Rak debelog crijeva

Molba za tumačenjem nalaza i savjet

zagorecForEver

Poštovani i cijenjeni,
lijepo Vas molim da napišete svoje mišljenje glede ovog patološkog nalaza koji slijedi:
Klinička dijagnoza: Adenocarcinoma colonis ascendentis
Patološka dijagnoza: Adenocarcinoma colonis ascedentis (Dukes B, Astier-Coller B2)
Vrsta materijala: 1. desni kolon sa tm

Nalaz:
U zaprimljenom materijalu terminalni dio iluema - duljine 9 cm, slijepo crijevo,, crvuljak i dio debelog crijeva duljine 21 cm s nešto okolnog masnog tkiva. U početnom dijelu uzlaznog debelog crijeva vidljiv je neoštro ograničenm egzulceriran tmor duljine oo 5cm, koji zadebljava stijenku i mjestimice se širi u okolno masno tkivo. Opisani tumor je površinskim dijelom parcijalno egzulceriran, a građen je od atipičnih žljezdanih tvorevina u vezivnoj, upalno infiltriranoj stromi. Tumorsko tkivo prožima sve slojeve stijenke crijeva i ponegdje infiltrira u masno tkivo uz crijevo, U reseksijskim rubovima tumor se ne nalazi,
U masnom tkivu uz crijevo nađeno je osam limfnih čvorova duljeg promjera od 3mm do 10mm u kojima se tumor ne nalazi.

**************
Ponovno lijepo molim za Vaše mišljenje i Vašu preporuku za daljnje liječenje jer se osoba trenutno nalazi doma na postoperativnom oporavku.

Zabrinuti
ZagorecForEver

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o srednje uznapredovalom visoko zloćidnom karcinomu debelog crijeva koji je prožeo čitavu stijenku crijeva i proširo se u okolno masno tkivo, ali još nije zahvatio limfne čvorove što je u datim okolnostima povoljan čimbenik. Dakle radi se stadiju Astlr-Coller B2. Izgledi za preživljenje 5 i više godina bez ikakavog liječenja su oko 77%. Ako se nakon operacije provede i adjuvantna kemoterapija koja sadrži 5-fluorouracil i leukovorin, tada se izgledi povećavaju za dodatnih 3%.Trebalo bi provesti 6 ciklusa kemoterapije od po 5 dana u razmacima od 4 tjedna.