Rak debelog crijeva

neo colonis rectosigmoidei

imogen

Poštovani dr. Tomek,
moja majka ima 63 god. i već duže vrijeme ima probleme sa krvavom stolicom, zbog čega se par puta obraćala porodičnom ljekaru, na što je dobila odgovor da se radi o hemoroidima 2. stupnja. Uglavnom se radilo o svježoj krvi u stolici, ali je bilo i tamne. Inače mama je u dobroj kondiciji i nije gubila na težini. Zadnji par dana imala je 2 tečne krvave stolice i zamolila je za uputnicu na colonoskopiju. Nakon pregleda kirurg je postavio dg. Neo colonis rectosigmoidei, rekao da se radi o tumoru i da će mama morati na operativni zahvat.

Molim Vas, da mi malo protumačite dg., vjerujem da ni Vi puno ne možete reći jer nije uradjen PH. Koje dijagnostičke metode očekuju moju mamu i šta Vi sve preporučate?
Ima li neka posebna prehrana u preoperativnom periodu?
Hvala!
Srdačan pozdrav!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o tumoru debelog crijeva u dijelu koji se nalazi na ulazu u malu zdjelicu. Na tom dijelu debelog crijeva su tumori i najčešći. Budući vaša majka krvari iz tumora operacija je nezbježna i relativno hitna. Najteža dijagnostička pretraga, kolonoskopija, je iza vaše majke. Prije operacije će još trebati napraviti CT-abdomena, Rtg. pluća, krvne pretrage i EKG što je potrebno i radi anestezije. Nakon oparcije će se znati koliki dio crijeva je tumor zauzeo i koliko se zapravo proširio i na temelju tih podataka će se odrediti daljnje liječenje.