Rak debelog crijeva

carcinoma recti, dukes c

Tijana777

Osoba operirana od carcinoma recti, dukes c, koja je prije operacije imala uredne tumorske markere kao i nakon nje, nakon završene terapije zračenjem bilježi nagli porast markera Ca 19-9 (u roku od 20-tak dana sa 33 na 209), pri čemu su ostali tumorski markeri, biokemijske pretrage krvi (uz izuzetak povišene sedimentacije), CT abdomena i toraksa te scintigrafija skeleta u potpunosti uredni. Opće stanje osobe je dobro.

Koje biste pretrage još svajetovali da se naprave kako bi se ustvrdio uzrok porasta tog markera te je li on nužno ukazuje na povrat bolesti ili pojavu metastaza?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Porast markera CA 19-9 ne ukazuje nužno na pojavu metastaza ili recidiva bolesti, ali je svakako nužan veliki oprez. Svakako treba razmišljati i o lokalnom recidivu te učiniti i CT-male zdjelice, a ako je oba žensko, onda i ginekološki pregled i eventualno transvainalni color Dopller. Ostale pretrage koje je moguće učiniti su magnetska rezonanca trbuha i PET-scan čitavog tijela.