Rak debelog crijeva

Ana

Molim Vas da mi odgovorite kakve šanse ima za ozdravljenje osoba kojoj je dijagnosticiran rak debelog crijeva, s metastazama na jetri. Osoba je operirana, čeka kemoterapiju. Ima 45 godina.
Hvala na odgovoru.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kada već postoje metastaze na jetri koje se ne mogu odstraniti/operirati, igledi za izliječenje su minimali, odnosno praktički ne postoje. Kemoterapijom se može produljiti život i ublažiti simptome.

sibenik-tonka

Poštovani,prvi put sam tu i molila bih Vas da mi odgovorite na sljedeća pitanja.Unaprijed se ispričavam ako je malo nepregledno i dugačko.

Otac je rođen 1950.g. dana 11.2.2010 mu je operiran rak debelog crijeva (patahistološki nazal sljedi) klinička dijagnoza:Ca rectosygmoidei materijal:1.recesirano crijevo,2.Prstenovi staplera.Nalaz 1.Materijal je recesirani segment crijeva duljine 12.cm unutar kojega se na podjednakoj udaljenosti od reznih rubova,nađe ulcerovegatativna tvorba promjera 5cm.Histološki navedena tvorba je srednje do slabije diferencijalno tumorsko tkivo građeno od nepravilnih žljezda obloženih atipičnim epitelnim stanicama koje u perifernim djelovima tumora produciraju obilnu ekstracelularnu sluz.Tumorsko tkivo zahvaća čitavu stijenku te infiltrira okolnu mast.Resekcijski rubovi su uredni.Iz perikoličkog masnog tkiva izolira se 11 limfnih čvorova od kojih su 4 infiltrirana metastatskim tumorskim tkivom.2.Materijal su prstenovi staplera promjera 2,8 i 2,4 cm u kojima se ne nađe tumorskog tkiva.Dijagnoza 1.ADENOCARCINOMA(Dukes C) c20 (m8140/3).Nakon operacije otpušta se kući dobro se oporavlja.Nakon razgovora s onkologom napravili smo PET/CT DANA 2.3.2010 nalaz: Učinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih djelova natkoljenica.U lijevoj moždanoj demisferi vidljivo veće područje smanjenog nakupljanja FDG-a koje odgovara T-om opisanoj encelefalomacijskoj zoni.U području vrata i toraksa ne registrira se pojačanog nakupljanja FDG-a.Jetra ne homogeno prikazana,no bez fokalnog nakupljanaj FDG-a U CT-om opisanom retroperitonealnim I.č.kao i drugdje u prikazanim dijelovima tijela ne registrira se se patahistološkog nakupljanja FDG-a.Zaključak:UČINJENI pet/ct snimanjem nije se registriralo patahistološkog nakupljanja FDG-a koje bi ukazivalo na aktivnu malignu bolest,nalaz je u granicama fiziološke normale.U području CT-om opisanih lezija jetre ne registrira se nakupljanje FDG-a("hladne zone"blunkšto ukazuje na benigni karakter istih(lezija u VII segmentu moguće hemangiom).12.3.primili smo prvu kemoterapiju,i sve je bilo u redu do treće kemoterapije inače radi se o bolesniku koji se liječi po dg.Adenocarcinoma rectosigmoidei,meta lymphonodi(Dukes C),koji prima adjuvantnu kemoterapiju po Mayo protokolu (5-Fu/Lv),deseti dan po prestanku kemoterapije je hospitaliziran poradi febriliteta TT 38C.Kontrolnim labar.nalazima verificirana postkemoterapijska leukopenija i granulocitopenija poradi čega je bolesnik opserviran.Kako je i dalje bio visoko febrilan,imao obilno dijareje,a lab nalazi ukazivali na daljni pad leukocita i granulocita,bolesnik je hospitaliziran.

