Rak debelog crijeva

Rak debelog crijeva - nastavak lijecenja

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o zloćudnom tumoru debelog crijeva još ograničenom na stijenku crijeva. Dobro je da limfni čvorovi nisu zahvaćeni metastazama. Međutim zbog limfovaskularne infiltracije oko tumora bilo bi dobro provesti adjuvantnu kemoterapiju. Vaš otac može primati peroralnu adjuvantnu kemoterapiju kapecitabinom("Xeloda"blunk ili i.v. kemoterapiju 5-fluorouracil + leukovorin. I jedno i drugo liječenje se provodi u ciklusima, a ukupno liječenje traje 6 mjeseci.

markotm

Postovani doktore

Imam jednu nedoumicu u vezi prognoze bolesti kod moje mejke koja je operisana pre 18 dana od adenokarcinoma rektuma..Navodim vam patohistoloski izvestaj u celini:

1.dostavljen je rectum prom.95x50mm, na jednom kraju prisutno je prosirenje u kome je na preseku prisutan tumorski proces infiltartivnog rasta-neoplasticni process vrsi infiltraciju citave debljine zida 10br

2.mater.prom.20x18x15mm , u celosti, 5br

1.ADENOCARCINOMA RECTI,HG: II,NG: II, TUNICAE MUSCULARIS INFILTRANS.

HYPERPLASIA LIMPHORETICULARIS LYMPHONODI REACTIVA.

LIMFOVASKULARNA I PERINEURALNA UINVAZIJA NISU UOCENE NA ANALIZIRANIM PREPARATIMA.

NEPOPLASTICNI PROCES NIJE PRISUTAN NA RESEKCIONIM IVICAMA.

2.COLITIS CHRONIKA.

pTNM: T2No(0/1)Mx.

DUCES: A

ASTLER-COLLER STAGING: B1

Naime interesuje me da li oznaka No(0/1) oznacava da je samo 1 limfni nodus pregledan histoloski?Nije mi jasno zbog cega je to tako kada se svuda preporucuje-u literaturi da minimum 12 nodusa bude pregledano?Takodje,hirurg koji je vrsio operaciju nam je rekao da je on pri samoj intervenciji makroskopski pregledao vise nodusa koji nisu delovali izmenjeno...Ne mogu da poverujem da su patolozi pregledali samo 1 nodus ako im je dostavljeno vise s obzirom da se na osnovu 1 nodusa ne moze tvrditi da je stadijum No zar ne?

Takodje ,pretpostavljam da ce to onkolozima stvoriti nedoumicu o validnosti stadijuma s obzirom da odluka o daljoj primeni hemo/radioterapije zavisi od tacno i precizno odredjenog stadijuma...

I na kraju kakvo je vase misljenje(na osnovu ovih postojecih parametara) o daljem lecenju?Nisam naveo da mi je majka u dobi 52 godine od ranijih dijagnoza ima Nephrectomiu dex aa.XX,st.post histerectomia et adnexectomia aa XX...nije u insuficijenciji parametri bubrezne funkcije su u granicama normale...

Iskreno se nadam da cete me udostojiti odgovora jer sam u velikoj zebnji i brizi...Hvala unapred

Srdacan pozdrav

Marko

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

U pravu ste. 0/1 znači da je samo jedan limfni čvor pregledan i da taj nije bio zahvaćem metastazama. Zašto nije bilo pregledano 12 limfnih čvorova kao što bi totrebalo biti, morate za objašnjenje upitati kirurga koji je majku operirao i patologa koji je pregledavao patološkepreparate. Također steu pravu da će to stvoriti nedoumicu kod onkologa. Međutim u onkologiji je, u tom slučaju pravilo, da se zbog nedovoljnog broja pregledanih limfnih čvorova i nesigurnog podatka o zahvaćenosti limfnih čvorova metastazama shvati kao da su kod dotičnog bolesnika limfni čvorovi bili zahvaćeni metastazama i proveden takav način liječenja. U slučaju vaše majke to znači da bi trebalo biti provedeno združeno kemoradioterapijsko adjuvantno liječenje: zračenje zdjelice i istovremenakemoterapija s 5-fluorouracilom.
Inače, obzirom da seradi o T2 manja je vjerojatnost da su limfni čvorovi bili zahvaćeni tumorom i izgledi vaše majke za izlječenje su vrlo dobri,sigurno više od 90%, a uz provedenu adjuvantnukemoradioterapiju i 96-97%.

nikolazi

Poštovani doktore,

Nisma imao prilike da Vam se do sada zahvalim na odgovoru.

