Rak debelog crijeva

Stadij 4 kolorektalnog karcinoma

tod1

Poštovani doktore,

Pišem Vam u ime moje rođake koja je nedavno operisana od karcinoma rektuma, inače ima 40 godina.

Početkom ove godine javila se na internistički pregled zbog gubitka težine, povremene krvi u stolici i kašlja. UZV pregledom abdomena uočen je polip od 1 cm na zidu mokraćne bešike. Odmah je upućena urologu a preporučena je i rektoskopija.

08.02. je urađena TUR BT. Tumor je bio vilozni, 1,5 cm, retrotrigonalno u visine desnog ureteralnog ušća. PH analiza je pokazala CARCINOMA VESICAE URINARIAE TRANSITIONAL CELL GRADUS I.
Na otpustu je urađena rektosigmoidoskopija, koja je pokazala na 3-5 cm od anokutane linije ulceroznu promjenu. PH analiza je bila ADENOCARCINOMA INTESTINI CRASSI GRADUS II.

Preop.nalazi-3 lab.analize, tm markeri CEA i Ca 19-9, RTG pluća, UZV abdomena, ginekološki pregled, ginek.UZV, kolposkopija nisu pokazali raširenost bolesti. MRI male karlice i endorektalni UZV su pokazali T2 tj. T3 lokalnu raširenost tumora.

26.03.nakon 3 dana tzv. flash radioterapije urađen je op.zahvat.Dijagnoze sa otp.liste su:

Adenoinfiltratio recti cum infiltratio fac.post.vaginae
Infiltratio in hepate(mnogo metastaza, od 5 mm do 5 cm u skoro svim segmentima)
Cystae ovarii bilaterrales
Op:Laparotomia explorativa
Colostomia bilateralis

Moja pitanja za Vas su:

1.Koliko je česta pojava 2 primarna karcinoma odjednom kod mlađe osobe? Nema porodičnu anamnezu za maligne bolesti, niti faktore rizika za ova 2 karcinoma.

2.Kako je moguće da ništa nije ukazivalo na toliku raširenost bolesti? Ili se bolest razvila u tako kratkom vremenu od dijagnoze do zakazivanja termina operacije?Jesu li adenokarcinomi rektuma toliko agresivni?

3.Šta dalje? Onk.konzilij je preporučio sistematsku palijativnu terapiju. Čekamo drugi konzilij 19.4.koji će odlučiti o konkretnom izboru citostatika, zračenja i event.primjeni Avastina.
Shvatam da je u pitanju stadij 4 i da je petogodišnje preživljavanje 0-7%. Kakve su joj šanse sa i bez hemioterapije?Da li je radioterapija bolji izbor?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o vrlo uznapredovaloj bolesti s metastazama u jetri.U tom stadiju, stadij 4 kao što ste sami naveli, bolest je neilječiva. Bez ikakvog liječenja ima oko 30% izgleda da preživi godinu dana. Uz liječenje kemoterapijom i bevacizumabom("Avastin"blunk izgledi su značajno bolji. Uz takvo liječenje ima više od 50% izgleda da preživi dvije godine, a ako dođe do vrlo dobrog odgovora na liječenje tada su izgledi produljuju i do 3 godine.
Dva zloćudna tumora kod iste osobe mlađe od 40 godina javljaju se vrlo rijetko. Liječnik, onkolog bi trebao provjeriti rizične čibenike u obitelji i okolini da se zaštite ostali članovi obitelji.
Na žalost, glavna je karakteristika tumor da u ranoj fazi stvaraju vrlo malo simptoma, a kada se simptomi pojave tada je gotovo uvijek tumor već u uznapredovaloj fazi. Najraniji simptom tumora debelog crijeva je anemija, a tumora mokračnog mjehura krv u mokraći.