Osobna amneza 2002.prebolio CVI motorna afazija,hoda uz pomoć štapa.Ljekovi Gopten 0.5mg 1x1,Andol 100,Prosure 2 tetrapaka dnevno.Funkcije:mokrenje uredno,stolica od jučer obilni proljevi gr III.Alergije na ljekove negira.

Iz statusa:
Pokretan uz pomoć štapa,kontaktibilan,orjentiran u vremenu i prostoru,kardiorespiratorno kompenziran,febrilan tmax:38.5,umjereno uhranjen,koža i vidljive sluznice dobro prokrvljene i vlažne L.Č 0.RR 120/80mmHg,c/p 81/min
Cor:akcija ritmična,tonovi jasni be šuma
Pulmo:perkutorno jasan plućni zvuk,auskultatorno normalan šum disanje difuzno
Abdomen:u razini prsnog koša mekan,bezbolan na palpaciju,organomegalije ne nalazim,peristaltika čujna,LS bezbolno obostrano.
Ekstremiteti bez edema,pulzacije perifiranih arterija palpabilne.
Iz nalaza
Labaratorijski nalazi 27.5.
Leu 1.6,Erc 3.62,Hgb 113,Htc 0.330,MCV 90.4,MCH 31.3,Trc 129.
DKS 7,6% seg.,11.4%eos,0.2%bas,Sed 20,GUK 7.0,urea 2.7,kreatinin 76,AST 16,ALT 25,Na 140,K 3.0,ci 105,CRP 99.7,PV 0.51,INR 1.40 fibrinogen 5.4
28.5.
Leu Leu 2.2,Erc 3.70,Hgb 113,Htc 0.34,MCV 92.1,MCH 30.5,Trc 161.
DKS gran 0.4% ,GUK 6.4,urea 1.9,kreatinin 97,Na 142,K 3.3,CRP 195.7
29.5.
Leu 4.7,Erc 3.35,Hgb 104,Htc 0.300,Trc 214,gran 2.2%,Na 142,K 3.5,CI 103,CRP 241.8,
30.5.
Leu 11.3,Erc 3.4,Hgb 104,Htc 0.300,Trc 263,gran 68.5.% mono 1.4%,Na 141,K 2.8,CI 105,CRP 179.5.,
02.06.
Leu 11.7,Erc 3.56,Hgb 110,Htc 0.32,Tr 415,gran 8.1.% ,Na 141,K 3.6,CI 108,CRP 14.8
EKG sinus ritam 80/min
RTG srca i pluća (25.5.).Na snimci pluća i srca vidi se uredna prozračnost plućnog parenhima.Svježe infiltracije nema.Hilusi su vaskularni.Baze slobodne.Srčanožiljna sjena morfološki je u granicama normalnoga.
Preporuka infektologa:Maxipime/ex
MERONEM 4x1gr I.V.+2x1gr.I.V.
Hemokulture 26.5.,kontrolne hemokulture,urinokulture,bris nosa sterilno
Dijagnoza:
Agranulocytosis post chemoterapiam
St febrilis,Diarrhoea post chemoterapiam,Ca restosigmoidei,St post ICV Haemiparesis lat dex.Aphasisa motorica
Zaključak:
Bolesnik se hospitalizira poradi isokog febriliteta,postkemoterapijski uzrokovane granulocitopenije i proljeva.Tijekom boravka ordiniraju se infuzije kristaloida,Neupogen,te parenteralno antibiotik,Maxipime I.V. u prvoj liniji empirijske antimikrobne terapije.Kako ni nakon 48h nije došlo do kliničkog poboljšanja nastavilo se lječenje drugolinijskom empirijskom antimikrobnom terapijom Meronom i Edicin I.V. nakon čega je došlo do poboljšanja kliničke slike i lab.nalaza.
U više navrata uzete hemokulture,urinokulture,brisevi kojima nije objektiviziran uzročnik.Daljnji tijek boravka protiče ureno,te se otpušta u poboljšanom stanju na kućno lječenje.
14.6.posjet onkologu
Kontrolni pregled
Opće stanje dobro,ECOG status 1.Danas afrebrilan,stolica uredna.
Unatrag 5-6 dana bilateralni peritibilalni endem,prošli tjedan imao temperaturu do 37.5 kroz 2 dana.nakon toga afebrilan.Teže tolerira napor.
Lab.nalazi.
Sedimentacija eritrocita 1h=30(H)(mm/3.6 ks),Lukociti =7.7(x09/L)Eritrociti=3.68(L)(x1012/L)Hemoglobin =109(L)(g/L)Hematokrit=0.346(L)(L/L) MCV=94.2 MCH 29.6,MCHC 314,RDW 16.7 HDW 30.5 trombociti 657(H)(x109/L),MPV 7.3 NEUTROFILNI GRANULOCITI 61.3 ,euzinofni granulociti 0.3()(rel%)Bazofilni granulociti 0.4()(rel%)Monociti 6.5()(rel%),Limfociti 31.5()(rel:%)Neutrofilni granulociti 4.7()(x109/L)Eozinofilni granulociti 0.0()(x109/L)Bazofilni granulociti0.0()(x109/L) Monociti 0.5()(X109/L)Limfociti 2.4()(x109/L)Nesegmentirani granulociti 3.0(H)(rel:%)Segmentirani granulociti 61.0()(rel%) Eozinofilni granulociti=0()(rel.%)Bazofilni granulociti=0()(rel.%) Monociti=10.0()(rel.%)Limfociti=26.0()(rel:%),GUK 4.8,urea 2.9,kreatinin 74,bilirubin 13.2,AST 27,ALT 16,GGT 18,Na 143,K 5.1. Planira se nastavak lječenja 21.6. sa smanjenom dozom kemoterapije,što napraviti uzimati ili odustati od svega,previše nas je strah kako će reagirati i na smanjenu dozu.Hvala puno.
S poštovanjem

