Rak dojke

biopsija -nalaz

margo11

Molim Vas je li možete da mi pojasnite ovaj nalaz biopsije,koji prepisujem u cijelosti ?

Makroskopski nalaz: primljeni bioptički materijal su cilindri dobijeni iglenom biopsijom desne dojke.
Patohistološka dijagnoza : B5b (malignant)
Klinički i radiološki podaci : multicentrični tumor u desnoj dojci
Vrsta pregleda : Simptomatski
Porodična anamneza : Nepoznata
Promjena veličine : Nije navedeno
Lokalizacija : Centralni segment
Aksilarni limfni čvorovi : Nepoznato
Bi-RADS : 5
Mikrokalcifikati : Prisutni
Imunohistohemijski profil : Da
HISTOPATOLOŠKI NALAZ : Najduži cilindar 3mm
Histološki tip : invazivni mamarni karcinom (duktalni tip)
DCIS : Odsutan
Mikrokalcifikati : Vidljivi
Gradus tumora : (Provizorni )
Tubuli : 3
Pleomorfija : 3
Mitoze : 14/10 hpf (2)
Nottingham histološki score 8/9 ( grade 3)

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nažalost, kod Vas je biopsijom desne dojke nađen karcinom. Što prije se javite svom kirurgu radi dogovora o daljnjim pretragama te nastavku liječenja.

margo11

Poštovani,hvala na Vašem odgovoru.Zaboravil sam naglasiti da se radi o osobi 1965 god.Urađen je operacija i Mastectomia radicalis dex.sec.

Stigao je patohistološki nalaz koji glasi :

invazivni mamarni karcinom (duktalni tip)
AJCC TNM : pT2N1a(2+/8)Mx
Resekcione margine slobodne od tumora
Prisutna ekstenzivna LVI
DCIS (10% volumena tumora) : NG3,solidni tip sa komedonekrozom i mikrokalcifikatima
Metastaze prisutne u 2+/8 aksilarnih limfnih čvorova(pN1a) Metastatski čvor je promjera 15mm i vieše 50% njegovog parenhima je replasirano tumorskim stanica.Ne uoči se perinodalne ekstenzije tumorskih stanica u masno tkivo aksile.

IMUNOHISTOHEMIJSKI PROFIL TUMORA:

ER: negativan
PR: negativan
Her-2/ neu: score 3+ (pozitivan)

Nakon ovoga majka je bila na Konziliju i stručno mišljenje je : Indicira se KT, terapija Herceptinom, zračenjem.

Molim za Vaše mišljenje i kakve su prognoze???
Unaprijed hvala. Pozdrav

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o tumoru koji se proširio na limfne čvorove pazuha. Hormonski nije ovisan a Her2 je pozitivan. To su sve lošiji prognostički pokazatelji. Bolesti za sada nema, odstranjena je kirurškim zahvatom ali je s obzirom na stadij i biologiju tumora potrebno provesti dodatnu kemoterapiju, terapiju Herceptinom i zračenje kako bi se smanjio rizik povrata bolesti.

margo11

Hvala puno na Vašem brzom odgovoru.
Srdačan pozdrav

margo11

Prepisujem Vam samo zakljucak sa CT nalaza abdomena i male zdjelice.Ako moze vase misljenje i prognoza .
Zakljucak:

Nalaz ukazuje na pleuralni izljev sa desne strane,promjenu u lijevoj dojci solidnog karaktera.U jetri promjene najvjerovatnije sekundarni depoziti.Slobodna tecnost u abdomenu i zdjelici.Zdepastija lijeva nadbubrezna zlijezda,ciste na bubregu lijevom.U maloj zdjelici slobodna tecnost imprimira mokracni mjehur.Napominju se promjene na kostima,najvjerovatnije sekundarni depoziti u trupovima kraljezaka,ali najvjerovatnije i na kostima zdjelice.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana
nažalost, ovaj nalaz upućuje na proširenje bolesti na kosti zdjelice i kralježnice i na jetru. Također pokazuje nakupljanje tekućine oko pluća desno te u trbuhu i zdjelici koje je vjerojatno posljedica širenja tumora.
S obzirom na biologiju tumora u obzir dolazi kemoterapija i anti Her2 terapija ali mogućnosti liječenja i učinkovitost terapije a samim tim i prognoza ovise i o općem stanju bolesnice. Ukoliko postoje bolovi u kostima, osim lijekova protiv bolova svakako bi bilo uputno provesti zračenje kostiju kralježnice i zdjelice.

!

Ne radi sr o nalazu ali zanima me stvar jedna u vezi biopsije.. Radilo je to mami, pa me zanima da li je normalno to što je dan nakon povraćala i imala temperaturu? Hvala na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
ne znam o kakvoj se biopsiji točno radi, da li se radilo o biopsiji iglom ili otvorenoj biopsiji pod anestezijom- lokalnom ili općom te što je majka dobila protiv bolova. Povraćanje se može javiti kao nuspojava lijekova protiv bolova, npr. tramadola ili kao nuspojava anestezije ali sama biopsija ne izaziva povraćanje. Temperatura je najčešće znak upale, koja može i ne mora biti povezana s biopsijom. Ako je dojka, odnosno područje toplo, crveno i bolno, svakako se javite operateru.

!

Nije mi mama puno govorila o tome, samo mi je rekla da joj je vadilo biopsiju iz kičme i da joj je bilo užasno dok je to radilo.. Sutra ću kontaktirati njezinu doktoricu koja je vodi pa ću se malo bolje raspitati.. Hvala vam puno na odgovoru!