Imam dalje pitanje, a vezano je za nastavak lečena mog oca, koji je pre 3 meseca operisao rak debelog creva (dukes b, astler cooler b2, svih 10 pregledanih limfnih novusa su bez maligliteta, izražena limfoplazmatska invazija), a to je preporuka lekara koji su mu savetovali da koristi Todoxin, da posle 6 nedelja korišćenja uradimo tumor markere. Naime, onkološka komisija, koja mu je prepisala 5-FU/LV mu je napisala da tek posle svih 6 ciklusa, između ostalog, uradi i tumor markete CEA i CA 19-9. Todoxin je alternativni biljni lek, koji on koristi vec 6 nedelja. Obzirom da je moj otac i dalje jako poplašen i istraumiran, bojim se da u slučaju da mu marketi budu visoki da će ga to dodatno demoralisati. Da li uopšte da radimo markere ili ne? Da li povišeni marketi direktno i nesumljivo znači da se bolest vraća ili je matastazirala ili može, eventualnoi da znači i nešto 2.? Da li je bolje ipak sačetati kraj 6.ciklusa, da terapija da svoj puni efekat ili uraditi sada i šta raditi u slučaju da nalazi ne budu dobri? Da li ići kod hirurga, onlokoga...? Za kraj, kakve su Vaše stručne prognoze u vezi njegovor izlečenja (uzimajući u obzir sve gore navedeno) i mogućnost uklanjanja kolostome i vraćanja anusa. Inače, posle 2. ciklusa, osnovna krvsna slika mu je veoma dobra, a trombociti su skočili sa 92 na 116. Pretpostavljam da zaslugu za to ima i todoxin, ekomer i cvekla. Da li je to dobar znak ozdravljenja.

Puno hvala,

Nikola

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Izgledi vašeg oca su vrlo dobri. Prosječno preživljenje 5 godina i dulje bolesnika sa stadijem bolesti koji ima vaš otac je 70%-85%, ovisno o tome koliko duboko je tumor probio u okolno tkivo oko debelog crijeva, a to niste naveli. Nema nikakve potrebe da se markeri vade prije završetka adjuvantne kemoterapije, odnosno prije prve kontrole nakon završetka kemoterapije. Budući da limfni čvorovi nisu bili zahvaćeni tumorom, vjerojatnost da bi se bolest mogla brzo povratiti je vrlo, vrlo mala.

nikolazi

Poštovani doktore,

zahvaljujem se na odgovoru!
Samo još jedno dodatno pitanje, obzirom da ste naveli da je verovatnoća brzog povraćaja bolesti mala, da li to znači da je verovatno da će se bolest vratiti jednog dana (uzevši PH nalaz i sve ostale činjenice u obzir, kao i samu prirodu bolesti) ili postoji mogućnost da se bolest više nikada ne javi?
Hvala još jednom unapred doktore i pozdrav!

Tripoli

Postovani Doktore,

Nakon vaseg odgovora od 03.04.2010, te misljenja o nemogucnosti nastavka lijecenja Avastinom, izlazem vam detaljano primjenjene terapije i rezultate kontrolnih pregleda:

19.03.2010. Primio VI ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
26.03.2010. Primio VII ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
02.04.2010. Primio VIII ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
12.03.2010. nalazi CEA 39,87 CA19-9 XR 26,32.
09.04.2010. Primio IX ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.

Terapija pulmologa promjenjena umjesto Sintrom tbl 1X1/2, pije Aspirin Protect100 mg tbl 1X100 (INR 2,63 i a-PTT 42,20

16.04.2010. Primio X ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
12.03.2010. nalazi CEA 46,25 CA19-9 XR 32,03.
23.04.2010. Primio XI ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
30.04.2010. Primio XII ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
07.05.2010. Primio XIII ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
14.05.2010. Primio XIV ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
21.05.2010. Primio XV ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.

