Rak debelog crijeva

polip

dada

Pri kolonoskopiji nađen mi je polip na sigmi veličine 1 cm. PHD nalaz kaže da ima blaže do umjerene displazije i I/II stupanj, baze tumora u materijalu nije bilo. Moram do daljnjega svake godine na kolonoskopiju. Zanima me ta klasifikacija koju sam dobila i inače nešto više o polipima.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Polipi su izrasline tkiva koje strše u šupljinu crijeva. Dijele se u tri patološke skupine.: 1. sluzničke neoplastičke izrasline(adenomatozni polipi; adenomi); 2. sluzmičke neneoplatičke izrasline(hiperplastični, juvenilni, upalni polipi i hamartomi); i 3. submukozne/podsluzničke lezije(lipomi, limfomi, karcinoidi, pneumatozno-cistoidni polipi). Oko 70% svih polipa debelog crijeva su adenomatozni polipi. Njihova važnost leži u činjenici što 95% adenokarcinoma debelog crijeva nastaje iz adenomatoznih polipa. Postoji neprekinuti slijed od normalne sluznice debelog crije do adenomatoznog polipa(adenoma) i dalje do adenokarcinoma(raka debelog crijeva). Iz longitudinalnih studija praćenja razvoja tumora debelog crijea, ustanovljeno je da protekne prosjčno 5 godina do nastanka adenoma(adenomatoznog popipa) veličine do 1 cm iz normalne sluznice i sljedećih 5 godina do nastaka karcinaoma(raka) debelog crijeva. Prema tome, polipi debelog crijeva moraju se smatrati prekanceroznim lezijama i tako tretirati. U trenutku otkrivanja većina polipa su veličine <1 cm i svega 4% se tijekom vremena poveća. Međutim, 15% polipa u trenutku otkrivanja su veći od 1 cm i vjerojatnost je veća od 10% da u njima već postoji karcinom, odnosno displazija viokog stupnja ili teška displazija što je sinonim za karcinom in situ. Kod velike većine osoba polipi na sluznici debelog ceijeva nastaju slučajno(sporadično), a samo kod oko 1% osoba postoji porodična sklonost nastanu polipa, Familijarna Anednomatozna Polipoza(FAP). Kod tih je osoba i karcinom debelog crijeva znatno učestaliji. Velika većina osoba s polipima debelog crijeva nemju nikavih tegoba niti simptoma. Neprimjetan gubitak krvi stolicom kod osoba s polipima debelog crijeva može dovesti do manjka željeza u krvi. Samo kod vrlo malog broja osoba dplazi do očitog krvarenja iz debelog crijeva.
Kolonoskopija je metoda da se polipi otkriju dok su još manji od 1 cm i tada njihovo odstranjenje, za vrijeme kolonoskopije, znači i izliječenje.
U pogledu prevencije i primjene lijekova za spriječavanje nastanka polipa i posljedično raka debelog crijeva, randomozorani klinički pokusi su pokazali da nesteroidni protuupalni lijekovi(sulindak i acdetilsalicilna kiselina, mogu smanjiti učestalost ponovne pojave polipa kod osoba kod kojih je već dijagnosticiran polip debeleog crijeva. Od presudne važnosti je i ispravna prehrana koja sadrži malo životinjskih masti i visoki postotak vlakana biljnog porijekla(maslinovo ulje, integralne žitaricei povrće).

dada

Zahvaljujem na vrlo temeljitom odgovoru na moj upit o polipima. Sada me zanima koja je razlika između omentuma i peritoneuma, budući da ne nalazim zadovoljavajući odgovor u "običnoj" literaturi gdje se ti pojmovi definiraju samo kao "trbušna ovojnica" ili "potrbušnica". To mi je važno i zato se još jednom unaprijed zahvaljujem na Vašem trudu.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Peritoneum ili potrbušnica ili trbušna ovojnica je membrana koja obavija trbušnu šupljinu i organe smješetene u njoj. Omentum je nabor, odnosno duplikatura peritoneuma koja se proteže između jednog ili više organa u trbušnoj šupljini. Kada se kaže samo omentum ili Omentum najčešće se misli na veliki omentum koji se proteže od želuca do debelog crijeva i poput pregače visi s prednje strane crijeva dopirući sve do u malu zdjelicu.

Ana

Kažite mi molim vas da li se tumor na debelom crijevu katkada može napipati samom prstom ruke? Gdje su polipi u crijevu najćešće smješteni i jesu li tvrdi ili mekani?
Nadam se da čete odgovoriti na moja pitanja!

Unaprijed zahvalna!

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Polipi mogu biti smješteni bilo gdje u debelom crijevu. Ako su smješteni nisko u završnom dijelu crijeva mogu se napipati i prstom. Mogu biti i tvrdi i mekani, ali najčešće su elastični. Preporučam vam da odete na pregled liječniku kirurgu ili proktologu koji će razjasniti o čemu se kod vas radi.