Rak dojke

ca mammae sin.

duje

poštovani,

u 6. mj. obavila sam mastektomiju lijeve dojke s rekonstrukcijom iz leđnog mišića. imam 38 godina, nisam rodilja. RTG nalaz pluća, kralježnice, kukova i zdjelice uredan, UZV abdomena, bubrega, jetre i štitnjače uredan.
PHD nalaz:
veličina tumora: 2,5:2,5:1:7cm
nalaz intraoperativne analize: baza bradavice bez tumora, u uzorku tkiva dojke s tumorom, tumor dopire do ruba označenog kao kranijalno, prema koži, od baze udaljen 0,1 cm
udaljenost tumora od resekcijskog ruba: udaljenost od baze 0,1 cm, u naknadno poslanim isječcima označenim kao kranijalni dio dojke i koža ne nalazi se ostatnog tumorskog tkiva
histološki tim: invazivni nos s apokrinom diferencijacijom
histološki gradus: žljezdane strukture (3) + polimorfizam stanica (3) + broj mitoza (2) = 8
nuklarni gradus: 3
in situ komponenta: oskudna, solidni podtip s apokrinom diferencijacijom, nuklearni gradus 3
vaskularna invazija: ne nalazi se
koža: bez patoloških promjena
estrogenski receptori: 90%, umjeren do jaki intenzitet bojanja
progesteronski receptori: 10%, umjeren do jaki intenzitet bojanja
proliferacijski indeks (KI67): 28%
HER2/neu: slabo pozitivan (score 2+)
sish: naknadno
imunefenotip tumora: naknadno
status limfnih čvorova: SNB, četiri limfna čvora, u jednom metastaza, najveći promjer metastastkog depozita 0,4 cm, bez proboja kapsule
pTNM: pT2,pN1(sn),MX

CARCINOMA INVASIUM MAMMAE (NOS) CUM DIFFERENTIATIONEM APOCRINEUM GRADUS 3

dodjeljena terapija:
adjuventna terapija po ACT DD protokolu,
adjuventna lokoregionalna radioterapija
adjuventna hormonska terapija
ev adjuventna imunoth (ovisno o HER 2 statusu tumora)

S obzirom na karakteristike tumora molim Vas za mišljenje da li je terapija u dodijeljenoj količini potrebna, poglavito hormonska terapija (5 god - menopauza) a s obzirom da još uvijek nisam rodila.
Također da li bi uklanjanje desne zdrave dojke imalo bolji odnosno sigurniji učinak od hormonske terapije.
Zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
određena Vam je uobičajena terapija za stadij bolesti (pozitivan limfni čvor u pazuhu) te vrstu tumora kojeg imate (ER 90%, Ki67 28%). Odstranjenje druge dojke nije nikako zamjena za hormonsku terapiju.
Za očekivati je da tijekom kemoterapije izgubite menstruaciju ali s obzirom na vrstu kemoterapije koja Vam je ordinirana te na Vašu dob, postoji mogućnost da se menstruacije vrate, odnosno da se plodnost ponovno uspostavi. Ovo, jasno, govorim paušalno jer ne znam kakav Vam je sad hormonski status ali ne treba gubiti nadu.
Sad je najbitnije izliječiti malignu bolest. Nemojte odustati od hormonske terapije, preporuka je 5 godina uzimanja. Nakon što se izliječi maligna bolest, razmišljat ćete o trudnoći.