25.05.2010. MRI REKTUMA:
Na učinjenim sekvencama vidi se u području anastomoze intraluminalno zadebljanje koje je veličine svega 1 cm dužine, prisutni su znaci perirektalne fibroze, a u području mezorektalne fascije osobito prisutna fibroza koja se nastavlja u mezorektalni prostor sve do zida rejtuma. MRI uvećanih limfonoda se ne uoči. Sa MRI stanovišta radi se o znatnoj regresiji TM procesa rektuma nakon onkološke terapije.

28.05.2010. Primio XVI ciklus 5FU a 1000 mg pro inf.
02.06.2010. nalazi CEA 28,19 CA19-9 XR 23,37.
04.06.2010. Nije primljena terapija, povećane vrijednosti bilirubina.

04.06.2010. MRI abdomena:
Na svim učinjenim sekvencama i dalje se vizualizira jedna lezija u parenhimu jetre koja je ranije opisivana i danas pokazuje identične dimenzije kao kod predhodnog MRI nalaza veličine je 3,7 cm. Lezija ima tipične MRI osobine meta. Slezena i pankreas su normalno veliki, homogeni. Žučna kesa izgleda manja kontrahovana, nadbubrežne žlijezde normalno velike. Bubrezi urednog položaja veličine, širine parenhima sa nekoliko parapevličnih cista smještenih u renoalnom sinusu koje su maksimalno veličine do 2 cm. U retroperitonealnom prostoru signifikantno uvećanih limfonoda se ne uoči.
ZAKLJUČAK: Nalaz ukazuje na meta leziju jetre smještenu u VII i VIII segmentu veličine 3,7 koja nije povećala dimenzije u odnosu na prethodni MRI nalaz.

07.07.2010. nalazi CEA 30,80 CA19-9 XR 21,55.

13.08.2010. nalazi CEA 30,36 CA19-9 XR 26,80.

04.10.2010. Kontrolni CT toraksa:
Rađen je CT torakalnih organa nativno i postkontrastno sa prozorom za plućni parenhim i meka tkiva.
Na dobijenim CT skenovima vidimo u plućnom parenhimu lijevo parakardijalno i sprijeda ranije verificiranu mekotkivnu, dijelom spikuliranu areu koja je ranije verificirana kao nodus promjera 16x19 mm, na današnjem CT pregledu ista mjeri 31x28 mm.
U plućnom parenhimu lijevo apikalno straga sitni nodus promjera 6 mm, nešto kaudalnije nodus promjera 5,3 mm, desno apikalno sprijeda mm plućni nodus do 5 mm, te nešto kaudalnije ventralno od hilusa još jedan mm plućni nodus do 5 mm. U medijastinumu nekoliko sitnih limfonoda ispod granične veličine.
Na skenovima kroz područje gornjeg abdomena u desnom režnju jetre u postkontrastnoj, arterijskoj fazi uoči se hipodenza area koja posebno rubno podiže denzitet ali obzirom da pregled nije rađen ciljano za područje jetre nije urađena parenhimska faza tako da se preporučuje dalja dijagnostička obrada – uraditi eho pregled jetre te MRI jetre.
ZAKLJUČAK:
CT nalaz ukazuje na progresiju ranije opisanih promjena u plućnom parenhimu, nodus koji je na CT pregledu rađenom 16.03.2010.mjerio 16x19 mm, na današnjem pregledu mjeri 28x31 mm, uz obostrano vidljiva po dva mm plućna nodusa u plućnom parenhimu.
Opisana promjena u desnom režnju jetre zahtijeva dalju dijagnostičku obradu obzirom da pregled nije rađen po protokolu za jetru – uraditi eho jetre te MRI jetre.

