3 mjeseca. Sve su to problemi kako mi kažu zbog kilaže,koju ja nemogu nikako skinuti.Prehranu sam skroz promjenila,jedem tri do četiri obroka dnevno,izbacila sam ugljikohidrate(kruh,tjesteninu,rižu,krumpir,sve slatko),u teretanu idem svaki drugi dan po dva sata već 5 mjeseci,a moje kile neidu dole,tj u tih 5mj. 2kg. Interesira me dali mogu uzimat reduktil bez obzira na svoju bolest,da li taj lijek išta pomaže,jer neznam više šta da radim i kome da se obratim. Pomozite. Hvala.

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Prema podacima koje navodite i ako su Vam hormoni štitnjače uredni mogli bi uzimati Reductil. S obzirom na dosta povišenu tjelesnu težinu savjetovala bi Vam da se svakako javite u neki od centara za liječenje pretilosti gdje će se Vaše stanje moći sustavno pratiti, liječiti i kontrolirati.

cleopatra1411

Poštovani, molila bih Vas odgovor na moje pitanje u svezi Xenicala.
Xenical mi je prepisan zbog mog visokog BMI (162 cm i 102kg). Sa pravilnom prehranom, manjim obrocima i Xenicalom kroz 2 tjedna izgubila sam 5 kg. Svjesna sam da to ima više veze sa prehranom nego Xenicalom. Uzimam i Tertensif SR za izlučivanje vode iz organizma jer jako otičem. Odmah u početku pojavila mi se ona najneugodnija nuspojava toga lijeka, masna i česta stolica. Ne želim biti neugodna, ali to zapravo niti nije stolica, nego samo ulje, intenzivno žute boje. Trajalo je čitava 2 tjedna.
Inače bolujem od PCOS-a i zbog neplodnosti i amenoreje u redovitoj sam ginekološkoj obradi. Kako sam trebala imati gin.pregled, 3 dana prije sam prestala uzimati lijek kako ne bih imala neugodnosti pri samom pregledu.
Tada mi je prepisan i Glucopgahge 850 mg x 2 iza obroka kako bi mi se možda kroz par mjeseci pojavila spontana menstruacija. Tada sam počela uzimati obje tablete u isto vrijeme, iza doručka i večere. Xenical uzimam još i iza ručka.
Sada ih već uzimam 2 tjedna ali više uopće nema te masne stolice. Niti jednom se nije pojavila. Da li taj metformin može poništiti učinak Xenicala? Nije mi jasno što se događa. Da li mogu nastaviti uzimati lijekove na isti način ili bih trebala korigirati nešto? Uopće više ne primjećujem izbacivanje masti, ono što je navodno jedini efekt Xenicala.
Unaprijed se zahvaljujem.

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Metformin ne može poništiti učinak Xenicala. Nuspojave Xenicala vremenom se mogu smanjiti i u potpunosti nestati a najvjerojatnije ste ipak počeli uzimati i nešto manje masnu hranu. Samo nastavite uzimati lijekove (Orlistat možete uzeti i neposredno prije jela).