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Leukoneutropenija uzrokovana kemoterapijom je dosta česta komplikacija u tijeku kemoterapijskog liječenja. Koji puta se u takvom slučajevima znaju pojaviti ozbiljnije infekcije, febrilna neutropenija, kao što je to bio slučaj kod vašeg oca. Međutim, takve se komplikacije uspješno liječe antibioticima i neupogenom kao što je to učinjeno i kod vašeg oca. Obično se nakon toga kemoterapija nstavlja u sniženim/reduciranim dozama i ponovne komplikacije su rijetke. Obzirom da su kod vašeg oca limfni čvorovi bili zahvaćeni metastazam što značajno povećava rizik ponovne pojave bolesti, savjetovao bih vam da nastavite s adjuvantnom kemoterapijom.

Suprug ima 29 godina (bivši atletičar, ne pije, ne puši i zravo se hrani) i dijagnosticiran mu je rak debelog crijeva.
PHD nalaz:
Šest uzorka, tri su tumorsko tkivo građeno od tipičnih žljezdanih formacija obloženih atipičnim epitelnim stanicama. Tri uzorka su sluznica debelog crijeva s edemom lamine proprije te dosta mononukleara.
CT:
Ekspativni cirkularni stenozirajući proces sigmoidnog kolona s multiplim sekundarizmima u jetri, te manjom količinom ascitesa. Nema sigurno vidljivih uvečanih limfnih čvorova, ali je analiza otežana zbog male količine mazenterijskog masnog tkiva.
Dva mala nespecifična nodusa u plućnom parenhimu desno.
nalaz: Endoskopski i PH verificiran npl.proces sigmoidnog kolona s deseminacijom u jetri (bilateralno) i ascitesom.

Drugi tjedan ide na operaciju i ostranit će mu veći dio debelog crijeva i molimo se da uspiju tako da cijeli život nema vrečice. Jetru će operirat drugi put.
Nakon operacije ide na kemoterapiju.