06.10.2010. MRI rektuma:
Pregled je rađen na aparatu 3 Tesla sa odgovarajućim protokolom. Per rektum aplicirano eho gel Na učinjenim sekvencama se vidi intraluminalno zadeljanje na dužini cca 1 cm koje strši u lumen 1 cm, a također vidljiv edematozan zid ostalog dijela rektuma sa veoma izraženom perirektalnom fibrozom. Može se reči da je nalaz približno sličan prethodnom od 25.05.2010.

12.10.2010. MRI abdomena:
Pregled je rađen na aparatu od 3,0 Tesla sa sljedećim sekvencama T1SE transverzalno, nativno i postkontrastno, T2TSE transverzalno.
Na učunjenim presjecima kroz gornji abdomen jetra je odgovarajučeg smještaja i veličine. Neposredno subdijafragmalno u parnhimu desnog režnja jetre prisutne su dvije cistoidne lezije koje su promjera oko 1 cm.
Ranije opisivana lezija ispod kupole dijafragme u desnom režnju na današnjem pregledu je promjera 7,6 cm miješanog intenziteta signala i inhomogeno se imbibira kontrastom. Slezena urednog smještaja, veličine, homogena. Pankreas ne izgleda uvećan. Nadbubrežne žlijezde su urednog oblika i veličine. Bubrezi urednog smještaja, veličine i širine parenhima. Retroperitonealne limfne žlijezde ne izgledaju uvećane.
ZAKLJUČAK:
Nalaz ukazuje na i dalje prisutnu veliku leziju u parenhimu desnog režnja jetre koja pokazuje znatnu preogesiju u veličini u odnosu na raniji nalaz te najvjerovatnije predstavlja meta leziju. Kranijalno od iste u desnom režnju jetre se vide jop dvije manje lezije promjera oko 1 cm koje imaju iste karakteristike cističnih formacija.

13.10.2010. nalazi CEA 255,83 CA19-9 XR 57,51.

Pacijent se trenutno dobro osjeća, nema nikakvih bolova, u potpunosti pokretan, ima urednu i normalnu stolicu, pun daljeg života. Inače je višegodišnji dijabetičar i prima inzulin.
Jako smo uplaseni rezultatima poslijednjih nalaza obzirom da su markeri jako poviseni te vidljiva progresija promjena na jetri i plucima. Najljubaznije vas molim za savjet oko narednih terapija. Obzirom na prekid uzimanja Avastina od skoro godinu dana, moze li se sada nastaviti sa Avastinom i imate li mozda neki drugi savjet.

Najiskrenije Hvala na Razumijevanju i savjetima koje ste nam dali do sada.

lferenc

Poštovani doktore Tomek,

molim Vas zamišljenje (nastavak na vaš odgovorod23.04.2010. godine). Nakon što je moja supruga 05.07.2010. godine primila 16 ciklusa kemoterapija, upućena je na pet/cet snimanje u zagreb gdje je utvrđeno siijedeće:

učinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih dijelova natkoljenica.

pojačano nakupljanje aktivnosti vidi se u timusu, SUV max=4.1.
pojačano nakupljanje aktivnosti vidi se dijelom uz lateralnu kontru jetre, SUV max=4.1.
pojačano nakupljanje glukoze vidi se u nekoliko čvorova uz i ispred lijevog m.psoasa, SUV max=4.2., te u nekolko nodoznih intrategmentalnih lezija u zdjelici iznad mokraćnog mjehura te u masnom tkivu uz vijuge crijeva, SUV max=5.1.

u ostalim dijelovima tijela nije se registriralo nakupljanje patoloških FDG-a

DIJAGNOSTIČKI CT:

pregled izveden u arterijskoj i venskoj postkontrastnoj fazi uz peroralnu primjenu Gastrografina.

stanje nakon totalne kolektomije s protektivnom ileostomom, te uteroaneksektomije i peritonektomije. provedena kemoterapija.

intrakranijalno nema sigurnih vidljivih meta lezija. inveterirana cerebralna vaskuralna lezija promjera 0,7 cm lijevo u području bazalnih gangalija. u području vrata uredan izgled visceralnih struktura.

intrapulmularno desno u srednjem režnju kalcifikat promjera 0,4 cm. lijevo bazalno pločasta etelektaza. uredna struktira i prozračnost ostalog plućnog parenhima, plauralni prostor slobodan, u gornjem medijastinumu vidljiv ostatni timus promjera 2,5x1,8 cm. nema vidljivih uvećanih limfnih čvorova.

