Rak debelog crijeva

Ca recti (dukes B 1) C 20

lori55

Poštovani,

molim Vas za mišljenje o daljnjem liječenju mog oca (51 g.). 18.4. je bio na pregledu kod onkologa koji je rekao da nije potrebno daljnje liječenje, već samo kontrola za 6 mjeseci. Slažete li se s time?

O kojem stupnju bolesti se radi?

Hvala Vam na odgovoru.

Dg: Ca recti (dukes B 1) C 20
Hypertensio art. I 10

Op. 16.3.2009. Amputatio recti. Sec. Quennu- Miles, PHD

Bolesnik je primljen na odjel kirurgije radi kirurškog liječenje neoplazme rektuma.
Preoperativno je učinjena rektoskopija gdje je na 5 cm pronađen neopl. proces te su uzete probatorne ekscizije.

Postoperativno smo učinili nalaze:

Učinjen je MSCT abdomena i zdjelice nativno i uz primjenu kontrasta. Plučne baze, jetra, bilijarni sustav, gušterača, slezena, nadbubrežne žlijezde, bubrezi i mokračni mjehur su primjerenog izgleda.

Zadebljana je stjenka rektuma s lijeve strane, što upučuje na ekspanzivni proces u tom dijelu. Na uočava se širenje van kontura rektuma ili zahvačanja okolnih struktura. U abdomenu se ne uočava uvećanih limfnih čvorova ili ascitesa.

Na snimci torakalnih organa nema infiltrativnih promjena, uredan položaj CVK-a.

Iz lab. nalaza: GUK 5,5, urea 5,0, kreatin 107, jetrene probe u granicama referentnih vriednosti. CEA 1,2.

Nakon preoperativne pripreme bolesnika uočili smo abdominoperinealnu recekciju po Quennu-Milesu. Intraoperativno je nađen tumor ekstraperitonealnog dijela rektuma bez vidljivih znakova lokalnog ili udaljenog širenja. Zahvat je učinjen prema principima totalne mezorektalne ekscizije.

Nalaz biopsije:

Materijal je resecirani dio crijeva u vidu nepravilne tvorbe veličine 22x8 cm. Na 2 cm od jednog resekcijskog ruba je tumorsko zadebljenje stijenke od 1,5 cm koje se širi prema lumenu do 3 cm promjera.
Histološki je tumor građen uglavnom od cjelovitih te dijelom dezintegriranih atipičnih žlijezdanih tvorbi obloženih višerednim atipčnim cilindričnim epitelom. Tumor zahvaća mišićni dio stijenke (muskularis proprija) ali ne infiltrira u cijelosti u stijenku i pripadajući limfni nodusi nisu zahvačeni. Histološki se radi o dobro diferenciranom adenokarcinomu, histološki gradus G1.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Slažem se s mišljenjem onkologa koji je pregledao vašeg oca. Radi se o tumoru koji nije probio mišićni sloj stijenke crije niti se proširio u okolno tkivo ili limfne čvorove. Budući je odstranjen u cijelosti vjerojatnost lokalnog recidiva ili metastaza je vrlo mala te zato nije potrebno dodatno liječenje osim operacije.