Znam da životni vijek sa rakom ovisi o puno čimbenika i da ja relativan, ali molim vas za neku realnu statistiku o životu u ovom slučaju!!
Koji je to uopće stadij raka i da li je moguće da se jetra sama regenerira ? Zašto se i nju ne operira odmah?
I još samo jedno pitanje vezano uz kemoterapiju: koliko ona danas utjeće na spolne organe i koliko vremena će trebati okvirno porći prije nego bi mogli imati djecu?

Kako got bilo, naravno svi smo uz njega i borimo se svim silama. On je veliki optimist i ima cijelu vojsku obitelji i prijatelja koja bi sve učinila da se izlječihappy

matija7

Poštovani,radi se o mome ocu koji je 1952.godište Rađena mu je kolonoskopija u Sl.Brodi i odstranjen jedan polip˙(dobroćudni). Nakon 7 dana je pozvan na kontrolu i tad mu je rečeno da ima rak debelog crijeva.
Dijagnoza-C18 PHD- ADENOCARCINOMA COLI DUKES A,pT1.C18
Opis-Polipozna tvorba promjera 1 cm na užoj bazi.Histološki se nalazi tubolovilozni adenom građen resičastih i tubularnih formacija obloženih epitelom s displazijom visokog stupnja.Na nekoliko područja u sluznici se nalazi tumorsko tkivo građeno od polipozne tvorbe tumor probija mišićni sloj sluznice(muscularis mucosae) i plitko infiltrira podsluznicu(Haggitt level 2).Vaskularne invazije se ne nalazi. Na resekcijskom rubu je pravilna sluznica debelog crijeva,a invazivni dio tumora je od ruba resekcije udaljen 2mm.
Molim Vas da mi pojasnite o kakvom se stupnju raka radi,koliko je opasan i zašto se tu odmah nešto ne poduzme? Tati je rečeno da dođe za 2-3 mjeseca na kontrolu,a nije dobio nikakvu terapiju,zar nije trebao? Želim napomenuti da je i srčani bolesnik.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Odgovor za bezboje:
Kod vašeg supruga radi se o karcinomu u vrlo uznapredovaloj fazi, stadiju IV, a to je najuznapredovaliji mogući stadij. Od bolesnika s tim stadijem bolesti, samo 20-30% preživi dvije godine i dulje. Međutim ako kod vašeg supruga bude uspješno odstranjen rak debelog crijeva, a nakon kemoterapije i metastaze u jetri, tada ima znatno veće izglede. Kod oko 30% bolesnika kod kojih su nakon odstranjenja raka debelog crijeva i potpuno odstranjene i metastaze iz jetre, bolest se više nikada nije javila. Na istovremenu operaciju karcinoma debelog crijeva i metastaza u jetri liječnici se nisu odlučili jer bi to bio vrlo veliki i prerizični zahvat.

Odgovor za matija7:
Kod vašeg supruga je odstranjenjem polipa, koji je prešao u zloćudni tumor, odstranjen rak u potpunosti do u zdravo. U takvim slučajevima nije potrebno daljnje liječenje, osobito zato jer je tumor bio ograničen samo na poli i nije postojala niti zahvaćenost limfnih niti krvnih žila(bez vaskularne invazije). Ipak u takvim su slučajevim potrebne daljnje pomne kontrole, a to je kod vašeg oca i učinjeno, naručen je na kontrolu već za dva mjeseca. Tada će se vidjeti kakvo je stanje. Bude li tada stanje zahtjevalo neki daljnji postupak to će prvenstveno biti operaci, to jest odstranjenje tog dijela debelog crijeva i okolnih limfnih čvorova, a daljnje liječenje će biti određeno na temelju patohistološkog nalaza pri operaci odstranjenog materijala.
Prema svemu sudeći rak je kod vašeg oca otkriven na vrijeme u ranom stadiju, ali u krajnji čas. Za nekoliko mjeseci karcinom bi već vjerojatno infiltrirao stijenku debelog crijeva i tada bi stanje bilo znatno ozbiljnije.