intraabdomenalno se ne nalazi ascitesa.
normalno oblikovana pravilnajetra sa oko 1,2x0,7 velikom ekstrakapsularnom postkontrastno hipodenznom lezijom na granici IVb i V segmenta u nivou fundusa žućne vrećice te 0,8 cm ekstrakapsularno lateralno u VI segmentu.

u području velike i male zdjelice nekoliko 1-1,2 cm velikih mekotkivnih peritonelanih depozita uz vijuge crijeva, te oko 1 cm intrategmentalno medijano suprapubično.
u području resekcije bataljka rektuna nema vidljivog ostatnog ili recidivnog procesa, kao niti uvećanih regionanih limfnih čvorova.

žućna vrećica normalne veličine i debljine stijenka, uredne strukture i denziteta sadržaja bez vidljivih konkremenata.
slezena normalne veličine i oblika, uredne strukture i denziteta parenhima.
gušteraća reducirane debljine parenhima , bez dilatacije pankreatičnog vod održanog okolnog masnog tkiva.

nadbubrežne žlijezde normalne veličine i pravilne forme, uredne strukture i denziteta željezdane strome. primjereno veliki i pravino oblkovani bubrezi normalne debljne i strukture parenhima. pravilan oblik i normalna širina pijelokalcionalonog sustava obostrano.
mokraćni mjehur pravilnog oblika i normalne debljine, uredno strukturirane stijenke, bez vidljivih intraluminalnih lezija ili konkremanta.
nema vidljivih uvećanih retroperitonealnih limfnih čvorova.

zaključak:

pojačani metabolizam glukoze u goe opisanim abdominalnim i zdjeličnim nodoznim lezijama - peritonelanim depozitima, ukazuje na sekundarizme.

pojačani metabolizam FDG-a uz koveksitet jetre, gdje se CT-om vide ekstrakapsularni peritonealni depoziti, također upućuje na aktivnu malignu bolest.

pojačani metabolizam glukoze u timusu također je u granicama fiziloške normale.

u ostalim dijelovima tijela se ne registrira patološka akumulacija FDG-a koja bu i ovom času ukazivala na metabolički aktivnu ili proširenu malignu bolest.

Onkološki konzilij je preedložio nastavak liječenja istim tretmanom još osam ciklusa kemoterapije.

Kakvi su po Vaše mišljenju izgledi za ozdravljene.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

