Rak debelog crijeva

Peutz-Jeghersov sindrom

kjara

Postovani dr,
Pre otprilike 10 ak godina pocele su mi pigmentne mrlje na donjoj usni koje su se u medjuvremenu prosirile i na sluzokozu usne duplje.Zbog sumnje na polipe debelog creva, radjena je irigografija pre 3 godine, ali nisu pronadjeni.Medjutim dr je rekao da imam dolihokolon i da je sigma znatno izduzena, te da nije uspeo sve da vidi kako treba,a gastroenterolog mi je rekao i da sam kandidat za operaciju ukoliko se ne budem pridrzavala pravila ishrane, itd...Prosle godine sam imala krvarenje posle stolice, radjena endoskopija rektuma, nema polipa ali postoje unutrasnji hemoroidi.Leceno tabletama phlebodia-uspesno.Inace uvek imam problem sa stolicom, mada se stvarno hranim kako je dr propisao, jedini greh mi je jedna kafa dnevno i ponekad casa crnog vina-retko...Pre 2 dana sam bila kod dermatologa i on je potvrdio dijagnozu Peutsz Jeghersov sindrom, i preporucio da svake godine radim detaljan pregled creva, kao i da je bolest vrlo retka i nasledna.Zanima me koje pretrage treba da obavljam? I koji su jos potencijalno moguci tumori, osim debelog creva (na net-u sam nasla i da je moguc kancer jajnika, materice, jetre, pankreas i pluva? Molim za savet!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Peutz-Jeghersov sindrom je nasljedno autosomalno dominantno stanje. Osim pigmentacija po usnicama i sluznici probavnog trakta javlaju se u hamartomatozni polipi duž čitavog probavnog trakta. Hamartomi su benigni tumori koji se sastoje od normalnog tkiva organa u kojem su nastalil međutim ono mogu dovesti do komplikacija kao što su krvarenje i zapletaj crijeva(ileus). Takođes se kod osoba s tim sindromom u oko 40% javljaju želuca, tankog i debelog crijeva. U 50% slučajeva javlja se i karcinom dojke. Tumori ostalih organa kao što su jajnici, pankreas javljaju se rjeđe. Osim što trebate paziti na prehranu, trebate se podvrgavati redovitim periodičnim pregledima s ciljem ranog otkrivanja pojave najčešćih tumor. To znači da trebate svakih godinu do dvije učiniti mamografiju, gastroskopiju, kolonoskopiju, ginekološki pregled i ultrazvučni pregled jajanika s kolor Dopplerom i ultrazvučni ili CT-pregled abdomena.