bmbm7

U nastavku Vam šaljem otpusno pismo sa dijagnozom, PHD nalaz, te najnoviji CT nalaz nakon operacije. Nadam se da će te mi moći pojasniti CT nalaz, te dati neke upute glede kemoterapije.
Moram Vam napomenuti da sam nakon operacije provela još nekih tjedan dana u bolnici tromboze dubokih vena noge ( Phlebothrombosis profunda cruris dex.), sada svakodnevno pijem Martefarin i tjedna kontrola krvi. Zanima koliko tromboza i kemoterapija u kombinaciji mogu biti opasni.
OTPUSNO PISMO
Dijagnoza:CA COLI Descendentis METASTATICUM LYMPHONODORUM/DUKES D/ META HEPATIS:SEGMENTUM II; SEG.V ET LOBI CAUDATI.
DATUM OPERACIJE : 23.02.2011.g.
Operacija: LAPARATOMIA EXPLORATIVA MEDIANA; HEMICOLECTOMIA LAT. SIN. ET L-L TRANSVERSO-SIGMO ANASTOMOSIS (GIA 55);
LYMPHADENECTOMIA PARAAORTALIS ''EN BLOCK'';
HEPATECTOMIA PARTIALIS LAT.SIN.CUM METASTASECTOMIAM SEG. II; SEGMENTECTOMIA HEPATIS SEG. V CUM
METASTASECTOMIAM IPS. METASTESECTOMIA LOBI CAUDATI;
LYMPHADENECTOMIA PORTOCAVALIS; APPENDECTOMIA.PHD
DATUM OTPUSTA 08.03.2011.
Pacijentica ( 1953. Godište) se hospitalizira zbog operacije tumora debelog crijeva i meta .hep.
Operirali smo je 23.02.2011.nakon cjelovite prijeoperacijske pripreme. Post operacijski tijek je uredan uz antibiotika ( Ciprinol, Efloran) i simpomatika, primila transfuziju krvi.
22.2.2011.g. tm biljezi CEA – 7.69 ng/ml; CA 19.9 – 885.76 U/mol.
04.03.2011.g. laboratorijski nalaz:glukoza 6.1, ureja 2.9, kreatinin 47, urati 146, bilirubin uk 8.6, bilirubin dir.1.8, bilirubin ind. 6.8, AST 41, ALT 60, GGT 260, CK 32, CK-MB 4.4, natrij 135, kalij 3.8, kloridi 103,kalcij 2.24, magnezij 0.81, ukupni proteini 65, albumini 36, globulini 29, CRP 62.6, CEA 1.57, CA 19.9 67.46, leukociti 10.57, eritrociti 3.97, hemoglobin 111, hematokrit 0.344, MCV86.6, MCH 27.9, MCHC 322, trombociti 343, MPV 7.0,index raspod. Erc. 14.3.
Dana 08.03.2011. otpušta se kući u dobrom stanju. Kontrola kirurga za 7 dana. Onkološki pregled i tretman s PHD nalazom!
PATOHISTOLOŠKI NALAZ
Materijal je resecirano debelo crijevo dužine 29,5 cm, sa mezokolonom debljine 9,5 cm. Na udaljenosti 9,2 cm od bližeg resecijskog ruba uočava se polipozan tumor vel. 4.7 x 4.3 cm koji obuhvaća cijelu cirkumferenciju crijeva,na prerezu infiltrira sve slojeve stijenke i prodire u mast u dubini od 0.8 cm. Slobodni serozalni rub je makroskopski i mikroskopski bez promjena kao i lateralni resekcijski rubovi.
Mikroskopski tumorsko je tkivo građeno od nepravilnih žlijezda i resica obloženih atipičnim srednje diferenciranim cilindričnim epitelom. U tumoru se uočavaju opsežna područja nekroze kao i područja mucinozne diferencijac ije koji čine 10% tumora. Mjestimice se vidi peritumorska vaskularna invazija.
Tumor raste dijelom ekspazivno, a na periferiji tumora se vidi infiltracija u smislu pupanja ( pojedinačne atipične epitalne stanice infiltrativna rasta).U perikoličnom masnom tkivu nađe se 10 limfnih čvorova, od kojih su 4 prožeta metastatskim tumorskim tkivom pri čemu je promjer najvećeg limfnog čvora zahvaćenog tumorom 0,7 cm, te dva odvojena infiltrata u masnom tkivu promjera 2 i 4 mm.
2. Materijal je segment jetre vel. 7,5x8x5,5 cm, dijelom razrezan, u čijem se centralnom dijelu uočava tumorski čvor vel.4,2x3,8x3,5 cm.
3. Materijal je segment jetre vel.4,8x3,5x3 cm, u čijem se centralnom dijelu uočava čvor vel. 3,2x3x1,8 cm. Mikroskopski , vidi se tumorsko tkivo istovjetne građe kao što je i ono opisano u materijalu pod 1.
Niti u ovom materijalu niti u materijalu opisanom pod 2 tumor ne dopire do resekcijskih rubova.
4. Materijal je isječak tkiva jetre vel. 3,5x1,7x1,5 cm, u čijem se centralnom dijelu uočava metastatsko tumorsko tkivo istovjetno onome koje je opisano u materijalu pod 1. Tumorsko tkivo ne dopire do resekcijskih rubova isječka.
5. Materijal su 3 isječka tkiva označeni kao paraaortalni limfonodi vel. 2,5 cm i 1,3 cm i 1,5 cm.
Mikroskopski je riječ je o 3 limfna čvora od kojih su 2 u cijelosti prožeta metastatskim tumorskim tkivom.
6. Materijal je crvuljak dužine 8m3 cm, promjera 0,8 cm, makroskopski i mikroskopski bez promjena.
1. ADENOCARCINOMA – DUKES D (NISKI GRADUS PREMA SZO)
ADENOCARCINOMA METASTATICUM LYMPHONODI (4 /10).
2.3.4. ADENOCARCINOMA METASTATICUM HEPATIS.
5. ADENOCARCINOMA METASTATICUM LYMPHONODI ( 2 /3 ).

CT abdomena 06.04.2011.
Nalaz i mišljenje:
Pregled izveden u arterijskoj i venskoj postkontrasnoj fazi uz peroralnu primjenu Gastro grafina.
MSCT abdomena i pelvisa pokazuje jetru nakon resekcije lijeve hepatektomije- vide se tri rubna hipodenziteta s klipsama promjera do 42 mm.U desnome režnju periferno vide se dva postmetastezektomijska hipodenziteta u kontinuumu promjera do oko 42 mm. Žučni mjehur bez vidljivih konkremenata. Intra i ekstrahepatalni žučni vodovi nisu prošireni. Uz donju šuplju venu nepodredno pred atrijalnim utokom vidi se limfni čvor promjera do 10mm. Perihepatalna mast uz resekcijsku zonu je zamućena.
Gušterača je uredne veličine i homogene strukture parenhima.
Slezena uredne veličine i homogene strukture parenhima.Obje nadbubrežne žlijezde uredne veličine i oblika. Uz lijevu nadbubrežnu žlijezdu se vidi limfni čvor promjera do 12 mm. Uz retroperitonealnu granicu lijevo vidi se područje zamućenosti i klipsa nakon limfadenektomije. Bubrezi glatkih kontura, uredne debljine parenhima koji je homogene strukture. Nema vidljivih znakova proširenja kanalnih sistema. Retroperitonealno se u renalnoj ezaži vidi PA limfni čvor promjera do 25mm. Vide se PK limfni čvorovi promjera do 12 mm. Vidi se stanje nakon lijevostrane hemikolektomije i LL transverzosigmoanastomoze. Područje anastomoze je neupadno.
Mokraćni mjehur je hipokstendiran.
Maternica i adneksa su bez posebnosti. Preponski limfni čvorovi su mastno izmijenjeni.
Duž kostura se ne vide suspektnosti.
Zaključak: kao u tekstu.
CT toraksa s I.V. kontrastomodoznih 06.04.2011.
Nalaz I mišljenje:
Pregled izveden u nativnoj I post kontrasnoj fazi.
MSCT toraksa ne pokazuje signifikantno uvećane aksilarne limfne čvorove. Unutar plućnoga parenhima nema vidljivih znakova infiltrativnih promjena niti vidljivih znakova nodoznih lezija. Bazalno se vide ožiljne promjene obostrano. U sredoprsju se vide demorfirani limfni čvorovi promjera do oko 13 mm. Vidi se bronhopulmonalni limfni čvor desno promjera do 14 mm.
Traheobronhalno stablo je prohodno. U prsištu nema slobodne tekućine.
Duž kostura se ne vide suspektnosti.
Zaključak: kao u tekstu.
Kemoterapija adjuvantna , kao preventivna nakon operacija ili se kemoterapija određuje prema prvotnoj prognozi prije operacije?
Unaprijed zahvaljujem

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući je kod vas bolest bila vrlo proširena i izveden je vrlo opsežan operacijski zahvat ipak iz navedenih podataka nije jasno da li je odstranjena sva tumorska masa iz organizma. Svakako bi bilo uputno, ako je dostupna, učiniti pET/CT pretragu i tek nakon nje odlučivati o vrsti kemoterapije. Ako PET/CT pretraga nije dostupna, tada bi trebalo, obzirom na proširenost bolesti, prije operacije računati kao da je dio tumorske mase ipak ostao u organizmu i primijeniti kemoterapiju kao za metastatsku bolest. Preporučio bih kemoterapiju koja uključuje oksaliplatin, 5-Fluorouracil, leukovorin i bevacizumab. Obzirom da uzimate martefarin kapecitabin je kontraindiciran.